Холера у Маріуполі: у чому небезпека захворювання та чому виникла загроза епідемії

Холера у Маріуполі: у чому небезпека захворювання та чому виникла загроза епідемії

Холера у Маріуполі: у чому небезпека захворювання та чому виникла загроза епідемії
Наслідки обстрілів житлових кварталів Маріуполя російськими військами, 27 травня 2022, фото: AP

Головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін повідомив, що у Маріуполі постала загроза спалаху холери. Радник міського голови міста Петро Андрющенко заявив, що окупанти закривають Маріуполь на карантин, щоб запобігти поширенню інфекції. Чим небезпечна холера та як можна запобігти розвитку епідемії — пояснює Суспільне.

Що спричиняє хворобу

Холера — це інфекційне захворювання, викликане бактерією Vibrio cholerae. Її ще називають холерний вібріон. Збудник поширюється через забруднену воду та їжу і викликає сильну діарею, яка призводить до зневоднення організму та смерті. Без лікування людина може померти протягом декількох годин.

Холера швидко поширюється, навіть поодинокі випадки можуть призвести до епідемії. Тому ВООЗ відносить хворобу до особливо небезпечних інфекцій і зобов’язує країни повідомляти про кожен виявлений випадок.

Чому холера поширилася в Маріуполі

Холерний вібріон потрапляє у водойми зі стічних вод, де може довго зберігатися у життєздатному стані. Сучасні методи очищення каналізаційних відходів критично зменшили поширення холери у світі, окрім окремих країн Африки, Південної Азії та Гаїті. Втім, стихійні лиха та війни час від часу призводять до спалахів інфекції.

6 червня міська рада окупованого Маріуполя повідомила, що в місті є низка факторів, які можуть сприяти масштабній епідемії холери. До них належать:

  • відсутність централізованого водопостачання та каналізації, які окупанти зруйнували під час захоплення міста;
  • тисячі непохованих тіл загиблих, що почали розкладатися;
  • сміття та нечистоти, які накопичилися на вулицях міста і не вивозилися на звалища від початку повномасштабного вторгнення Росії;
  • усі нечистоти потрапляють в море та водойми, що створює сприятливі умови для розмноження бактерій, включаючи холерний вібріон;
  • відсутність медичних закладів, кваліфікованих лікарів та ліків, що унеможливлює надання інфікованим медичної допомоги.
Читайте також: Гострий гепатит невідомого походження у дітей: що відомо про хворобу і чи можна нею заразитися

Які симптоми холери

Спеціалісти клініки Мейо зазначають, що більшість людей не мають жодних симптомів захворювання і навіть не знають, що вони інфіковані, а втім, виділяють збудників разом із каловими масами. Найчастіше хвороба починає проявлятися у вигляді легкої або помірної діареї, яку часто складно відрізнити від звичайного проносу. Хворі також скаржаться на блювоту.

У складних випадках напади діареї можуть траплятися до 10 разів на добу, протягом яких людина втрачає близько 20% рідини організму. Випорожнення під час холери найчастіше бувають світлими, схожими на сироватку або на воду, у якій промили рис.

Протягом кількох годин, рідше днів, у хворого згущується кров і настає зневоднення. Втрата 10% маси тіла свідчить про сильне зневоднення і необхідність негайно звернутися до лікаря. Симптомами зневоднення також є втома, дратівливість, раптове западання очей, нерегулярне серцебиття, низький тиск крові та мінімальне сечовипускання, або його відсутність.

Читайте також: Вибухи на хімзаводі в Сєвєродонецьку: у чому небезпека отруєння азотом

Чи можна запобігти епідемії холери в Маріуполі

Існує вакцина проти холери. ВООЗ радить застосовувати її країнам, де існує ризик масштабних епідемій. Щеплення проводиться у три прийоми, подібно до вакцинації від коронавірусу або гепатиту В.

Вакцинація проти холери не була внесена до календаря щеплень в Україні, тому більшість маріупольців не захищені від хвороби. Вийти із ситуації можна використовуючи дистильовану або кип’ячену чи хімічно очищену воду для втамування спраги, миття рук і посуду, приготування їжі. А втім, за повідомленнями міської ради Маріуполя у місті надзвичайно складна ситуація з водопостачанням і дістати незабруднену воду практично неможливо. Єдиним заходом, який дозволить врятувати життя тисячам містян є відкриття зелених коридорів для евакуації.

Читайте також: Медицина для людей: як ВООЗ рекомендує відновлювати українську систему охорони здоров’я

Як лікують холеру

Холера — бактеріальна інфекція, яку легко можна вилікувати за допомогою антибіотикотерапії. Це дозволить вдвічі зменшити тривалість діареї та кількість бактерій, які виділяються з калом, тобто інтенсивність розповсюдження інфекції. Втім, внаслідок того, що зневоднення може настати протягом кількох годин після зараження, важливо негайно звернутися до лікаря після перших ознак діареї чи блювоти. Застосування спеціальних розчинів дозволить поновлювати кількість рідини в організмі, щоб уникнути зневоднення.

Як зазначає міськрада Маріуполя, у місті зруйновані медичні заклади, практично немає медиків та лікарських засобів, тому маріупольці не мають можливості звернутися по допомогу. Окупанти закрили місто на карантин, позбавивши людей можливості врятуватися від недуги, каже радник мера міста Петро Андрющенко.

Читайте також

Залякування, звільнення та "нові" стандарти освіти. Як завершився навчальний рік на тимчасово окупованих територіях

Сто днів. Ключові події повномасштабної війни Росії проти України

"Поранення, перев’язки, новини, потім знову поранення, перев’язки, новини" — історія лікаря "Охматдиту"

Зниклі безвісти діти, евакуація дитячих закладів, життя за кордоном дітей-сиріт — інтерв’ю з уповноваженою з прав дитини

На початок