Вибухи на хімзаводі в Сєвєродонецьку: у чому небезпека отруєння азотом

Вибухи на хімзаводі в Сєвєродонецьку: у чому небезпека отруєння азотом

Вибухи на хімзаводі в Сєвєродонецьку: у чому небезпека отруєння азотом
. Вибух цистерни з азотною кислотою в Сєвєродонецьку внаслідок авіаудару росіян, 31 травня 2022, фото: Луганська ОВА

Внаслідок авіаудару по Сєвєродонецьку вибухнула цистерна з азотною кислотою, що спричинило викид у повітря випарів азоту. Про це повідомив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай. Чим небезпечне отруєння азотною кислотою та як розпізнати ураження і надати першу невідкладну допомогу потерпілому, — у матеріалі Суспільного.

У чому небезпека азоту

Під час вибуху в повітря потрапляє велика кількість оксиду азоту, який при вдиханні та потраплянні на вологі частини тіла перетворюється на азотну кислоту. Вона може роз’їдати очі, шкіру та дихальні шляхи людини, що призводить до сліпоти і хронічних захворювань органів дихання.

Які симптоми отруєння

Пари азотної кислоти небезпечні при потраплянні в очі, на шкіру та слизові оболонки, а втім, очі та слизові дихальної системи є найбільш вразливими.

При потраплянні в очі може пошкоджуватися рогівка та кон’юктива, що сприяє втраті зору.

Ознаки ураження дихальної системи бувають слабкі та важкі:

  • Слабкі подібні до легкого бронхіту (біль у грудях, кашель, задишка), постраждалі також скаржаться на запаморочення та сонливість.
  • При важкому ураженні спостерігається набряк легень, який проявляється у вигляді сухого кашлю, що з часом переходить у мокрий. Людині складно дихати, її видихи поверхневі, а вдихи короткі. Часом потерпілі мають пінисті кров’янисті виділення з носоглотки. Серцебиття прискорене, шкіра та нігті можуть посиніти, спостерігатиметься шум у вухах. У особливо складних випадках можуть траплятися судоми і людина втрачає свідомість.

Як захиститися

У МОЗ попереджають, що пари азотної кислоти у великій концентрації мають характерне буре забарвлення і їх необхідно уникати. Утім, ця речовина шкідлива навіть в менших кількостях, коли чітко виражений бурий колір важко побачити. У такому разі слід намагатися прослідкувати напрям вітру і рухатися в те місце, куди вітер не може "пригнати" отруйні випари. Вікна, двері та вентиляційні отвори в приміщенні мають бути щільно закритими для того, щоб речовина не могла потрапити всередину.

Від вдихання парів азотної кислоти можуть захистити протигази або вологі маски, зроблені із кількох шарів тканини. По можливості потерпілого слід винести на свіже повітря і звільнити грудну клітку від тісного одягу, щоб полегшити дихання. При потраплянні в очі та на шкіру кислоту слід змивати великою кількістю чистої води щонайменше протягом 15 хвилин і змінити одяг, який може мати залишки хімікату. Потерпілому варто дати випити якомога більше води та до приїзду бригади медиків забезпечити спокій.

Читайте також

Усі питають: "Де сіль?". Які альтернативи має Україна після зупинки "Артемсолі"

"Падаю біля "швидкої", на колінах повзу у підвал" — історія лікарки з Києва

Медицина для людей: як ВООЗ рекомендує відновлювати українську систему охорони здоров’я

Covid-19 та календар щеплень під час війни, інфекційні спалахи й мавпяча віспа — інтерв’ю з головним санітарним лікарем

На початок