До чого тут корона? 9 найпоширеніших запитань про COVID-19

До чого тут корона? 9 найпоширеніших запитань про COVID-19

До чого тут корона? 9 найпоширеніших запитань про COVID-19
Суспільне

Те, що почалося з кількох захворювань в Ухані в 7 тисячах кілометрів від України, облетіло весь світ. Уперше виявлений 31 грудня 2019 року коронавірус вразив кілька сотень тисяч людей, спровокував безпрецедентний карантин, потрясіння на фондових ринках, теорії змови, спекуляції та паніку серед населення.

І попри те, що більшість випадків хвороби минає без ускладнень, а в інтернеті можна знайти всю необхідну інформацію про симптоми та способи зараження, для багатьох вірус COVID-19 досі оповитий містичним ореолом. То що це? Чума XXI століття, яка знаменує собою кінець людства чи чергове сезонне захворювання? Ми зібрали всю найнеобхіднішу інформацію про коронавірус, щоб у вас більше не залишалося питань без відповідей.

Читайте також: "Не все так погано. Як почалися попередні епідемії та як вдалося їх зупинити"

Що таке коронавірус і COVID-19

9 питань, які ви соромилися задати про коронавірус
Facebook

Не варто плутати коронавірус із COVID-19. Коронавірус – це сімейство вірусів, який отримав назву через особливу "корону" навколо свого "тіла". За допомогою цієї "конструкції" вірус може імітувати певні молекули і таким чином проходити "фейс-контроль", проникаючи всередину здорової клітини.

COVID-19 – це хвороба, спричинена одним із коронавірусів, а якщо точніше – SARS-CoV-2 (взагалі їх існує близько 40). До спалаху інфекції в китайському Ухані в грудні 2019 року про новий вірус і захворювання нічого не було відомо.

Відносно нещодавно відбулися спалахи ще двох коронавірусів MERS-CoV і SARS-CoV.

Близькосхідний коронавірусний респіраторний синдром (MERS-CoV) вперше виявили в Саудівській Аравії у 2012 році. У 2015 році спалах цього захворювання стався у Південній Кореї. Нульовим пацієнтом визнали 68-річного чоловіка, який побував у Бахрейні, Об'єднаних Арабських Еміратах, Саудівській Аравії та Катарі. З 2012 року на близькосхідний коронавірус заразилося близько 1813 осіб.

Також у 2002—2004 роках стався спалах іншого коронавірусу – тяжкого гострого респіраторного синдрому (SARS-CoV). Вважається, що все почалось у листопаді 2002 року в окрузі Фошань, Китай. На SARS захворіло більш ніж 8000 людей і померло близько 770 осіб у всьому світі.

Які симптоми COVID-19

9 питань, які ви соромилися задати про коронавірус

Коронавірус COVID-19 дуже схожий на вірус грипу. Обидва викликають респіраторні захворювання, від безсимптомного або легкого – до важких випадків або навіть смерті. Більшість людей (близько 80%) одужують без лікарського втручання, але в одному з шести випадків виникає важка симптоматика з розвитком дихальної недостатності.

Інкубаційний період коронавірусу становить від 2 до 14 днів. Протягом цього часу хворі, навіть без явних симптомів, здатні заразити іншу людину.

До симптомів COVID-19 належать:

 • Головний біль
 • Болі при ковтанні, чханні
 • Риніт
 • Озноб
 • Біль у м'язах
 • Сухий кашель
 • Температура
 • Ускладнення дихання (гіпоксія)
 • Діарея
 • Кон'юнктивіт

Наскільки це небезпечно

На початковому етапі зараження симптоми збігаються з усіма ознаками звичайної застуди: сухий кашель, слабкість, жар.

При важких формах захворювання температура може сягати 40°C, з'являється сильний сухий кашель. Якщо є супутні захворювання, стан хворого швидко погіршується. У літніх людей, а також у хворих на артеріальну гіпертензію, серцеві недуги чи діабет, ймовірність важкої форми захворювання вище.

На цей час близько 3-4% зареєстрованих випадків є летальними. Однак смертність значною мірою визначається доступом до медичного обслуговування і його якістю. Експерти повідомляють, що цей відсоток може виявитися ще нижче. Річ у тім, що в багатьох хвороба минає безсимптомно або як звичайна застуда, тому по медичну допомогу звертаються люди вже з тяжкою формою COVID-19.

При звичайній коронавірусній інфекції повне одужання зазвичай настає через 2 тижні. Проте приблизно в одному з п'яти випадків хворим необхідна госпіталізація, тому занепокоєння за себе і близьких під час епідемії виправдане. Головне, скерувати побоювання в конструктивне русло: попередити й убезпечити літніх родичів, дотримуватися особистої гігієни – і нових правил соціальної дистанції.

Як передається вірус

Заразитися можна через фізичний контакт із хворим. Здебільшого вірус передається повітряно-крапельним шляхом, він може поширюватися при кашлі, чханні, через краплі слини або виділення з носа. Зазвичай зараження відбувається на відстані не більше ніж 1 метр.

Найчастіше вірус потрапляє в організм через слизову оболонку верхніх дихальних шляхів (ніс, рот). При ураженні збудником 2019-nCov (коронавірусна інфекція) вона поширюється на бронхи та легені. Захворювання супроводжується синтезом антитіл, які не гарантують захисту від повторного зараження.

Як я можу вберегтися

Уряди різних країн запроваджують надзвичайні заходи для боротьби з поширенням захворювання, але особиста безпека багато в чому залежить від ваших дій та серйозного ставлення до можливих ризиків. Ми радимо дотримуватися наступних простих правил:

 • Ретельно мийте руки з милом або користуйтесь дезінфектором.
 • За можливості не торкайтесь руками очей, носа і рота.
 • Дотримуйтесь правил респіраторної гігієни: кашляти у вигин ліктя або одноразову серветку (потім одразу її викиньте).
 • Дотримуйтесь дистанції в місцях скупчення людей не менше ніж 1 метр.
 • Вживайте фрукти, овочі, м'ясо після ретельної термічної обробки.
 • Регулярно робіть прибирання, очищати робочі поверхні та дверні ручки дезінфектором.
 • Самоізоляція: дотримуйтесь правил карантину, не виходьте з дому без нагальної потреби, обмежте кількість контактів з людьми.
 • Вдягайте маски у місцях скупчення людей.
 • Зміцнюйте імунітет.
 • Залишайтеся вдома, якщо погано почуваєтеся.
 • Провітрюйте приміщення мінімум двічі на день.
Читайте також: "Не потрібно носити маску на вулиці, достатньо зберігати дистанцію з людьми — лікар Данило Бріндак"

Здається, у мене коронавірус. Що робити?

Діагноз "коронавірусна інфекція" може бути підтверджений тільки лабораторними методами діагностики. Оскільки симптоми є лише наслідком дії вірусу, і через те, що вони не завжди є однозначними, сказати, коли у тебе просто грип або пневмонія, а коли коронавірус – неможливо без спеціального тесту. Але якщо є вагомі причини вважати, що ви хворі, радимо скористатися наступною інструкцією.

Повідомте сімейного лікаря про симптоми. Ми не радимо безпосередньо йти в лікарню, для початку спробуйте домовитись у телефонному режимі (аби запобігти поширенню захворювання). Номер є в декларації, яку ви підписували з лікарем, або в реєстратурі медзакладу. Залежно від отриманих даних лікар вирішить, чи потрібно направляти вас на тестування, і повідомить про це у спеціальні служби.

Якщо у вас немає сімейного лікаря, подзвоніть по одному з наступних номерів. Проінформуйте про ваші симптоми, самопочуття, розкажіть, чи поверталися нещодавно з країн, де могли заразитися на коронавірусну інфекцію.

 • Гаряча урядова лінія: 1545 або 103
 • Гаряча лінія Національної служби здоров’я: 1677
 • Гаряча лінія МОЗ: 0-800-505-201 (працює в тестовому режимі)

Залишайтеся вдома і самоізолюйтеся. Ваше головне завдання, крім одужання, обмежити коло спілкування та запобігти поширенню інфекції. Пам'ятайте, що здоров'я багатьох людей залежить від вашого особистого почуття відповідальності.

Читайте також: "Де лікують хворих на коронавірус. Список лікарень по областях"

Чи слід мені носити маску

Здоровій людині носити маску сенсу немає, але це потрібно робити тим, хто хворіє на вірусну інфекцію. Від коронавірусу захищають тільки респіратори з рівнем захисту FFP2 або FFP3. Звичайні маски захищають лише від грипу, ГРВІ та інших інфекцій.

Людям без симптомів респіраторного захворювання, наприклад, кашлю, носити медичну маску не потрібно. ВООЗ рекомендує носити маску людям, у яких є симптоми COVID-2019 або які доглядають за людьми з такими симптомами.

Проте на спеціальному брифінгу заступник глави МОЗ, головний санітарний лікар України Віктор Ляшко заявив:

"Хірургічна маска не захищає від можливого інфікування хворобами, що передаються повітряним шляхом. Водночас, коли вводиться карантин на території всієї держави, ми всі з вами стаємо потенційно інфікованими. Вдягаючи маску, ми зменшуємо можливість інфікування людей, які працюють у державних структурах, і які зобов’язані сьогодні виходити на роботу, щоб забезпечити життєдіяльність країни".

Читайте також: "Яку маску краще обрати та як правильно користуватися антисептиком"

Чому так важливо дотримуватися правил карантину і соціальної дистанції

9 питань, які ви соромилися задати про коронавірус
Фото з відкритих джерел

Як показує практика Китаю, саме карантин є найдієвішим способом боротьби з коронавірусом. Наприклад, Велика Британія раніше планувала не перешкоджати поширенню вірусу серед молодого населення, щоб виробити "національний імунітет" до хвороби. Однак, після того як кількість летальних випадків перевалила за 100, уряд зважився на введення жорсткого карантину.

Вважається, що такі заходи знизять навантаження на системи охорони здоров'я, які не готові до такої кількості пацієнтів. Також, можливо, в результаті захворіє менше людей, які перебувають у групі ризику. Хоча б тому, що їх не заразять молодші люди, які здебільшого переносять захворювання набагато легше.

Читайте також: "Надзвичайний стан, комендантські години, звільнення в'язнів. Яких заходів вживає світ через пандемію"

Коли буде готова вакцина проти COVID-19 і чому так довго

Наразі вакцини від коронавірусів не існує, а попередні спалахи ліквідувалися завдяки заходам, направленим на стримування інфекції, її профілактики та контролю. Зокрема через карантини, закриття кордонів та мінімізацію соціальних контактів. Медичне лікування коронавірусу легкої форми або середньої тяжкості включає симптоматичне лікування – препарати для зниження температури, від кашлю та від нежитю.

В одному інтерв'ю директор програми ВООЗ з надзвичайних ситуацій Майкл Раян повідомив, що розробка і випробування вакцини від нового коронавірусу триватимуть не менш як рік. Необхідно підтвердити, що створена вакцина ефективна і нешкідлива, а потім провести вакцинацію в такій кількості, щоб вистачило на всіх.

Не питайте в аптеці ліки, які зараз позиціюють як засоби проти коронавірусу. Антибіотики активні тільки щодо бактеріальних інфекцій, а захворювання COVID-19 має вірусну природу (тому антибіотики неефективні). Решта – це спроби зіграти на паніці та страху людей, про що докладно розповів у своєму відео Деніс Бігус.

Де можна отримати актуальну інформацію про коронавірус:

Читайте також: "Чим зайнятися вдома під час карантину, щоб провести час з користю"
На початок