Підсумки 2021 року. Політика. Дайджест

Підсумки 2021 року. Політика. Дайджест

Підсумки 2021 року. Політика. Дайджест
ФОТО: Суспільне Чернігів

Криза в обласній та Прилуцькій міській раді, смерть нардепа Антона Полякова і проміжні вибори за його округом, В’ячеслав Чаус замість Анни Коваленко на посаді голови облдержадміністрації та об’єднання політсил Владислава Атрошенка та Віталія Кличка. Протягом передноворічного тижня Суспільне пригадує, чим запам'ятався рік, що минає. Ми зібрали інформацію про головні події в політичному житті.

Криза в роботі Чернігівської обласної ради

Робота нового складу Чернігівської облради почалася із блокування трибуни та заяв про незаконно ухвалені рішення.

дайджест політика
Блокування трибун в облраді. ФОТО: Суспільне Чернігів

Ще торік, 3 грудня 2020 року, на установчій сесії сталося протистояння між більшістю – у складі фракцій "Рідний дім", "Слуга народу" та "Радикальної партії" та меншістю – фракціями "Батьківщина", "За майбутнє", "Наш край", "ОПЗЖ" та ЄС.

Суперечки були як довкола формату майбутньої більшості, так і кандидатури очільника облради. Більшість висувала на цю посаду Олену Дмитренко, меншість – також депутата від "Слуг народу" Олександра Левицького.

дайджест політика
Олена Дмитренко. Суспільне: Чернігів

Без фракцій меншості, які на знак протесту покинули сесійну залу та ігнорували засідання, більшості не вистачало депутатів для проведення сесії – частина їхніх колег хворіла. Двічі сесія не відбулася, бюджет області до Нового року ухвалити не встигли.

Керівництво облради в політичній кризі звинувачувало також і тодішню очільницю облдержадміністрації Анну Коваленко. Мовляв, вона замість налагодження співпраці, відстоювала інтереси фракцій меншості. Політична криза в облраді закінчилася 26 січня. Тоді до складу більшості увійшла фракція ОПЗЖ, а її представник Василь Куліда отримав посаду очільника фонду комунального майна області.

Фракції меншості приєдналися до роботи в облраді у березні.

Криза в Прилуцькій міськраді

На відміну від кризи в облраді, криза у Прилуцькій міськраді не завершилася і досі, а найімовірніший варіант її розв’язання – перевибори. Далі – коротко про головні події, які призвели до такого стану справ.

дайджест політика
Штовханина в Прилуцькій міськраді. 24 грудня 2020 року. ФОТО: Суспільне Чернігів

Тоді зі скандалами і штовханиною секретарем міської ради у гардеробі міськради (так, це місце для голосування обрали самі депутати) вибрали Артема Рожка від “Рідного дому”.

На виборах він був опонентом міського голови Ольги Попенко, яка йшла від “Батьківщини”.

дайджест політика
Ольга Попенко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Вона у новому скликанні міськради не мала більшості в депутатському корпусі, однак волі депутатів підкорятися не захотіла і після оголошення результатів голосування сказала так: "Ви всі прекрасно розумієте, що в мене є п'ять днів на роздуми".

дайджест політика
Артем Рожко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Ольга Михайлівна подумала і 30 грудня 2020 року заветувала це рішення – послалась на те, що Рожко під час голосування не повідомив про конфлікт інтересів. А до провладних депутатів з фракцій “Батьківщини” та “За майбутнє” приєдналась фракція “ЄС” – секретарем замість Рожка обрали Сергія Чміля 29 січня 2021 року. Артем Рожко подав до суду, сили в міськраді розділилися 17 на 17 депутатів, а опозиція перестала ходити на сесії.

Читайте також: «Політичний локдаун» у Прилуках: причини і шляхи вирішення

Кворуму для проведення сесій немає в Прилуках і дотепер, місто живе без бюджету, а тому не може, наприклад, витрачати гроші на капітальні видатки. Хоча спроби домовитись за розподіл посад та інші моменти були, навіть проводили зустріч вдома у Юлії Тимошенко. Тепер найбільш вірогідний сценарій – перевибори міськради, про що Ольга Попенко попросила у Верховної Ради ще у травні.

Смерть Антона Полякова

В ніч на 8 жовтня у Києві у віці 33 років помер нардеп за 206 округом Антон Поляков.

дайджест політика
Антон Поляков. Фото: Антон Поляков/Facebook

Обранцю стало зле в таксі, його намагалися реанімувати лікарі, але марно. За результатами розтину, смерть настала через гостру коронарну недостатність та ішемічну хворобу серця. Згодом у крові Полякова виявили алкоголь, метадон та димедрол, який підсилює дію наркотика. А біля тіла померлого нардепа знайшли два катетери з речовиною бурого кольору.

Колега Полякова по парламенту і партії “За майбутнє” Тарас Батенко заперечив те, що він вживав наркотики. Те ж саме сказала і нардеп Анна Скороход, з якою жив Поляков після розлучення з дружиною. Вона переконана – обранця вбили.

дайджест політика
Анна Скороход разом із Антоном Поляковим у сесійній залі ВР. УНІАН
Читайтайте також: У Чернігові попрощалися з нардепом Антоном Поляковим

З її помічником Русланом Джамбулатовим Поляков відпочивав в одному із розважальних закладів Києва перед смертю. Зі слів керівника поліції Києва Івана Вигівського, згодом через сварку зі Скороход, Поляков не поїхав додому, а півтори години в машині Джамбулатова їздив Києвом. Потім його пересадили в таксі, яке слідувало за машиною, де був Поляков. Нині, зі слів Вигівського, слідство розглядає дві версії смерті: “самостійне або примусове потрапляння наркотичних речовин до організму”. Руслан Джамбулатов має статус свідка, а підозри у скоєнні злочину не пред’являли. ЦВК ж після смерті Антона Полякова призначила проміжні вибори – вони відбудуться 27 березня 2022 року.

Об’єднання УДАРу і "Рідного дому" і подальші кримінальні справи

Потиснули руки, підписали рукавички – у кінці липня в Чернігові партія “Рідний дім” міського голови Чернігова Владислава Атрошенка та УДАР міського голови Києва Віталія Кличка підписали меморандум про співпрацю.

дайджест політика
Владислав Атрошенко та Володимир Кличко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Руку підтримки партії Кличка партія Атрошенка простягнула для спільної участі в парламентських виборах. На практиці це означає те, що люди з “Рідного дому” відповідатимуть за парламентську виборчу кампанію “УДАРу” на Чернігівщині. Обласну організацію партії Кличка очолив секретар Чернігівської міськради Олександр Ломако.

дайджест політика
Олександр Ломако. ФОТО: Фейсбук-сторінка Олександра Ломаки

Сам липневий форум запам'ятався хіба тим, що Віталій Кличко забув, як звати свого нового політичного союзника.

А Владислав Атрошенко передрікав, що через союз з Кличком у нього почнуться проблеми.

Проблеми почались восени. В кінці жовтня співробітники СБУ та Нацполіції з Києва провели понад 20 обшуків в управлінні капітального будівництва міськради та низці фірм-підрядників. Посадовцям УКБ та підрядникам інкримінували завищення вартості будівельних матеріалів і робіт під час проведення ремонтів та будівництва об’єктів соціальної інфраструктури в Чернігові. Загальна сума збитків – понад 23 мільйони гривень. Владислав Атрошенко проведення обшуків назвав “привітом з Києва” стосовно його політичної позиції.

Читайте також: Ломако пояснив, чому обшуки СБУ у Чернігові вони вважають політичним тиском

"Я вважаю, що таким способом здійснюється політичний тиск", – сказав Владислав Атрошенко.

Щоправда згодом його підлеглий – начальник управління капітального будівництва В'ячеслав Почеп в інтерв'ю газеті “Весть” коментуючи обшуки сказав таке.

"Головне, щоб не впіймали. Я не краду. Чи можу когось лобіювати? Так. За це, умовно кажучи, може бути якась мені підтримка. У якому вигляді – інша справа. Але це не означає, що я вкрав".
дайджест політика
Владислав Атрошенко та В'ячеслав Почеп. ФОТО: Суспільне Чернігів

Обшуки ж на комунальних підприємствах та в управліннях Чернігівської міськради періодично проводять і досі – у грудні працювали співробітники ДБР. Вони розслідують кримінальне провадження щодо неякісного і дорогого ремонту доріг у Чернігові, а в схемі із розкрадання бюджетних грошей фігурують фірми, цитуємо “афілійовані з Чернігівським міським головою”.

Чим запам'яталася Анна Коваленко на посаді голови ОДА

дайджест політика
Анна Коваленко разом з Володимиром Зеленським. Президент представляє її як нову голову ОДА. ФОТО: Офіс Президента

29 липня свій останній брифінг на посаді голови Чернігівської облдержадміністрації провела Анна Коваленко. Вона була першою жінкою та наймолодшою очільницею області за часів президентства Володимира Зеленського. На посаді пропрацювала майже десять місяців.

За цей час, крім кризи в обласній раді і складних відносин з міським головою Владиславом Атрошенком, запам'яталася тим, що народила дитину і через два тижні після пологів вийшла на роботу, сформувала повністю жіночу команду заступниць, а за підозрою в отриманні хабарів затримали двох її підлеглих – заступника Олександра Савченка та голову Чернігівської РДА Сергія Журмана. Щоправда, їх призначали на посади ще за часів попереднього голови ОДА Андрія Прокопенка.

Читайте також: 5 гучних корупційних затримань на Чернігівщині: на якому етапі розгляд справ

Зі скандалом пішов з посади і директор департаменту фінансів Валерія Дудка – нібито вживав алкоголь на робочому місці. Він це заперечував, подав до суду, а згодом відновився на роботі. Сама ж Коваленко на запитання, чим займатиметься далі, відповіла так.

"Я готова до нових проєктів. В майбутньому вони будуть пов’язані, можливо, із міжнародною діяльністю".

Новим головою облдержадміністрації став В’ячеслав Чаус – чернігівець, який до призначення працював заступником гендиректора “Укргазвидобування” з зарплатою 11 мільйонів гривень на рік. Бажання перейти працювати на зарплату в 500 тисяч гривень на рік пояснив тим, що хоче, аби діти жили в Чернігові, та бажанням самореалізації.

"Кадри Чаус Ви розумієте, гроші не є найвищою цінністю людського життя. Вони в мене є на тому рівні, щоб вирішувати достатньо проблем".

За час на посаді Чаус різких заяв і кроків не робив, а команду заступників сформував повністю із місцевих.

Читайте також:

Депутати Чернігівської облради прийняли бюджет області на 2022 рік

На початок