Санкції, Крим і "Мінськ". "Велика сімка" висловила підтримку Україні і розкритикувала дії Росії

Санкції, Крим і "Мінськ". "Велика сімка" висловила підтримку Україні і розкритикувала дії Росії

Санкції, Крим і "Мінськ". "Велика сімка" висловила підтримку Україні і розкритикувала дії Росії
ілюстративне фото з відкритих джерел

Міністри закордонних справ країн "Великої сімки" під час зустрічі 5 травня висловили занепокоєння з приводу масштабного нарощування Росією військ біля кордонів України і наголосили, що продовжуватимуть політику санкцій проти Кремля аж до повного виконання "мінських угод" та повернення тимчасово окупованого Криму.

Про це йдеться у фінальному комюніке зустрічі.

"Ми глибоко стурбовані продовженням безвідповідальної та дестабілізуючої поведінки Росії. Це стосується масштабного нарощування російських військових сил на кордонах України та в незаконно анексованому Криму, її зловмисної діяльності, спрямованої на підрив демократичних систем інших країн, шкідливу кібердіяльність та використання дезінформації", — йдеться у заяві.

У "сімці" висловили "повну солідарність" з усіма партнерами, які постраждали від дій російських спецслужб і зазначили, що дії Кремля надалі зустрічатимуться з "найсерйознішою рішучістю".

Читайте також: Гра м’язами чи загроза вторгнення: що відбувається на фронті та у переговорах щодо Донбасу

Додається, що міністри висловили "глибоке занепокоєння" діями РФ щодо блокування руху суден у Чорному морі, в тому числі поблизу тимчасово окупованого Криму та через Керченську протоку, "що перешкоджає доступу до українських портів в Азовському морі", а також привітали позицію України щодо стриманості та дипломатичних підходах у контексті напруженості на кордонах з Росією.

Читайте також: Росія стягує війська, щоб "перевірити" Захід – Зеленський

"Тривалість міжнародних санкцій пов'язана в тому числі з повним виконанням Росією своїх зобов'язань за мінськими угодами та з поверненням Криму Україні. Ми однозначно засуджуємо тимчасову окупацію Росією АР Крим та міста Севастополь", — додали дипломати і зазначили, що вітають ініціативу України щодо створення "Кримської платформи" і засуджують порушення прав людини на окупованому півострові, зокрема — щодо кримських татар.

Що відомо

  • 3 травня у Лондоні розпочалася перша реальна зустріч міністрів G7 з часу початку пандемії.
  • 2 травня стало відомо, що країни G7 готують механізм протидії пропаганді Росії та КНР.
  • 1 травня МЗС Швеції викликало посла Росії після того, як Кремль запровадив санкції проти голови шведської Лабораторії хімічної, біологічної, радіаційної та ядерної безпеки Дослідницького інституту тотальної оборони Оси Скотт.
  • Усі 27 держав Євросоюзу засудили запровадження Кремлем санкцій проти восьми громадян ЄС.
  • Європарламент ухвалив резолюцію "щодо Росії, справи Олексія Навального, нарощування військ на кордоні України та напади Росії в Чехії", в якій описано механізм впливу на РФ в разі нападу на Україну.
  • Ситуація у зоні бойових дій на Донбасі погіршилася з початку березня 2021-го. Так, 3 березня бойовики самопроголошеної “ДНР” заявили, що отримали дозвіл на застосування “упереджувального вогню на знищення” по позиціях Збройних сил України. Голова української делегації Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі Леонід Кравчук назвав такі заяви зривом "мінських домовленостей".
  • 15 квітня США запровадили нові санкції проти Росії через втручання у вибори та кібератаки. Також американський лідер Джозеф Байден оголосив надзвичайну ситуацію у сфері нацбезпеки через дії Росії. Того ж дня у польському МЗС заявили про повну солідарність з рішеннями США, що стосуються Росії.
  • 16 квітня президент Володимир Зеленський відвідав Париж з офіційним візитом, де провів зустріч з президентом Франції Еммануелем Макроном та канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель щодо ескалації, викликаної зосередженням російських військ на кордоні з Україною. Того ж дня Меркель, Макрон та Зеленський закликали Росію відвести війська від українського кордону.
  • 19 квітня глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель заявив, що біля українського кордону зібралося 150 тисяч російських військових. Також дипломат закликав Росію відвести свої війська від українського кордону.
  • Глава Міноборони РФ Сергій Шойгу заявив, що з 23 квітня Росія починає відведення військ Південного і Західного військових округів, які проводили навчання в окупованому Криму та поблизу кордонів України, в пункти постійної дислокації. На думку глави Міноборони, "всі поставлені цілі досягнуті".
  • Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна "вітає будь-які кроки зі зменшення військової присутності". Також він запропонував президенту РФ Володимиру Путіну зустрітися "у будь-якій точці українського Донбасу, де іде війна".
  • У Держдепі США заявили, що уважно стежитимуть за ситуацією на російсько-українському кордоні після того, як Росія оголосила про відведення своїх військ.
  • Міноборони Росії оголосило про закриття з 24 квітня трьох районів Чорного моря для іноземних військових кораблів і державних суден у районі окупованого Криму.
  • Штаб ООС попередив, що окупанти планують низку провокацій на Великдень.
  • 28 квітня президент України Володимир Зеленський запропонував президенту РФ Володимиру Путіну зустрітися у Ватикані.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок