Тимчасово повірена у справах США в Україні: Ми плануємо жорстко реагувати на агресію Росії

Тимчасово повірена у справах США в Україні: Ми плануємо жорстко реагувати на агресію Росії

Тимчасово повірена у справах США в Україні: Ми плануємо жорстко реагувати на агресію Росії
. Крістіна Квін, фото: Суспільне

Тема напруження на україно-російському кордоні та загроза вторгнення РФ майже два місяці не сходить зі шпальт світових ЗМІ. Два тижні тому під час віртуального саміту президент Джо Байден попередив Володимира Путіна про "економічні наслідки" та збільшення оборонної допомоги Україні у випадку агресії. У Кремлі натомість зажадали юридичних гарантій нерозширення НАТО на Схід.

Минулого четверга у Брюсселі генсек Альянсу Єнс Столтенберг сказав, що напруження на кордоні не зменшилося. Утім, США все ж сподіваються, що Росія зрештою припинить грати м'язами та сяде за стіл переговорів. Як буде діяти Білий дом у випадку ескалації з РФ, яку допомогу надаватимуть Україні та коли американські посольства відновлять видачу віз у повному форматі в ексклюзивному інтерв'ю Суспільному розповіла тимчасово повірена у справах США в Україні Крістіна Квін.

Минуло два тижні після розмови президентів Байдена та Путіна. Який є ефект?

— Поки зарано говорити про результати перемовин, але президент Байден дуже чітко дав зрозуміти президенту Путіну, що є два шляхи вперед. Один з них – агресія проти України. Інший шлях – це дипломатія та деескалація. Звичайно, ми вважаємо, що єдиний реальний шлях – це дипломатія та деескалація. І ми прагнемо продовжувати це шляхом перемовин з росіянами, але також, звичайно, з українцями та нашими європейськими союзниками і партнерами.

Що ви думаєте про ситуацію на кордоні? Єнс Столтенберг нещодавно сказав, що вона погіршується.

— Ми спостерігаємо, дуже уважно стежимо за цією ситуацією. Ми сподіваємося, що президент Путін ухвалить рішення відвести свою військову техніку від українського кордону. Ми вважаємо безвідповідальним погрожувати Україні шляхом скупчення військ на її кордоні. І ми закликаємо його відступити.

Читайте також: Кожен третій українець готовий боронити Україну проти Росії – опитування

Однак, я хотіла б додати, що якщо він не відступить, якщо він вирішить продовжити агресію проти України, то для Росії будуть тяжкі наслідки. Будуть передусім дуже серйозні економічні наслідки, які готові запровадити як США, так і наші європейські союзники та партнери. Якщо Росія вдасться до неприйнятних дій проти України, то ми також будемо поставляти в Україну більше обладнання та зброї. І зрештою ми забезпечимо, щоб наші союзники по НАТО, що межують з Україною, були повністю посилені.

Про яку саме зброю йдеться?

— Ми вже багато років надаємо Україні безпекову допомогу, зокрема, оборонну зброю. Наша остання партія зброї, власне, прибула буквально тиждень-два тому. І ми продовжуємо підтримувати Україну. Лише цього року ми надали Україні безпекової допомоги на 450 мільйонів доларів. А з 2014 року ми передали Україні понад два з половиною мільярди доларів і безпекову допомогу. Тому ми продовжимо оцінювати (ситуацію – ред.) і, як я сказала, як ми вже сказали, якщо Росія вдастся до неприйнятних дій проти України, ми надамо додаткове обладнання.

Читайте також: Конгрес США схвалив оборонний бюджет, що передбачає 300 млн доларів допомоги Україні

Міністр оборони Олексій Резніков закликав США, Сполучене Королівство та Канаду направити в Україну своїх військових інструкторів. Чи збирається ваша країна надсилати своїх представників?

— У нас вже є в Україні пара сотень військових інструкторів. Це насправді те, чим ми займаємося протягом років. У нас є велика група інструкторів у Яворіві, поблизу Львова, які впродовж кількох років підвищують підготовку українських військових. А також у нас є деякі інші спеціальні сили, які ми відправили до України, щоб допомогти розвитку українських спецпризначенців. Тож в останні роки у нас постійно були тут тренери, і робитимемо це й надалі.

Тимчасово повірена у справах США в Україні: Ми плануємо жорстко реагувати на агресію Росії
Американські військові на Яворівському полігоні (Львівська область) на навчаннях Rapid Trident. Фото: Associated Press

А що як Росію не зупинить загроза економічних санкцій і вона все ж вторгнеться в Україну? Чи є "план В" у США?

— Президент Байден ясно дав зрозуміти, що він не має наміру розгортати війська. Однак, як ми вже сказали, буде декілька відповідей. По-перше, як я казала раніше, це буде дуже сильна економічна відповідь, не тільки з боку нас, а й з боку наших європейських партнерів, які вживуть економічних заходів та застосують санкції проти Росії, які значно більші та суворіші, ніж ми робили в минулому. У минулому як реакція на агресію Росії, в тому числі проти України, були санкції, але ми утримувалися від найжорсткіших. Тепер ми знову розглядаємо ці санкції, адже можемо думати, що це надзвичайно серйозна загроза з боку Росії, і ми плануємо на неї жорстко реагувати. По-друге, ми продовжуватимемо, як я вже говорила раніше, постачати обладнання (військове) в Україну, як це вже робили в минулому і робимо упродовж останніх кількох років. І, нарешті, подбаємо про зміцнення наших союзників по НАТО, які межують з Україною.

Президенти Байден і Зеленський обговорили можливі дипломатичні треки врегулювання поза Нормандським форматом. Якими вони можуть бути? У якому форматі США готові бути залученими?

— Сполучені Штати сказали, що хочуть допомогти підтримати Мінські домовленості і, врешті-решт, ми хочемо бути корисними у будь-який спосіб. Я не думаю, що ми визначили точний формат, але ми говорили з нашими союзниками, нашими партнерами, Україною та Росією, про те, як ми можемо бути корисними в Мінському процесі, щоб допомогти йому просуватися вперед.

Читайте також: Чи має Україна борги перед РФ, як твердить Путін. Відповідають дипломати

Чи може це бути тристоронній формат за участі України, США та Росії?

— Наша точка зору полягає в тому, що ми не хочемо порушувати нинішні формати, які вже існують. Вони працюють досить довго, і ми розглядаємо їх як невід’ємну частину просування до виконання Мінських угод. Тож я не можу зараз гадати, що саме ми вирішимо. Але я думаю, що ми збережемо ті формати, що є, і подивимося, чим ми можемо бути корисними на додаток до них.

На тлі потенційного вторгнення, що зараз потрібно для енергетичної безпеки України? Ви нещодавно зустрічалися з міністром енергетики, які результати?

— У мене була дуже гарна дискусія з міністром Галущенком. Ми обговорили широкий спектр потреб України в енергетиці взимку та як їх можна задовольнити. І я думаю, що ми будемо працювати, щоб допомогти Україні забезпечити її енергетичні потреби. Ми також ведемо переговори з Німеччиною. І ми, звісно, хочемо переконатися, що Україна цієї зими не буде обділеною, і в Росії не з’явиться можливість припинити поставки газу. І тому ми працюємо з Німеччиною, щоб переконатися, що такої можливості не буде.

Україна прагне приєднатися до НАТО, незважаючи на "червоні лінії" Путіна та на відсутність консенсусу щодо її прийняття у самому Альянсі. Які сьогодні першочергові завдання України для цього?

Ну, по-перше, я ще раз підтверджу те, що сказав президент Байден, а саме: ми вважаємо, що двері для вступу в НАТО відкриті для України. І ми продовжимо працювати з Україною, щоб виконати всі вимоги для вступу до Альянсу. Тим часом Україна працює зі Сполученими Штатами та іншими союзниками, щоб виконати всі ці вимоги. І робить це кількома способами. Міністерство оборони та оборонні структури реформуються, змінюються та модернізуються, щоб відповідати стандартам НАТО.

Читайте також: НАТО підтвердила обіцянку прийняти Україну до складу Альянсу. За якої умови

Україна також проводить навчання та іншу роботу з НАТО, щоб переконатися вона у повній сумісності із системами НАТО. Україна також продовжує свої політичні та економічні реформи, що є важливим елементом членства в НАТО. І хороша новина – Україна має багато можливостей для цього за двома програмами. Вони є учасницею розширеної програми можливостей (НАТО). А ще є річний національний план. Це два шляхи, якими Україна постійно співпрацює з НАТО, і обговорює, як вона може стати все ближче і ближче до членства в Альянсі. Все це триває.

Чи успішно, на вашу думку, виконуються завдання?

— Я думаю, що Україна має робити й далі те, що вже робить, щоб вийти на фінішну пряму до НАТО. За останні роки Україна здійснила значні реформи. І це наблизило її до виконання вимог НАТО. Вона також більше співпрацює з НАТО, щоб впевнитися, що вони взаємосуміснісні, повністю взаємосумісні, що є однією з вимог. І тому я б просто сказала Україні: “Продовжуйте робити те, що ви робите, продовжуйте працювати над реформами, продовжуйте модернізувати та приводити свою армію до стандартів Західної Європи та НАТО. І досягнете”.

Тимчасово повірена у справах США в Україні: Ми плануємо жорстко реагувати на агресію Росії
Крістіна Квін: продовжуйте робити те, що ви робите, модернізувати армію, впроваджувати реформи. Фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

На які саме реформи, необхідні для євроатлантичної інтеграції, ви зараз звернули б увагу України? Які проблеми ви бачите на цьому шляху?

Ми не члени Є, тому ми не маємо права голосу щодо членства України. Але я б сказала, що деякі реформи, над якими зараз працює Україна, зокрема, антикорупційні, особливо важливі для членства в ЄС. Тому цього року ми дуже тісно співпрацювали з українським урядом і Верховною радою щодо кількох реформ. Одна із них – судова реформа. Я думаю, досить широко визнано в Україні, що необхідно продовжувати ті реформи щодо судової системи, які було розпочато, але ще не завершено.

Читайте також: США закликали Україну призначити нового керівника САП до 2022 року

Україна цього року зробила дуже важливі кроки, щоб удосконалити судову реформу і просунутися вперед. Два з них — це були ті законопроєкти, що ухвалили у Верховній раді. Вони передбачають створення рад, що розглядатимуть нинішніх суддів, а також суддів, які хочуть увійти в систему, щоб переконатися, що вони відповідають основним стандартам доброчесності.

Я б також сказала, що антикорупційна реформа є ще одним дуже важливим питанням, над яким ми дуже тісно співпрацюємо. І США, і G7 працювали з Україною, зараз триває процес вибору нового керівника САП. Це майже завершено, і ми дуже сподіваємося, що все ж буде завершено до Нового року. І це було б надзвичайно важливим сигналом для зовнішнього світу та для українців, що Україна рухається вперед, серйозно ставиться до антикорупційної роботи.

Але чому, на вашу думку, йде стільки часу та зусиль, щоб призначити нового керівника САП?

— Здається, це співробітник Держдепартаменту США сказав, що коли люди намагаються скоротити корупцію, корумпованим силам це не подобається, і вони відбиваються. І так, ви знаєте, важко, що чим складніша реформа, тим важче її здійснити. Але те, що я вважаю обнадійливим, так це той факт, що проти цієї реформи досить сильно боролися деякі зовнішні сили. І це говорить мені, що це досить хороша реформа, тому що вони б не боролися так сильно, якби це було не так.

Читайте також: Посли G7 представили дорожню карту судової та антикорупційної реформ в Україні. Що рекомендують

І я дуже рада, що президент Зеленський достатньо підтримав цю реформу, що Ірина Венедіктова (генеральна прокурорка - ред.) курувала програму, і бачила, що вона виконується, пори всі спроби її зірвати. І ми майже дійшли до кінця. Вже дуже близько, і я дуже сподіваюся і з нетерпінням чекаю, що це буде завершено незабаром. 21 грудня буде зустріч, я думаю, 21-22-го, яка буде однією з останніх зустрічей. І якщо це вдасться завершити, то це буде чудовий кінець історії України в її боротьбі з корупцією.

Цьогоріч ми бачили, як США ввели санкції проти низки українців – політиків, бізнесменів, суддів. Чи є ще потенційні кандидати серед українців, які можуть потрапити до санкційного списку США?

— Ну, я б сказала, щодо корупції, що в Україні ще є гравці, які грають не за правилами. І ми завжди розглядаємо наші варіанти санкцій і будемо продовжувати це робити.

У зв’язку з пандемією посольство США сповільнило темпи співбесід щодо видачі неімміграційних віз для українців. Скільки людей зараз у черзі? Коли, на вашу думку, ці обмеження можна буде зняти?

— Що ж, це правда, коли вдарив COVID, у нас були локдауни та обмеження, ми зменшили кількість візових співбесід і віз, які видавали. Ми вже збільшили це, але не на повну потужність. І причина просто в тому, щоб захистити як наших співробітників, які мають зустрічатися з кожним заявником на візу, так і для захисту самих заявників на візу, ми не хочемо, щоб багато людей тіснились в кімнаті для тривалого очікування. Тому ми намагаємося підтримувати це, щоб люди могли безпечно заходити і не доводилося контактувати з багатьма іншими людьми. Тому, як тільки ситуація з COVID дозволить, ми будемо збільшувати кількість, щоб кожен зміг приїхати та отримати візу. Ми, безперечно, хочемо допомогти зробити поїздки до США простішими, але ми повинні робити це безпечно — для наших співробітників, а також для заявників.

Читайте також

Посолкою США в Україні може стати Бріджит Брінк — Foreign Policy

"Я не очікую прямої участі США у Нормандії чи Мінському процесі", – диппредставник США в Україні

Україна-НАТО та результати візиту Зеленського в Америку – інтерв'ю з Маркаровою

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок