Колишній президент Косово Хашим Тачі не визнає себе винним у воєнних злочинах

Колишній президент Косово Хашим Тачі не визнає себе винним у воєнних злочинах

ЗМІ
Колишній президент Косова Хашим Тачі у суді в Гаазі
. Колишній президент Косова Хашим Тачі (в центрі) у суді в Гаазі, 3 квітня 2023 рік. Фото: Koen van Weel/Pool через AP

Колишній президент Косово Хашим Тачі 3 квітня на засіданні спеціального суду у Гаазі не визнав себе винним за 10 пунктами звинувачення у воєнних злочинах і злочинах проти людства.

Про це повідомляє BBC.

Хашима Тачі звинувачують у вбивствах майже 100 людей, переслідуваннях, тортурах і зникненнях людей. За даними слідства, ці злочини вчинялися під час війни за незалежність Косова проти Сербії в 1998-1999 роках. Тоді загинуло понад 10 000 осіб.

Судовий процес, в якому бере участь міжнародна колегія суддів і прокурорів, розпочався зі вступних заяв сторони обвинувачення. Протягом наступних трьох днів виступатимуть адвокати підозрюваних і представник "Ради жертв війни Косово".

У злочинах проти етнічних меншин прокурори звинувачують Тачі, а також його поплічників: спікера косовського парламенту Кадрі Веселі, колишнього прессекретаря АВКАрмія визволення Косова — албанське збройне формування, що відстоювало самостійність Косова від Федеративної Республіки Югославії в 1990-их роках, зокрема під час війни в Косові. Якупа Краснича та колишнього командира АВК Реджепа Селімі. Усі четверо обвинувачених, які були спільниками як під час війни, так і після неї, заперечують свою провину.

"Я розумію обвинувальний висновок, і я повністю не винен", — сказав колишній президент Косова Тачі на суді.

Рух за незалежність Косово розпочався після рішення президента Сербії Слободана Мілошевича в 1989 році позбавити провінцію самоврядного статусу. Напруженість призвела до повномасштабної війни в 1998 році, яка закінчилася лише після втручання НАТО. Тоді війська Сербії пішли з Косово.

Косово оголосило свою незалежність в односторонньому порядку у 2008 році, її визнали 99 зі 193 країн-членів ООН. Серед країн Європи незалежність Косова не визнали, зокрема Україна, Іспанія, Словаччина, Боснія і Герцеговина, Сербія, Румунія, Молдова і Греція.

Що відомо про Хашима Тачі

Хашим Тачі був співзасновником Армії визволення Косово, яка бореться за незалежність провінції, і його вважають героєм у Косово.

Армія визволення Косова була створена на початку 1990-х років як "військове крило" етнічних албанців у тодішній провінції Сербії, і під час війни, як стверджується, здійснювала напади на етнічну сербські меншини.

Коли Косово проголосило свою незалежність у 2008 році, Тачі став його першим прем’єр-міністром, а пізніше президентом, але пішов у відставку у 2020 році.

Потерпілі та правозахисні групи сподіваються, що суд над ним – у спеціальному суді, відомому як Косовський трибунал покаже, що сталося з деякими з тисяч людей, які зникли безвісти під час конфлікту в Косово.

Що відомо про кризу на кордоні Косова та Сербії

31 липня минулого року президент Сербії Александар Вучич у зверненні до населення заявив, що косовська поліція почне військову операцію проти сербів. У серпні Вучич сказав, що готовий захистити сербів, які мешкають на території частково визнаного Косова, у разі, якщо НАТО не втрутиться у можливий конфлікт.

До цього влада Приштини оголосила, що з першого серпня починається видача спеціальних документів при в'їзді в Косово, а сербські документи вважатимуться недійсними.

Голова МЗС Сербії Нікола Селакович заявив, що Белград не визнає рішення Косова. За словами міністра, косовська влада "буквально готує пекло найближчими днями" для сербів, які там живуть.

27 серпня торік Сербія та частково визнане Косово домовилися про взаємну перереєстрацію документів.

Водночас у ніч на 1 листопада 2022 року поліція Косово винесла перше попередження транспортним засобам, які не були перереєстровані з сербських номерів на номерні знаки Республіки Косово. Цього ж дня Косово планувало запровадити обов’язкову перереєстрацію всіх автомобільних номерів на власні.

2 листопада минулого року повідомлялось, що війська Сербії були приведені в стан підвищеної боєготовності у зв’язку з конфліктною ситуацією у Косово на тлі вимог республіки щодо переоформлення документів.

22 торік листопада стало відомо, що Косово відклало плани штрафувати водіїв, які відмовляються здати старі автомобільні номерні знаки, видані Сербією, ще на 48 годин.

24 листопада 2022 року керівник європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що Сербія та частково визнане Косово уклали угоду щодо використання сербських автомобільних номерних знаків на косовській території.

26 грудня 2022 року Александар Вучич запровадив найвищий стан бойової готовності в Збройних силах Сербії на кордоні з Косовим. 28 грудня Косово закрило найбільший пункт пропуску на кордоні з Сербією. 29 грудня Вучич скасував запроваджений стан підвищеної бойової готовності.

19 березня частково визнане Косово і Сербія узгодили перші кроки на шляху до нормалізації політичних взаємин між країнами.

Читайте також

"Тривожний дзвінок для ЄС". Балканська розслідувачка про Сербію із Косово на тлі війни в Україні

Косово ввело санкції проти ПВК "Вагнер"

Що сталося в Косово, як вдалося уникнути загострення і до чого тут Росія

Президент Сербії пообіцяв заарештувати сербів, завербованих РФ на війну в Україні

На початок