На території Білорусі та вздовж ділянки північного кордону України з Росією немає достатніх збройних формувань, які б могли здійснити вторгнення, як це було 24 лютого минулого року.
Про це на брифінгу сказав речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко.
"Як на території Білорусі, так і на кордоні з Україною РФ немає достатніх сил. Або тих сил, які б вони сформували й знаходились у напрямку кордону України в межах Чернігівської, Сумської або Харківської областей, які б могли здійснити повторне вторгнення", — сказав Андрій Демченко.
Він підкреслив, що українські Сили оборони готові до розвитку будь-якої ситуації.
"Ми розуміємо, що це може бути не лише повторне вторгнення. Це може бути й залучення підрозділів армії Білорусі", — зауважив Демченко.
Водночас він зазначив, що на цьому напрямку присутні формування російського війська, які щоденно обстрілюють деокуповані території України у цих регіонах.
"Це робиться постійно з території Росії. Це робиться з використанням мінометів, артилерії, непоодинокі випадки застосування авіації, яка завдає ударів по території України, стрілецька зброя, танки. Також армія РФ використовує безпілотники, які скидають вибухівку", — сказав речник ДПСУ.
При цьому, каже Демченко, Росія зневажає життя мирних людей, адже більшість обстрілів приходиться на населені пункти.
"В результаті цього гинуть українці, нищаться їхні будинки, інфраструктура. Щодо використання безпілотників та нехтування життям мирних людей: вчора за допомогою БПЛА ворог скинув 2 вибухових пристрої в межах території Сумської області, було поранено цивільну людину", — сказав Андрій Демченко.
4 квітня ДПСУ повідомляла, що на території Білорусі знаходиться понад 4 тисячі російських військових, які проходять там підготовку.
Що відомо про участь Білорусі у війні Росії проти України
До повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого на території Білорусі були зосереджені десятки тисяч російських військових, частина з яких брала участь у війні на українській території, а також здійснювала ракетні та авіаційні удари.
На початку травня 2022-го у Білорусі розпочалася раптова перевірка сил реагування. Колони білоруських військ рухалися в бік кордонів Литви й України. 26 травня не визнаний низкою держав світу президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що у Збройних Силах Білорусі планують утворити Південне оперативне командування поблизу кордонів з Україною. У серпні Білорусь знову продовжила військові навчання.
За даними Інституту вивчення війни, Лукашенко, з великою ймовірністю, й далі даватиме Росії доступ до повітряного простору своєї країни, аби висловити підтримку президенту Росії Володимиру Путіну.
30 жовтня минулого року Генштаб повідомив, що РФ перекидає війська в Білорусь. 1 грудня у Генштабі повідомили, що у Білорусі готують підрозділи танкової армії РФ. У Міноборони України запевнили, що ЗСУ готові до будь-яких викликів з боку Білорусі.
24 листопада 2022 року Лукашенко заявив, що білоруська армія не зможе допомогти Росії у війні з Україною, не тому, що це політичне рішення, а тому, що "35-40 тисяч не вирішать проблеми". Наступного дня до Білорусі прибули російські генерали, щоб контролювати підготовку військових.
27 жовтня торік повідомлялось, що Білорусь, ймовірно, готується приймати військові ешелони з РФ. 30 жовтня Генштаб повідомив, що РФ перекидає війська в Білорусь.
3 грудня 2022 року міністр оборони Росії Шойгу приїхав у Білорусь до Лукашенка. Вони обговорили підготовку та забезпечення білоруської армії, Лукашенко заявив, що російські білоруські військові готуються, як "єдине угруповання, єдина армія".
30 січня Росія перекинула на територію Білорусі нові військові підрозділи, повернувши на територію РФ ті війська, які вже пройшли спільні навчання з білоруськими Збройними силами.
Що відомо про розміщення ядерної зброї РФ в Білорусі
Президент РФ Путін заявив, що Росія 1 липня закінчує будівництво спеціального сховища для тактичної ядерної зброї у Білорусі та вже передала білоруській армії ракетний комплекс "Іскандер", здатний нести таку зброю. За його словами, лідер білоруського режиму Олександр Лукашенко вже давно порушує питання про розміщення в Білорусії російської тактичної ядерної зброї. Він додав, що такі дії є своєрідною відповіддю на рішення Великої Британії передати Україні танкові снаряди, які містять збіднений уран.
Він додав, що Росія не передає Білорусі тактичну ядерну зброю, але розмістить її та навчить військових.
Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов заявив, що намір Росії розмістити в Білорусі ядерну зброю призведе до внутрішньої дестабілізації країни та остаточно зіпсує російську репутацію в очах білоруського суспільства.
Міжнародна кампанія за знищення ядерної зброї (ICAN) засудила заяву президента Путіна щодо розміщення ядерної зброї у Білорусі.
Федеральний уряд Німеччини заявив, що президент Росії Володимир Путін вдається до ядерного залякування, погрожуючи розмістити ядерну зброю на території Білорусі.
Якщо Росія розмістить в Білорусі свою тактичну ядерну зброю, це загострить безпекову ситуацію та може призвести до впровадження нових санкцій з боку Європейського Союзу, заявив високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
28 березня у міністерстві закордонних справ Білорусі заявили, що розміщення російських ядерних боєголовок на території країни без передачі Мінську контролю над ними не суперечить міжнародному праву.
4 квітня Росія передала Білорусі ракетний комплекс "Іскандер-М", який може нести звичайні та ядерні заряди.
Читайте також
РФ виведе з Білорусі близько 2 тисяч своїх солдатів для участі у боях на Донбасі — ДПСУ
РФ передала Білорусі "Іскандер-М", який може нести звичайні та ядерні заряди — Шойгу
У Білорусі на навчаннях перебуває близько 4 тисяч російських військових — ДПСУ
Данілов відреагував на "лякачки" Шойгу про ядерну зброю у Білорусі
Лукашенко пригрозив ядерною зброєю, закликав до миру між РФ та Україною та розповів про "інсайдерську інформацію"
Прикордонники розповіли, скільки зараз в Білорусі російських військових