Політична криза у Прилуках: коли можуть призначити перевибори

Політична криза у Прилуках: коли можуть призначити перевибори

Політична криза у Прилуках: коли можуть призначити перевибори
ФОТО: Суспільне Чернігів

Верховна Рада протягом місяця може призначити перевибори до Прилуцької міської ради. Це може відбутися, якщо депутати міськради не зберуться на засідання до кінця 2021 року.

З чого все починалося?

24 грудня 2020 року секретарем міськради обрали Артема Рожка від "Рідного дому", а вже 30 грудня міський голова Ольга Попенко заветувала це рішення депутатів. На це Артем Рожко подав до суду.

"Якщо депутати міської ради свого часу більшістю голосів обрали мене секретарем міської ради, то я вважаю, що це законне рішення і воно повинне виконуватись, наразі сьогодні воно знаходиться в конституційному суді, я думаю, що це рішення буде, колись воно буде готове. І як суд вирішить, так воно і буде".
Політична криза у Прилуках: коли можуть призначити перевибори
Артем Рожко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Після того, як Ольга Попенко наклала вето на обрання Артема Рожка секретарем міської ради, опозиція подала до суду та відмовилась ходити на засідання. Робота ради відтоді заблокована, а депутатський корпус розділився порівну – 17 на 17.

Графіка депутатського корпусу
Графіка депутатського корпусу. ФОТО: Суспільне Чернігів

Чому погано жити без сесій міськради?

Через те, що робота міськради заблокована, вже рік Прилуки живуть за тимчасовим бюджетом – він не передбачає виділення грошей на капітальні видатки. А перевізники двічі за рік самовільно підіймали тарифи на проїзд, бо міськрада не може зібратися, аби дозволити це чи заборонити

Депутат Прилуцької міськради від провладної фракції "Батьківщина" та начальник відділу освіти Олександр Правосуд сказав, відсутність сесій впливає і на розвиток освіти міста.

"У нас два навчальних заклади зараз: школа №2 і ліцей №10 без директорів. Чому конкурс на директора саме повинен прийнятись рішенням сесійним, склад комісії, сам конкурс і так далі. Якщо сесія не збереться ще рік, от рік будуть навчальні заклали без директора, 4 програми не прийняті, це і перевезення дітей, і харчування, і все інше, і пільги там. Все застрягло. Комусь це гра, а комусь це життя".
Політична криза у Прилуках: коли можуть призначити перевибори
Олександр Правосуд. ФОТО: Суспільне Чернігів

Чи були спроби домовитись?

Протягом року між провладними та опозиційними силами тривали перемовини. Одним із головних питань, як повідомляли джерела Суспільного, був розподіл посад. Ольга Попенко не хотіла бачити секретарем Артема Рожка, опозиція хотіла собі посади заступника міського голови та секретаря. Фінальний етап перемовин пройшов 19 листопада. Тоді Ольга Попенко та частина керівників обласних осередків партій, фракції яких представлені у міськраді, зустрілися з Юлією Тимошенко. Валерій Дубіль, заступник керівника ВО "Батьківщина", тоді про результати зустрічі відповів так.

"Ми домовились про одне – нам потрібно все зробити, щоб вийти з цієї кризи, щоб місто політично запрацювало, сесія, щоб запрацювала".
Валерій Дубіль
Валерій Дубіль. ФОТО: Уніан

А керівник обласного осередку партії "Сила і честь" Анатолій Мірошниченко додав – є сподівання на те, що сесія міськради відбудеться в кінці листопада.

За понад 3 тижні після цих слів депутати від влади та опозиції так і не зустрілися. Депутат міськради від "Слуги народу" Олександр Прозур звинувачує у цьому прилуцьку міську голову Ольгу Попенко.

"Перша домовленість розблокувати в місті взагалі роботу, для того, щоб брати і працювати. Ну не можна ставити місто в залежність від однієї людини і, як я розумію, навіть ті домовленості вона не спішить виконувати".
Олександр Прозур
Олександр Прозур. ФОТО: Суспільне Чернігів

За його словами, у 2022 році місто може знову залишитись без бюджету, бо депутати, найімовірніше, так і не зберуться.

"Місто зараз, на жаль, дуже втрачає, це вже бачать усі, що місто зараз провалюється, провалюється дуже кардинально".

Чи зможе місто ще рік жити без бюджету?

Зі слів директора департаменту фінансів облдержадміністрації Валерія Дудка, без прийнятого бюджету місто зможе жити так само і цього року.

"Але виникає правова колізія. В кодексі написано попереднього року, а у нас попередній рік не прийнятий, у кодексі немає відповіді на це питання, тому виникає колізія, як із мінімальною зарплатою, як зростати буде, воно ж не передбачено торік. От у цьому році зарплата повинна була зрости на 26% по тарифній сітці бюджетним службовцям, а де взяти, якщо ми тільки обмежені минулим. Катастрофи ніякої немає, власні кошти, які були там надлишкові для капітальних видатків використані не будуть, перейдуть на наступний рік".

Валерій Дудко
Валерій Дудко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Про можливі перевибори

Нардеп за 210 округом з центром у Прилуках Борис Приходько у коментарі Суспільному розповів – якщо до кінця року депутати міськради не зберуться, єдиний вихід з кризи – перевибори міськради у Прилуках.

"У депутатів міської ради лишилось майже два з половиною тижні для відновлення роботи міської ради, а потім ми будемо об'єктивно казати. Єдиний шлях – це перевибори. Місто прожило 2021 рік без бюджету і є наразі можливість того, що і 2022 рік вони проведуть без бюджету, це катастрофа".
Політична криза у Прилуках: коли можуть призначити перевибори
Борис Приходько. ФОТО: Суспільне Чернігів

Звернення до Верховної Ради з проханням провести перевибори депутатського корпусу Ольга Попенко направила ще у кінці травня. Цього року, зі слів голови підкомітету з питань місцевого самоврядування Віталія Безгіна, Верховна Рада це питання не розглядатиме.

"Немає в порядку денному цього тижня і, відповідно, якщо ми кажемо про цей місяць і рік, то немає вірогідності такої. Якщо буде, це січень. Вони все одно мають відбутися, якщо процедура вся дотримана, то звісно".
Віталій Безгін
Віталій Безгін. Народний депутат Віталій Безгін в кулуарах Верховної ради України, Київ, 14 січня 2020 рік. Фото: Кузьмін Олександр/УНІАН

Зі слів Бориса Приходька, якщо Верховна Рада ухвалить рішення про перевибори до кінця січня, вони можуть відбутися 27 березня 2022 року. Суспільне також намагалося отримати коментар Ольги Попенко. Вона не відповідає на телефонні дзвінки та повідомлення, а в день проведення знімання на робочому місці її не було.

Більше — дивіться у сюжеті:

Читайте також:

«Політичний локдаун» у Прилуках: причини і шляхи вирішення

На початок