Митець з Лос-Анджелеса Трек Келлі малює соняхи на Київщині у місцях, які зруйновані внаслідок російських обстрілів. Так він хоче світу нагадувати про ситуацію в Україні. Спершу в Ірпені його соняхи появились на кладовищі машин, тепер розмальовує розбомблений будинок культури в Ірпені. Трек вже встиг отримати критику за свою творчість, однак малює далі, бо і фінансово хоче допомогти українцям, на що підуть гроші та про творчість в розбомблених місцях розповів Суспільному.
"В США в мене багато друзів з України, я завжди хотів приїхати сюди, навіть хотів попасти на фестиваль Казантип. Але привезла мене в Україну війна", — Трек Келлі
Будинок культури в Ірпені сьогодні розбомблений, а всередині спалений. Важко уявити, що пів року тому тут були вистави, виступали відомі артисти, відбувались кінозйомки а для дітей проводили уроки хореографії. Дві російських ракети знищили місце відпочинку ірпінців. На розбитому осколками будинку художник з Каліфорнії Трек Келлі, вносить кольорові корективи.
"На стіні будуть хмарки і сонях, який підійматиметься вгору. Квіти по всій планеті символізують красу і гідність, їх кладуть на могили і на полі битв. Квіти — це відновлення і оздоровлення. Український національний символ сонях символізує очищення і відновлення. Я подумав, що буде правильно в місцях які пошкоджені або зруйновані намалювати квіти, вони будуть як бинт, який на короткий період закриє цю рану", — говорить художник.
Квіти на стіні принесуть також фінансову допомогу для українців, говорить Трек Келлі.
“За допомогою NFT-проєктів, ми заробимо гроші. NFT – новий інструмент фінансування, це криптовалюта зі спеціальними контрактами й продається на криптобіржах. Ідея в тому, що художники будуть завантажувати фотографії на сайт, вони будуть продаватись, частина фінансування буде йти на благодійність. Перші гроші ідуть на допомогу українським жінкам, які пережили окупацію і мають психологічні проблеми. Я працюю з благодійною організацією в США “зроби світ красивішим”, я там познайомився з власником компанії як виробляє фарби, вона може зберігати колір впродовж 500 років. Нам передали безкоштовно всю фарбу, для українських міст немає жодних витрат", —розповідає Трек Келлі.
Координатор проєкту Олександр Заклецький розповів, що Трек хоче розповідати про нашу країну за кордоном, а також допомогти фінансово.
"Він мураліст, в мене є досвід в кураторстві різних проєктів муралів, ми зійшлись на тому, що ми робимо мурали, де одним з елементів композиції є соняшник. Ці мурали ми розміщаємо в місцях де відбулись трагічні події. Це заклик до осмислення, муралізації, музеєфікації, а це можливо тільки через художній вислів. Друге ми хочемо назбирати грошей для відновлення цього будинку культури. Нам треба вигадувати всі методи, щоб докричатись до світу, не дати забути те, що зараз робиться в Україну”, — говорить Олександр Заклецький
На творчість Трека прийшли подивитись ірпінці.
"Звичайно, це трагедія, катастрофа, але такі малюнки глибокий символізм. Життя завжди перемагає смерть, світло перемагає темряву. Подібні перформанси, схожі на це показують, що це крок до мирного життя, ми перемагаємо, над цією темрявою, агресією. Мені подобається, можливо комусь видається дивним, як на мене, це глибоко і про нашу перемогу", — говорить жителька Ірпеня Вероніка.
Поки Трек чекав на погодження міської влади, щоб розмальовувати будинок культури, часу не гаяв — малював соняхи на кладовищі машин в Ірпені. За це отримав критику від користувачів в соцмережах, нібито там розстріляли людей, а він кольоровими фарбами малює на спаленних автівках. Координатор проєкту попередньо погодив малювання з місцевою владою.
Через тиждень Трек повертається додому, але вірить що його соняхи обов'язково принесуть мир. А художники із всього світу підхоплять ідею, почнуть малювати українські соняхи в своїх містах, і світ пам'ятатиме про Україну.
Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу