Російські війська після тижневих бомбардувань захопили Снігурівську громаду 19 березня 2022 року. Потім почалася окупація, життя без водопостачання, електрики та газу. Вісім місяців боротьби, щоб 10 листопада над містом знову замайорів український прапор.
Рік по тому Суспільне згадує початок окупації Снігурівки та пережите її жителями.
Початок вторгнення
25 лютого приблизно о 15:30 російські гелікоптери здійснили обстріл території Снігурівської громади. Була пошкоджена лінія електропередач, що стало причиною знеструмлення більшої частини міста.
14 березня о 06:00 внаслідок авіаційного обстрілу міста Снігурівка російськими військовими пошкоджені житлові будинки на вулиці Жовтневій. Загинули дві людини, поранення отримали троє цивільних.
Військовослужбовці Російської Федерації вранці 19 березня градами обстріляли житловий сектор у Снігурівці. Загинула одна людина. Після тижневих бомбардувань війська РФ захопили місто. Окупаційна адміністрація Херсонщини оголосила підконтрольними захоплені населені пункти Миколаївської області.
Робота комунальних установ та підприємств під час окупації
Лікар Валентин Михайлович 32 роки попрацював у Снігурівській лікарні. 19 березня 2022 року, коли війська РФ захопили місто, чоловік відмовився співпрацювати з окупаційною владою. До кінця квітня медпрацівник виконував свої обов'язки та не покидав закладу, поки не було прямої загрози його життю: спогади лікаря
Усі чинили так, як дозволяло сумління.
Снігурівський хлібзавод не припинив своєї діяльності після оголошення повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Безкоштовно роздавали хліб військовим та місцевим жителям. Співробітники працювали до 17 березня 2022 року.
Російські війська розікрали обладнання, пошкодили устаткування та лишили після себе уламки. Підприємство відновило роботу тільки після деокупації.
Вибиті вікна, спалені меблі, розграбовані кабінети, купи сміття та попелища. Такий вигляд має Снігурівський будинок культури після того, як там базувалися російські військові.
Як виглядає будівля зсередини та як російські військові облаштовували там свій побут, бачили кореспонденти Суспільного.
До окупації Снігурівки відділення Укрпошти працювало в штатному режимі. Після того, як зайшли російські військові, працювати стало неможливо.
Забирали машини, уводили на допити — жителі Снігурівки розповіли про життя в окупації
Військові РФ забирали у місцевих машини, уводили на допити. Коли запаси продуктів закінчились, то людям доводилось брати гуманітарну допомогу в окупантів. Про пережите місцеві розповіли Суспільному.
Відстояла все, що змогла. Відео змусили знімати: "Росія прийшла", погрожували. Але своїх дітей і внучку я відстояла, у двір не зайшли.
Житель Снігурівки Олег Лянзберг разом з родиною пережив окупацію. Коли росіяни зайшли у місто, то, за словами чоловіка, довелося жити у страху. Військові постійно перевіряли документи, відбирали у людей майно.
В окупації нічого не було. Ні світла, ні води. Ми дев'ять місяців були без нічого. Виживали, як могли. Баклажки… Виходимо до колодязя на вулицю, набираємо води і тягаємо додому. Опалення… дрова. Ще вугілля з минулого року залишилося
Вибиті вікна, зруйновані стеля і дах, пошкоджена автівка — так виглядає подвір'я Оксани та Сергія. Будинок подружжя зі Снігурівки зруйнували російські обстріли. Спогадами про окупацію пара поділилася із Суспільним.
Були в російських військових списки атовців та тероборонівців. Один каже: "Я подивлюсь, чи є ви в списках". Я кажу: "Нас немає в списках!" "От і добре, що вас немає!"
"Росіяни казали, що вони тут назавжди": село Першотравневе Снігурівської громади з 15 березня до 11 листопада 2022 року перебувало в російській окупації. Через це більша частина його жителів виїхали.
Базувалися російські окупанти на підприємстві, що розташоване поблизу села. На згадку про своє перебування залишили розриті окопи, сміття та власну спалену техніку.
Село Василівка було окуповане разом зі Снігурівкою на початку березня 2022 року. Пані Тетяна разом із односельчанками розповідає, що довелось пережити в окупації. Пригадує, що додому прийшли представники ФСБ. Шукали її сорокарічного сина рятувальника, який передавав дані про окупантів українським військовим.
Снігурівка — це Україна. Окупанти намагалися організували псевдореферендум
У вересні 2023 року окупаційна влада організувала в Снігурівці псевдореферендум, на якому проголосували 30 людей. Також жителі тимчасово окупованої Снігурівки та Снігурівської тергромади, які виїхали на безпечну територію, організували акцію протесту, під час якої засудили окупаційний референдум.
Наслідки окупації Снігурівки: що залишили після себе росіяни
Сили оборони звільнили Снігурівку 10-го листопада 2022 року. Одразу розпочалося відновлення транспортного сполучення, водо-, електро- та газопостачання. Снігурівка стала першим деокупованим населеним пунктом Миколаївщини, де запрацювала "Укрпошта".
Суспільне зібрало хронологію перших днів після деокупації населеного пункту.
Російські війська під час відходу з міста грабували майно, залишили по собі безлад та катівні, в яких допитували місцевих жителів, повідомив начальник Снігурівської міської військової адміністрації Іван Кухта.
Одна з виявлених локацій в Снігурівці, де катували місцевих жителів, будівля районного відділу поліції.
Як виглядало місто після деокупації в листопаді 2022 року.
Як жила Снігурівка в перший місяць після звільнення — в інтерв'ю Суспільному розповів начальник Снігурівської міської військової адміністрації Іван Кухта.
Представники міжнародної моніторингової місії "West support" побували в селах, які були окуповані. Протоколи, складені місією щодо катувань, насилля та крадіжок, передали до міжнародного трибуналу.
Читайте також
Обстріли Миколаївщини. Під вогнем армії РФ перебували дві громади
"З Україною в серці". На Миколаївщині відбувся концерт в підтримку українських військових
Прихована небезпека. Поля, де були бойові дії, потребують досліджень
Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram..