Збитки від агресії Росії: українські суди задовольнили позови на 173 млн грн — Опендатабот

Збитки від агресії Росії: українські суди задовольнили позови на 173 млн грн — Опендатабот

Збитки від агресії Росії: українські суди задовольнили позови на 173 млн грн — Опендатабот
Зруйнований внаслідок атаки дрона-камікадзе будинок у Києві, 17 жовтня. Фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

Станом на 30 січня українські суди присудили Росії 173 мільйони гривень відшкодування українцям за агресію армії РФ. Найбільше судове рішення про стягнення збитків сягає 154 мільйонів гривень.

Про це повідомляє платформа для роботи з відкритими даними Опендатабот.

Зараз на розгляді судів перебуває 209 справ щодо відшкодування Росією майнової та моральної шкоди українцям і українському бізнесу.

Частіше до суду звертаються люди, які втратили своє майно внаслідок війни. Нині на апеляційному розгляді понад 154 таких справи.

Від українських компаній на розгляді знаходиться лише 55 позовів щодо відшкодування збитків. Хоча за даними KSE Institute, за підсумками 2022 року щонайменше 109 великих та середніх підприємств зазнали прямих збитків внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Матеріальні збитки попередньо оцінюються у 13 мільярдів доларів.

Чому варто звертатись до суду щодо стягнення збитків, завданих Росією

Більшість справ, поданих на апеляцію, перебували на розгляді перших інстанцій до повномасштабного вторгнення Росії, позовні вимоги в них були незадоволені. Натомість майже усі позови, подані після 24 лютого 2022-го, суди задовольняють у повному обсязі — за умови, якщо розмір завданих майнових збитків та моральної шкоди доведено.

"По матеріальних збитках ситуація більш-менш стандартна. Потрібно довести право власності на майно, факт завдання шкоди, її розмір, надати докази, що шкода завдана РФ. Моральна шкода оцінюється суб’єктивно. Потрібно чітко обґрунтувати та підтвердити наявність моральних страждань саме внаслідок конкретних дій РФ. Позивачі звільняються від сплати судового збору у цій категорії судових справ", — коментує Опендатабот радник судової практики Олексій Колток.

З 16 вересня 2022 року РФ більше не є учасницею Конвенції щодо захисту основоположних прав та свобод людини, тому подання позову проти країни-агресора до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) наразі неможливе. Водночас російських активів в Україні майже не залишилось, тому такі рішення можуть виконуватись в іноземних судах.

Зазвичай для виконання судових рішень в іноземних юрисдикціях країна, проти якої подано позов, має надати свою згоду. Вочевидь, у випадку зі збройною агресією РФ такої згоди чекати не варто. Подібні позови стали можливі через те, що з 2014 у РФ не має судового імунітету. Коли механізм запрацює, важливо не витрачати час на проходження судових процедур в Україні, оскільки виникне конкуренція стосовно російських активів, на які можна буде звернути стягнення, зазначає Опендатабот. Експерти радять звертатись до національних судів за відшкодуванням збитків з Росії вже зараз ще з кількох міркувань:

  1. позивач отримає документ, який зафіксує розмір вимог до РФ. Таке право вимоги де факто є активом і може продаватись або відступатись
  2. обставини, встановлені судовими рішеннями, не підлягають доказуванню під час вирішення інших справ. Тобто коли механізми виплати компенсацій будуть запроваджені, не потрібно буде втрачати час, віднаходити документи та шукати свідків задля доведення своїх вимог.

Читайте також

ЄК пропонує створити спецтрибунал для розслідування воєнних злочинів РФ

Трибунал для Путіна. Як російське керівництво відповість за злочини в Україні

Чи притягнуть до відповідальності пропагандистів РФ, як в Нюрнберзькому процесі. Відповідає радник міжнародних судів

Трибунал для Путіна, уроки Югославії та чому правосуддя після війни — це гра в довгу — юрист Марк Елліс

На початок