Медицина для людей: як ВООЗ рекомендує відновлювати українську систему охорони здоров’я

Медицина для людей: як ВООЗ рекомендує відновлювати українську систему охорони здоров’я

Медицина для людей: як ВООЗ рекомендує відновлювати українську систему охорони здоров’я
. Зруйнована росіянами Тростянецька лікарня, 30 березня 2022, фото: Суспільне Суми

Володимир Зеленський нещодавно анонсував ініціативу United24. Відповідно до неї охорона здоров’я є однією з пріоритетних сфер відбудови, куди будуть спрямовані національні та міжнародні пожертви. Утім, досвід минулих воєн свідчить, що множинні надходження коштів із різних джерел мають бути спрямовані у потрібні сектори охорони здоров’я. ВООЗ оприлюднила чорновий варіант інструкцій, який дозволить ефективно відновити українську систему охорони здоров’я відповідно до сучасних стандартів. Що саме пропонує ВООЗ — у матеріалі Суспільного.

Які пріоритети відновлення

З огляду на масштаби руйнувань закладів охорони здоров’я та великої території України відбудова української медичної системи повинна відбуватися не лише на рівні відновлення шпиталів та кабінетів лікарів, а й реорганізації структури та способу надання медичних послуг. Експерти ВООЗ оголосили три основних пріоритети повоєнної відбудови медичної системи України:

  • відновлення надання основних послуг;
  • повоєнні потреби коригування фізичного і психічного здоров’я населення;
  • забезпечення приємного та зручного середовища для проведення будь-яких медичних маніпуляцій.

Спочатку пропонують розробити систему комунікації та моніторингу гуманітарних надходжень в Україну. Це необхідно для того, щоб поточна гуманітарна допомога заклала основу для коротко- та середньострокового відновлення медичної системи. Наступним пріоритетним завданням буде розширення мережі надання первинної медичної допомоги (збільшення кількості кабінетів сімейних лікарів), покращення доступу до ліків та створення органів нагляду за громадським здоров’ям. Потім планують реформувати багатопрофільні лікарні та амбулаторії таким чином, щоб зменшити витрати на їхнє утримання, включаючи екологічний підхід до проєктування, аби зробити будівлі максимально енергоефективними.

Читайте також: Covid-19 та календар щеплень під час війни, інфекційні спалахи й мавпяча віспа — інтерв’ю з головним санітарним лікарем

Які принципи будуть закладені у відбудову

ВООЗ пропонує змістити акцент повоєнної відбудови від питання "Як нам замінити пошкоджений або зруйнований медичний заклад?" на "Як ми можемо найкращим чином надати медичні послуги для тих, хто цього потребує?". Йдеться про систему, яка має стати максимально орієнтованою на потреби пацієнта.

Для цього розробили чернетку Стратегії відновлення охорони здоров’я до 2030 року. Вона базується на чотирьох основних принципах:

Орієнтованість на людину. Кошти мають розподілятися не орієнтовно на лікування хвороби, наприклад, ковіду чи туберкульозу, а на конкретну людину. Це дозволить враховувати її загальний стан здоров’я. Тобто кошти покриватимуть медичні послуги, які будуть необхідні для покращення самопочуття пацієнта.

Фінансовий захист закладів охорони здоров’я та їхній власний капітал. Тут йдеться про те, що кошти від надання послуг залишатимуться у шпиталі для покриття поточних потреб. Це дозволить децентралізовано підтримувати тих, хто найбільше потребує медичних втручань і має обмежені фінансові можливості.

Читайте також: "До лікарні могли дістатися лише ті, кого не постріляли по дорозі" — історія лікарів Бучі

Ефективність та стійкість. Стійкість структури та процесів у сфері охорони здоров’я допоможе захистити суспільство від таких викликів, як епідемії, конфлікти, економічні негаразди. Правильно організовані процеси здатні протистояти, адаптуватися, відновлюватися та відповідно реагувати на проблеми. Для цього пропонують переформатувати керівні установи та процеси медичної системи України на західний формат. Зокрема йдеться про надання автономії медичним закладам та створення системи управління, яка б дозволила налагодити комунікацію між шпиталями, Міністерством охорони здоров’я та Міністерством фінансів.

Підзвітність. Підзвітна система охорони здоров’я дозволяє виконувати зобов’язання уряду щодо політики охорони здоров’я та використання ресурсів. Для цього необхідно розробити чітко визначені ролі та відносини як для уряду України, так і для міністерств та інших рівнів влади, а також стандартизувати планування, бюджетування і фінансову звітність у системі. Зокрема, важливим кроком є створення стійкої до кібератак електронної системи документообігу на всіх рівнях надання медичних послуг, а також між міністерствами та відомствами. Це має спростити управління та обмін інформації між структурами і установами.

Читайте також: Як отримати безплатну консультацію лікаря. Пояснення від МОЗ

Чи доведеться перероблювати всю систему

Ці принципи не є новими для МОЗ, адже більшість із них закладена у Національній стратегії реформування України на 2015-2020 роки. ВООЗ пропонує взяти її за основу, адаптувати відповідно до повоєнної зміни потреб і швидко здійснити перший етап реорганізації системи, щоб якнайшвидше допомогти тим, хто найбільше постраждав від війни. Йдеться про організацію центрів надання широкого спектру послуг для покращення фізичного і психічного здоров’я та відбудову й побудову нових енергоефективних багатопрофільних лікарень і амбулаторій.

Експерти зазначили, що ВООЗ готова постійно підтримувати реформування системи охорони здоров’я враховуючи той факт, що це займе не один рік. Адже війна досі триває і не можна прорахувати ризики і збитки, яких ще зазнає українська медична система.

Читайте також

Мавп’яча віспа: що потрібно знати про вірус та чи буде у світі нова пандемія

"Біжи допомагати не до того, хто кричить, а до того, хто мовчить" — історія лікаря з Бучі

"Звичайне життя стаціонару, тільки пацієнти усі з кульовими пораненнями", — хірург з Ворзеля

На рубежі активації та пригнічення: як війна впливає на імунітет людини

На початок