Зростання напруги та нарощування військ на російсько-українському кордоні свідчать про те, що Росія продовжує погрожувати Україні та намагається послабити її. З огляду на це, Європейський Союз має бути готовий до найгіршого сценарію розвитку подій.
Про це у своєму блозі заявив верховний представник ЄС із питань зовнішньої політики та безпеки Жозеп Боррель.
"Можливі різні сценарії. Нам потрібно сподіватися на краще, але готуватися до гіршого", – підкреслив він.
Посадовець зазначив, що ситуація на кордоні між РФ та Україною, а також міграційна криза в Білорусі обговорювались на нещодавньому саміті Ради Європи, Раді закордонних справ та на дебатах у Європейському парламенті.
"Щодо України, то всі погодилися з тим, що настав час проявити твердість і єдність і запобігти можливим подальшим крокам Росії. Ми повинні дотримуватися основних принципів, на яких будується європейська безпека і які також закріплені у Паризькій хартії 1990 року та Гельсінському Заключному акті НБСЄ/ОБСЄ, підписані Росією: суверенітет та територіальна цілісність держав; непорушність міжнародно визнаних кордонів; свобода країн визначати свою зовнішню політику та заходи безпеки", – наголосив Боррель.
Читайте також: Тимчасово повірена у справах США в Україні: Ми плануємо жорстко реагувати на агресію Росії
За його словами, Європейська Рада погодилася надіслати чіткий сигнал російському керівництву про те, що будь-які дії проти України та цих принципів військовими чи гібридними засобами матимуть серйозні наслідки. З огляду на це, ЄС має продовжувати застосування антиросійських економічних санкцій.
"Ми знаємо, що лише слів і заяв недостатньо, щоб змінити розрахунки російського керівництва", – зауважив Боррель.
Посадовець додав, що Росія активно використовує енергетичні ресурси як інструмент політичного впливу.
"Хоча, суворо кажучи, Росія виконує свої зобов'язання із постачання газу, багато хто бачить у її відмові збільшувати обсяги експорту в Європу або поповнювати складські запаси, що належать Газпрому, спосіб тиску на ЄС. Насамперед – для отримання ліцензії на запуск газопроводу "Північний потік - 2", – зазначив він.
Боррель зауважив що Європейська комісія не вважає цей проєкт пріоритетним, тому трубопровід продовжує залишатися питанням для обговорення та у будь-якому разі має відповідати вимогам європейських нормативних актів.
Що відомо
- 7 грудня відбувся онлайновий саміт президентів США і Росії Джо Байдена і Володимира Путіна на тлі численних повідомлень про скупчення військ РФ на кордоні з Україною. Путін попросив у Байдена гарантій нерозширення НАТО на схід і звинуватив Україну в зриві "Мінська". Байден "висловив глибоку стурбованість США і європейських союзників щодо ескалації Росією сили довкола України".
- Після перемовин із Путіним Байден поговорив із лідерами Франції, Німеччини, Італії і Британії. 9 грудня президент Байден провів телефонну розмову з президентом України Володимиром Зеленським.
- Міністр оборони України Резніков заявив, що Росія не припинила стягувати війська до кордону з Україною після розмови президентів Байдена та Путіна. За даними Міноборони, чисельність військових Росії поблизу України може зрости до 175 тисяч.
- У ніч проти 16 грудня Володимир Зеленський зустрівся з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенберґом. За словами останнього, Росія продовжує нарощувати військову присутність на українському кордоні.
- Європейський парламент 16 грудня ухвалив резолюцію із засудженням російської агресії проти України та її військових маневрів на прикордонні.
- 17 грудня Північноатлантичний альянс заявив, що занепокоєний нарощуванням Росією військ на кордонах України, яке спостерігається останніми місяцями, та попередив, що агресія РФ проти України матиме "величезні наслідки".
Читайте також
"Доля України все ще висить на волосині". Що світові ЗМІ пишуть про саміт Байдена і Путіна
SWIFT і санкції проти Путіна. Як світ має реагувати на погрози Україні. Відповідають експерти
Вторгнення в Україну обернеться для РФ "ізоляцією від міжнародної фінансової системи" – Держдеп США
"Санкційна політика до ескалації, а не після". Про що Зеленський говорив з Макроном і Шольцом
"Ми спитали про рік, коли Україна стане членом НАТО". Кулеба – про підсумки візиту до Брюсселя
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!