5 гучних корупційних затримань на Чернігівщині: на якому етапі розгляд справ

5 гучних корупційних затримань на Чернігівщині: на якому етапі розгляд справ

5 гучних корупційних затримань на Чернігівщині: на якому етапі розгляд справ
ФОТО: Суспільне Чернігів

Бакшун, Журман, Самодєлок, Савченко та Лобан. До Міжнародного дня боротьби з корупцією Суспільне згадало 5 справ про затримання посадовців Чернігівщини за підозрою в шахрайстві або хабарництві протягом останніх років. Чи завершились їхні справи, або на якому вони етапі, розповімо у матеріалі.

Іван Бакшун

Іван Бакшун
Іван Бакшун. ФОТО: Суспільне Чернігів

50 тисяч доларів за надання в суборенду землі у Чернігові для будівництва багатоповерхівки, за підозрою у вчиненні такого правопорушення 15 травня 2019 року затримали голову земельної комісії Чернігівської міськради Івана Бакшуна та керівника КП "Чернігівбудінвест" Валерія Горбатова. Бакшуна затримали в одному зі столичних ресторанів під час отримання 25 тисяч доларів – першої частини хабаря, Горбатова – в той самий час у власному кабінеті у Чернігові. Через два дні після затримання Печерський районний суд обрав обом запобіжний захід – тримання під вартою.

20 травня 2019 року вони звільнились, сплативши понад півмільйон гривень кожен. Начальника Чернігівбудінвесту міський голова відсторонив від виконання обов’язків на наступний день після затримання. Іван Бакшун лишався головою земельної комісії до чергових виборів.

Нині він займається підприємницькою діяльністю та їздить на відпочинок за кордон.

За словами Івана Бакшуна востаннє запрошення на судове засідання йому надходило 2 місяці тому, але воно не відбулося.

"Мене звинувачують в шахрайстві. Не в хабарництві. Хабарництво вони не змогли довести. Зараз в шахрайстві мене намагаються звинуватити. Жодного ще засідання не відбулося: то судді змінилися, вже там і прокурори позмінювалися. Переносяться засідання на інший час".

Сергій Журман

Сергій Журман
Сергій Журман. ФОТО: Суспільне Чернігів

За 10 тисяч доларів обіцяв посприяти у зміні цільового призначення землі, – така версія слідства у справі ексголови Чернігівської райдержадміністрації Сергія Журмана. Його співробітники СБУ затримали 4 листопада 2020 року поблизу із готелем "Придеснянський" у Чернігові під час отримання грошей.

Через три тижні президент звільнив його з посади голови райдержадміністрації. Печерський районний суд вирішив на час слідства лишити Сергія Журмана під цілодобовим домашнім арештом.

Згодом запобіжний захід йому пом’якшили на нічний домашній арешт. Останнє, що відомо про хід справи – 25 травня Вищий антикорупційний суд призначив справу до розгляду на 3 червня 2021 року.

20 листопада 2020 року президент Володимир Зеленський звільнив Сергія Журмана з посади голови райдержадміністрації.

Суспільне намагається отримати коментар Сергія Журмана або його адвокатів.

Віктор Самодєлок

Віктор Самодєлок
Віктор Самодєлок. ФОТО: Суспільне Чернігів

Через тиждень після Журмана, 12 листопада 2020 року, співробітники СБУ та ДБР затримують колишнього голову Остерської громади Віктора Самодєлка, коли той повертається з роботи додому. Його підозрюють у тому, що він вимагав від підприємця 630 тисяч гривень, натомість забезпечив йому перемогу у відкритих торгах на будівництво стадіону. 2 вересня 2021 року Козелецький районний суд провадження у справі закрив. 7 грудня 2021 року Чернігівський апеляційний суд поновив справу та направив на повторний розгляд до суду першої інстанції.

"Ми задоволені тим, що фактично ми зможемо довести в суді, що це була провокація. Оскільки, якщо ви подивитесь на викривача у даній справі, він проходить як викривач-заявник в інших кримінальних провадженнях. Тобто це є професійний провокатор. Ми зможемо довести, що це була провокаційна справа. Я думаю, що це була на той час політична ситуація", – розповів його захисник Андрій Доманський.

Олександр Савченко

Олександр Савченко
Олександр Савченко. ФОТО: Суспільне Чернігів

160 тисяч доларів за перемогу у відкритих торгах з продажу готелю "Слов’янський" у Новгороді-Сіверському, – 1 червня 2021 року колишнього заступника голови ОДА Олександра Савченка та Романа Кійовського, який представлявся керівником цього готелю, затримали співробітники ДБР. Їм інкримінують шахрайство в особливо великих розмірах. За інформацією ДБР, Кійовський за "винагороду" у 160 тисяч доларів "гарантував перемогу учаснику відкритих торгів з продажу готелю "Слов’янський". А гроші призначалися заступнику голови Чернігівської ОДА, який мав забезпечити відсутність конкурентів на онлайн-аукціоні.

На наступний день після затримання Анна Коваленко, яка тоді займала посаду голови ОДА, звільнила Савченка з посади.

3 червня Печерський суд обрав обом фігурантам запобіжний захід – тримання під вартою з можливістю внесення застави в майже 4,5 мільйони гривень. Через місяць суму застави знизили вдесятеро – до 450 тисяч гривень. Тиждень тому цю справу передали суду. Підготовче засідання відбудеться 29 грудня. Саме там, сказав суспільному Олександр Савченко.

"Там будуть адвокати давати коментарі. Вони розкажуть, хто кому підслідний, які процесуальні порушення були допущені, як поспішали і так далі. І для чого це було зроблено".

Дмитро Лобан

Дмитро Лобан
Дмитро Лобан. ФОТО: Суспільне Чернігів

9 листопада за підозрою в отриманні 20 тисяч доларів хабара детективи НАБУ затримали суддю Чернігівського окружного адміністративного суду Дмитра Лобана. Як йдеться у повідомленні Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, гроші суддя одержав за винесення рішення в адміністративній справі на користь позивача.

Хабар він одержав двома траншами: 7 тисяч доларів авансом, до винесення потрібного рішення, і 13 тисяч доларів – за фактом виконаної домовленості.

15 листопада Лобану обрали запобіжний захід та розмір застави у розмірі 762 тисяч гривень. Дмитро Лобан має надати інформацію про сплату цих грошей протягом 5 діб.

16 листопада 2021 року Вища рада правосуддя відсторонила від здійснення правосуддя Дмитра Лобана у зв'язку з притягненням його до кримінальної відповідальності. Строк відсторонення – два місяці.

У справі фігурує виробничий кооператив «Лутава» зі Старої Басані Бобровицького району.

А вже 6 грудня Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду розглядала апеляційні скарги прокурора та захисника підозрюваного на ухвалу суду першої інстанції та збільшили розмір застави – з 762 до 998 тисяч гривень.

Суспільне намагається отримати його коментар.

Дивитися сюжет:

Читайте також:

Сергій Пивовар переміг у конкурсі на посаду начальника управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА

Вибір редакції

На початок