Гострий гепатит невідомого походження у дітей: що відомо про хворобу і чи можна нею заразитися

Гострий гепатит невідомого походження у дітей: що відомо про хворобу і чи можна нею заразитися

Гострий гепатит невідомого походження у дітей: що відомо про хворобу і чи можна нею заразитися
. Ілюстративне фото. УНІАН

ВООЗ повідомила, що з 5 квітня по 26 травня 2022 року у 33 країнах світу медики виявили близько 650 випадків гепатиту невідомого походження. 75% постраждалих були молодші п’яти років. Тести на всі наразі відомі віруси гепатитів (А-Е) виявилися негативними. Що наразі відомо про це захворювання — пояснює Суспільне.

Які симптоми

Клінічні прояви хвороби важчі, ніж у інших видів гепатиту. Пацієнти скаржаться на гарячку, загальну слабкість організму, пожовтіння шкіри, слизових оболонок та очей. Серед потерпілих спостерігається висока частота випадків гострої печінкової недостатності порівняно з попередніми гострими гепатитами невідомого походження. З 650 випадків щонайменше 38 дітей (6% від загальної кількості ідентифікованих) потребували трансплантації печінки, а 9 дітей померло (близько 1%).

Що спричиняє захворювання

За даними Європейського центру попередження і контролю захворювань, більшість зі згаданих випадків ніяк не пов’язана. Лише дві пари дітей у Шотландії та Нідерландах перед виявленням гепатиту контактували між собою. Тому наразі тривають епідеміологічні дослідження для того, щоб зрозуміти, що є причиною важкого ураження печінки серед потерпілих.

За даними Агенції з охорони здоров’я Великобританії, у 75% протестованих у країні випадків гострого гепатиту незрозумілого походження виявили аденовірус типу 41 (робоча назва). Утім, у решти пацієнтів не проводили забір зразків для аналізу, тому важко сказати, чи хворі мали якісь інфекції. Серед пацієнтів значно рідше траплялися зараження іншими вірусами: Епштейна-Барр, ентеровірусом, цитомегаловірусом, респіраторно-синцитіальним вірусом.

Читайте також: Вибухи на хімзаводі в Сєвєродонецьку: у чому небезпека отруєння азотом

Загалом аденовірусна інфекція у дітей раніше не була пов’язана із серйозним пошкодженням печінки. Вона зазвичай викликає легкі шлунково-кишкові та респіраторні хвороби у дітей молодшого віку. Утім, науковці з Великобританії припускають, що сприяти ураженню печінки під час зараження аденовірусом можуть такі чинники:

  • зниження рівня циркуляції аденовірусу внаслідок пандемії COVID-19;
  • ймовірна поява нового аденовірусу, що набув здатності інфікувати дитину;
  • супутня інфекція SARS-COV-2 або наслідки попереднього інфікування коронавірусом, що порушив роботу клітин імунітету, які "почали атакувати" заражені аденовірусом клітини печінки хворих.

У ВООЗ зазначили, що гіпотези, пов’язані з побічними ефектами від вакцин проти COVID-19, наразі не підтверджуються, оскільки більшість постраждалих дітей не були вакцинованими проти коронавірусу.

Читайте також: Медицина для людей: як ВООЗ рекомендує відновлювати українську систему охорони здоров’я

Спеціалісти Європейського центру попередження і контролю захворювань вважають, що аденовірус може бути випадковістю, пов’язаною з підвищеним рівнем поширення аденовірусу у громаді. Натомість причиною нетипових гепатитів може бути інший, наразі невідомий збудник, або вплив токсинів, ліків чи інших факторів довкілля. Науковці з Британії та інших країн, де виявили випадки атипового гепатиту, перевіряють усі можливі гіпотези.

Чи можна заразитися від хворого

У зв’язку з тим, що причину та джерело захворювання поки що не вдалося виявити, наразі неможливо розрахувати ймовірність подальшого поширення захворювання. Утім, спеціалісти ВООЗ кажуть, що попри те, що немає повідомлень про інфекційних збудників гепатиту, не можна виключати ймовірність передачі захворювання від людини до людини. Адже кілька випадків у Нідерландах та Шотландії все ж були пов’язані між собою.

Читайте також

Covid-19 та календар щеплень під час війни, інфекційні спалахи й мавпяча віспа — інтерв’ю з головним санітарним лікарем

"До лікарні могли дістатися лише ті, кого не постріляли по дорозі" — історія лікарів Бучі

Мавп’яча віспа: що потрібно знати про вірус та чи буде у світі нова пандемія

"Біжи допомагати не до того, хто кричить, а до того, хто мовчить" — історія лікаря з Бучі

На початок