Антропауза і колективний імунітет. Огляд нових досліджень про коронавірус

Антропауза і колективний імунітет. Огляд нових досліджень про коронавірус

Чому ми постійно розповідаємо про нові дослідження

COVID-19 дав поштовх величезній кількості нових досліджень, пов’язаних як із вивченням власне коронавірусної інфекції, так і з впливом карантинних заходів на життя людей. Аби не загубитися в потоці фейків та маніпуляцій навколо теми пандемії, Суспільне періодично збирає для вас актуальні наукові дослідження.

Варто зазначити, що деякі з представлених досліджень є "препринтами" — науковими публікаціями, які не пройшли попередню експертизу. Чому так? Рецензія і перевірка даних займає багато часу, а в умовах пандемії важлива швидкість комунікації між ученими. Наведені дані не є істиною в останній інстанції, проте становлять важливий дослідницький інтерес для експертів, які борються з COVID-19 по всьому світу.

Читайте також: "До чого тут корона? 9 найпоширеніших запитань про COVID-19"

Якщо ви хочете залишатися в курсі актуальних наукових даних, радимо ознайомитися з нашими попередніми щотижневими оглядами:

Тканинна маска може бути не гірше респіратора

Головний спосіб поширення коронавірусу – краплі, які виділяє заражена людина, коли кашляє, чхає, говорить або просто дихає. Вони можуть бути різного розміру, але для найменших з них тканинні маски не є перешкодою: ті легко проникають крізь волокна тканини.

Вчені провели експеримент, щоб дізнатися з якої тканини повинна складатися маска, щоб дійсно захищати від зараження. Спочатку вони створили аерозоль зі схожими за розміром частинками, потім встановили вентилятор, який імітував рух повітря від людського дихання: вентилятор "продував" аерозоль через різні типи та поєднання тканин, а вчені вимірювали кількість частинок в повітрі до того, як вони пройшли крізь "маску", і після того, як "маска" відфільтрувала частинки аерозолю.

Найбільш ефективною виявилася комбінація тканин. Щільна бавовняна тканина разом з шифоном, натуральним шовком або фланеллю відфільтрувала 80-99% частинок. Ефективність "подвійної маски" пояснюється так: щільно сплетені тканини (бавовна) створюють механічний бар'єр від частинок, а тканини, які зберігають більший статичний заряд (шифон, натуральний шовк, фланель) – електростатичний бар'єр.

Чим щільніше плетіння бавовни та чим більше шарів шифону, тим краще маска. За підрахунками дослідників, класичний респіратор №95 дає приблизно той же захист, що й маска з щільної бавовни та чотирьох шарів шифону. Але якщо вирішите змайструвати таку маску, врахуйте: вільний простір між шарами тканини знижує можливість фільтрувати вірус більш ніж на 60% – тому краще все ж придбати респіратор, який щільно прилягає до обличчя.

Ще стало відомо, що на ефективність фільтрації масок негативно впливає повторний кашель.Навіть коли людина не інтенсивно кашляє в масці – деякі краплинки можуть пролетіти відстань до 1 метра. Під час повторних циклів кашлю зменшується скупчення та розмір цих краплинок. Це свідчить про те, що використання маски не забезпечує повного захисту, тому соціальне дистанціювання залишається важливим для захисту власного здоров’я.

Вчені знайшли спосіб знищити коронавірус за 25 секунд

Ультрафіолет – електромагнітне випромінювання в спектральному діапазоні між видимим і рентгенівським випромінюванням – вже понад 40 років використовують для дезінфекції предметів і приміщень від вірусів і бактерій. Тому дослідники з Бостонського університету провели експеримент, у рамках якого піддали забруднений вірусом SARS-CoV-2 матеріал різним дозам ультрафіолетового випромінювання. Про це повідомляється в пресрелізі, опублікованому на порталі BioSpace.

Доза в 5 мДж/см² (міліджоуль / сантиметр квадратний) за 6 секунд знешкоджує вірус на 99%, а доза у 22 мДж / см² знищує вірус на 99,9999% за 25 секунд. Таким чином, щоб "знезаразити" приміщення площею в 15 м², знадобиться лампа потужністю 13 ватів в ультрафіолетовому випромінюванні (про час впливу не повідомляється). Це дослідження має допомогти в розробці пристроїв, які допоможуть стримати поширення Covid-19.

Однак експерти нагадують, що безпосередній вплив ламп UV-C на людину завдає шкоди: ультрафіолетове випромінювання може викликати почервоніння шкіри та кон'юнктивіт. Крім того, деякі дослідники пов'язують його з розвитком раку. Тому для безпечного використання UV-C необхідне спеціальне обладнання. Всесвітня організація охорони здоров'я вже винесла суворе попередження людям, які використовують ультрафіолетове світло для стерилізації рук і шкірних покривів.

Коронавірусна пандемія стала причиною антропаузи. Що це таке

Відомо, що пандемія Covid-19 і "Велике блокування" (Great Lockdown – період всесвітнього карантину і закритих кордонів) вплинули не тільки на людей, але й на природу. Через введення повсюдних обмежень на дорогах стало менше автомобілів, літаки рідше підіймаються у повітря, кораблі залишаються стояти в портах. Раз у раз в новинах повідомляють про диких тварин у центрах спорожнілих мегаполісів. Навіть з'явився мем "природа настільки очистилася".

Деякі стали називати це "Великою паузою". Інші – переважно, вчені – придумали для цього більш відповідний термін "антропауза" (не плутати з “андропаузой”, станом літніх чоловіків), що означає "значне глобальне зниження сучасної людської діяльності, особливо подорожей".

Момент для дослідників унікальний, він дає можливість вивчити наскільки сучасна людська любов до постійного переміщення і глобалізм впливає на дику природу. А саме – вивчити, що з усієї людської діяльності завдає найбільшої шкоди. Про соціальні та економічні причини нинішньої кліматичної кризи ми детально розповідали в окремій статті.

Сьогодні Земля знаходиться на порозі шостого масового вимирання в історії її біосфери. Антропауза дозволить оцінити, наскільки великим може бути внесок людини в цю глобальну подію, і вжити заходів для збереження біорізноманіття.

Один зі співавторів статті – фахівець з етології Мартін Вікельскі – каже: "Ніхто не просить людей залишатися в ізоляції постійно, але відносно невеликі зміни в нашому способі життя й транспортних мережах потенційно можуть принести значні вигоди як для екосистем, так і для людства".

Скільки людей повинні перехворіти для колективного імунітету

Колективний імунітет – це стан, при якому наявність імунітету у значної частини суспільства перешкоджає подальшому поширенню хвороби. У ранніх дослідженнях вчені прийшли до висновку, що для його формування проти коронавірусу знадобиться близько 60% перехворілих або вакцинованих. Втім, у новому дослідженні стверджується, що цей показник може бути помітно нижче.

Математики з Ноттінгемського і Стокгольмського університетів створили модель поділу людей в популяції на групи з урахуванням віку та рівня соціальної активності. Розрахунки, проведені на основі цієї моделі, показують, що пороговий показник знижується з 60% до 43% від загальної чисельності популяції. Але варто враховувати, що ця цифра швидше ілюструє ступінь впливу додаткових факторів, ніж дає точну оцінку.

"Чим більше соціально активних індивідуумів, тим вище ризик зараження – і навпаки", пояснює один з авторів роботи. Таке спостереження дозволило вченим зробити цікавий висновок: рівень колективного імунітету, необхідний для загасання пандемії, буде нижче в тому випадку, коли цей імунітет набувається природним шляхом, а не через вакцинацію.

Стратегію придбаного колективного імунітету в боротьбі з поширенням коронавірусу вибрала Швеція. Там заборонили групові збори чисельністю понад 50 осіб, відвідування будинків літніх людей, а також закрили вищі навчальні заклади, втім більшість громадських місць при цьому продовжили роботу. Однак пізніше Андерс Тегнелл, головний епідеміолог Швеції, визнав, що відмова від більш жорсткого карантину був далеко не ідеальною стратегією – і вона призвела до надмірно великої кількості смертей через Covid-19.

Covid-19 може виявитися судинним захворюванням

Найчастіше основними симптомами Covid-19 є лихоманка, кашель і утруднене дихання. Але якщо захворювання переноситься важко, до них можуть приєднатися гостра ниркова недостатність, пошкодження внутрішніх органів і нервової системи. У квітні 2020 року стало відомо про ще один симптом – тромби та коронавірусні інсульти. Що у всіх цих симптомів спільного? Порушення кровообігу. Додайте до цього той факт, що 40% смертей від коронавірусу пов'язані з серцево-судинними ускладненнями, і хвороба починає виглядати як судинна інфекція, а не як чисто респіраторна.

Дослідженням незвичних для респіраторного захворювання симптомів зайнявся Френк Рушіцка, співробітник Університетській лікарні Цюриха. Під час розтину першого померлого від коронавірусу в лікарні він побачив, що крихітні згустки та мертві клітини засмітили капіляри легенів, а запалення призвело до розширення кровоносних судин, що постачають кисень до органів. Свої спостереження він опублікував в доповіді для журналу The Lancet, в якому зазначив, що вірус був націлений на кровоносні судини його пацієнтів. "Covid-19 – це судинна проблема, – каже Рушіцка, – А легені – основне поле бою, але це хвороба кровоносних судин".

Інші дослідження можуть допомогти розібратися, чому коронавірус такий небезпечний для людей з хронічними захворюваннями, зокрема, діабетом, ожирінням, або серцево-судинними хворобами. У таких пацієнтів стан кровоносних судин вже порушено, а SARS-CoV-2 може вивести систему їх відновлення з-під контролю. Коли SARS-CoV-2 потрапляє в легені, то захоплює клітини, які передають кисень в кров, а потім вдирається в ендотеліальні клітини. Ті, своєю чергою, знищуються.

Теорія може навіть пояснити, чому вентиляції легенів часто виявляється недостатньо для того, щоб допомогти пацієнтам дихати краще. Тому, що переміщення повітря – є лише однією з частин рівняння, але так само важливий обмін киснем і вуглекислим газом в крові – і цей процес залежить від функціонування кровоносних судин в легенях.

Розв'язанням проблеми може стати використання протизапальних і антикоагулянтних препаратів і ліків, націлених на активність кіназ (ферментів, які відповідають за поширення вірусу).

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди