"Північний потік-2": що означає призупинення Німеччиною сертифікації газогону

"Північний потік-2": що означає призупинення Німеччиною сертифікації газогону

Ексклюзивно
"Північний потік-2": що означає призупинення Німеччиною сертифікації газогону
.

Німеччина відклала сертифікацію газогону "Північний потік-2" до тих пір коли газогін буде зареєстровано за німецьким законодавством. Скільки саме триватиме затримка невідомо, але, вочевидь у першій половині 2022 року рішень щодо "Північного потоку-2" ухвалено не буде.

Відкладення Німеччиною сертифікації "Північного потоку-2" може призвести до декількох сценарії, розповів в ефірі "Українського радіо" директор Центру глобалістики Михайло Гончар. Існує імовірність, що "Газпром" може проігнорувати вимоги ЄС та запустити газогін попри відсутність сертифікації. А, власне, реєстрація оператора на території ЄС становить великі незручності для російської газової корпорації.

Михайло Гончар вважає, що "Газпром" міг би запустити газопровід і самостійно: "Єдина опція, яка лишається для “Газпрому” – це запустити його самовільно, не чекаючи завершення процедури сертифікації. Він може це зробити, і в російських медіа не раз про це йшлося. Все, що очікує “Газпром” в такому випадку, – невеликий з огляду на масштаб компанії штраф. Йдеться про суму порядку мільйона євро й це не та сума, яка зупинить “Газпром”, якщо буде прийняте відповідне політичне рішення в Кремлі".

Читайте також: "Північний потік-2" — це серйозний інструмент для переговорів з Росією — Зеленський

У такому випадку самовільний запуск газопроводу означав би політичний виклик для нового уряду Німеччини. Адже йтиметься на лише про ігнорування європейського законодавства, про пряму відкриту конфронтацію з ЄС.

За словами експерта, Німеччина висуває вимогу, аби суб’єкт, який управляє новою газотранспортною системою був зареєстрований у Німеччині. Ця вимога, на думку Гончара, є дуже незручною для "Газпрому": “Зараз управління і деспеціалізація газового потоку ведеться з території Швейцарії компанією-оператором, яка є стовідсотковою донькою “Газпрому”, – каже він, – Ситуація з “Північним потоком-2” нічим не відрізняється від ситуації з “Північним потоком-1”, яка була десять років тому. Новий газопровід має як паралельно прокладений маршрут, так і оператора, який розташований у Швейцарії. Така швейцарська “схема” дуже комфортна для “Газпрому”, бо Швейцарія не є членом ЄС. Тому там знаходяться не тільки офіси операторів обох потоків, але й чимало офісів газпромівських компаній, які торгують газом по Європі”.

Читайте також: Глава МЗС Австрії підтримав якнайшвидший запуск "Північного потоку-2"

“Зараз управління і деспеціалізація газового потоку ведеться з території Швейцарії компанією-оператором, яка є стовідсотковою донькою “Газпрому”, – каже він. –Ситуація з “Північним потоком-2” нічим не відрізняється від ситуації з “Північним потоком-1”, яка була десять років тому. Новий газопровід має як паралельно прокладений маршрут, так і оператора, який розташований у Швейцарії. Така швейцарська “схема” дуже комфортна для “Газпрому”, бо Швейцарія не є членом ЄС. Тому там знаходяться не тільки офіси операторів обох потоків, але й чимало офісів газпромівських компаній, які торгують газом по Європі”.

Відтак, реєстрація на території Німеччини або іншої країни ЄС, за словами експерта, означатиме втрату контролю над "схемою". Адже гроші за транзит газу повертаються не напряму в Росію, а розподіляються компаніями у Швейцарії – потім частина йде у Росію для продовження видобутку газу, а частина залишається.

"Оскільки 100 % всього контролює “Газпром”, то він визначає, скільки коштів варто повернути в Росію, в подальший видобуток, а скільки ­– залишити та зі швейцарського плацдарму використовувати в різних цілях. В тому числі й на різного роду підривну діяльність всередині Європи,яка фінансується в непрозорий спосіб", – пояснює Гончар.

Читайте також: Новий уряд Німеччини допускає політичне обговорення "Північного потоку-2" для підтримки України

Також експерт звернув увагу на те, що нещодавно "Газпром" зупинив транзит за маршрутом Ямал-Європа, що також є елементом тиску на ЄС: “Газпром” і так десь на третину використовував цей напрямок через Білорусь та Польщу до Німеччини, а зараз зупинив його повністю. Це своєрідна реакція Росії  на висловлювання новопризначеного міністра закордонних справ Німеччини Анналени Бербок з приводу неможливості сертифікації “Північного потоку -2” за обставин, коли Росія здійснює агресивні дії щодо України. Росія готова до конфронтації і є ЄС, і з тими в Німеччині, хто не поділяє їхні підходи. Тому кілька днів тому в російських ЗМІ розпочалась кампанія дискредитації міністра закордонних справ".

Що відомо

  • Наприкінці листопада видання The Hill повідомило, що адміністрація президента США Джозефа Байдена намагається уникнути запровадження жорсткіших санкцій проти проєкту російського газогону "Північний потік-2" попри те, що Росія концентрує свої війська на кордоні з Україною. Згодом держсекретар США Ентоні Блінкен попередив, що у разі нападу на Україну, Штати запровадять проти Росії нові економічні санкції, від яких досі утримувались.
  • За підрахунками МВФ, фінансові втрати України через запуск газогону "Північний потік-2" складуть до 1,2 мільярда доларів на рік унаслідок падіння обсягів транзиту блакитного палива українською територією.
  • Німеччина тимчасово призупинила процедуру сертифікації компанії-оператора російського газопроводу "Північний потік – 2" Nord Stream 2 AG через невідповідність її юридичного оформлення німецькому законодавству. Відповідне рішення 16 листопада ухвалило Федеральне агентство мереж.
  • "Нафтогаз" братиме участь у процедурі сертифікації оператора "Північного потоку-2". Про це 15 листопада повідомив голова правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко.
  • 18 жовтня стало відомо, що першу нитку газопроводу "Північний потік-2" вже заповнено технічним газом, налагодження пуску другої нитки триває.
  • У "Газпромі" заявили, що станом на ранок 10 вересня будівництво газогону "Північний потік-2" повністю завершене.

Читайте також

Bloomberg: США схилятимуть Німеччину до зупинки "Північного потоку-2" у разі вторгнення РФ в Україну

Німеччина призупинила сертифікацію "Північного потоку-2". У чому причина

В Європарламенті закликали Німеччину згорнути "Північний потік-2" у разі нападу РФ на Україну

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок