Катували та обкрадали. На Миколаївщині міжнародна організація зібрала докази воєнних злочинів Росії

Катували та обкрадали. На Миколаївщині міжнародна організація зібрала докази воєнних злочинів Росії

Ексклюзивно
Катували та обкрадали. На Миколаївщині міжнародна організація зібрала докази воєнних злочинів Росії
Жінка розповідає про пережите під час окупації. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

Представники міжнародної моніторингової місії "West support" побували на Миколаївщині в селах, які протягом дев'яти місяців були окуповані. Протоколи, складені місією щодо катувань, насилля та крадіжок, направлятимуть до міжнародного трибуналу.

Про це кореспондентам Суспільного розповів керівник моніторингової місії при агенції "West support" Сергій Невструєв.

Спеціальна моніторингова місія при агенції "West support" документує злочини, скоєні під час окупації. Представники організації спілкуються із цивільними, які піддавались насиллю, побиттям та іншим порушенням з боку окупантів, записують все у протокол.

"Я ненавиджу це казати, але нічого нового. Картина та сама, як і у Харкові, як у Балаклії, як в Ізюмі — катування, згвалтування, залякування — це ще найлегший варіант. При тому це робиться на якомусь зомбованому, масовому характері. Це не поодинокий і не напіводинокий випадок", — розповідає Сергій Невструєв.

"Нирки, сідниці палками, оце все чорне було, ляжки. Ноги на ширину плечей ставиш і вони з середини б’ють по гомілках, нирках".

Село Василівка було окуповане разом зі Снігурівкою на початку березня 2022 року. Пані Тетяна разом із односельчанками розповідає, що довелось пережити в окупації. Пригадує, що додому прийшли представники ФСБ. Шукали її сорокарічного сина рятувальника, який передавав дані про окупантів українським військовим.

"Вони почали виламувати двері у гараж, сарай, скрізь шукали, розбивали все. Потім витягнули мене на город попід руки, а він в кінці города стояв, метрів 20 чи 30, він мене почав питати: "Там ваш син є?" Я кажу: "Ні, немає, ні, немає". "Питаємо останній раз, якщо є — кажіть, бо вам буде погано". Кажу, що мого сина там немає. Вони знов у двір затягнули, знов почали питати. Вони все знали про нього", — пригадує жінка.

Били так, що рідні ледве впізнали, розповідає інша жителька села Наталя про свого зятя. Чоловіка разом із іншими односельцями забрали росіяни. Катували і тримали у відділенні поліції в окупованій Снігурівці близько тижня.

"Били дуже часто, всі в синцях, пускали електрошок, одягали мішки якісь на голову, аби вони не бачили де і що. Шість діб взагалі не давали ані їсти, ані пити — нічого", — говорить Наталя.

У сусідньому селі Павлівці, за словами місцевих, стояли війська так званих ЛДНР. У місцевого жителя Віталія вимагали зброю, кілька разів обшукували та, говорить, ледь не вбили.

"Мене заганяли у льох, гранату хотіли кидати у льох. Стріляли в мене з пістолета бойовими. Над вухом пролетіло. Я йшов до них, а вони, казали: "Не підходь, будемо стріляти". А я йшов, мені однаково було. Йшов, бо вони забрали у мене паспорт, будинок перевернули. Разів шість, зброю шукали. Поводились нечемно, негарно", — пригадує чоловік.

Катували та обкрадали. На Миколаївщині міжнародна організація зібрала докази військових злочинів Росії
Представники "West support" збирають свідчення від очевидців. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

Протоколи, складені представниками місії, будуть направлені до Гааги, далі ними займатимуться правоохоронні організації. За словами Сергія Невструєва, станом на 26 січня таких протоколів вже тисячі.

"Багато хто не знає своїх прав, тому існують правозахисні організації, які права людини захищають в першу чергу, а не права держави або права якихось окремих корпорацій, або ще чогось. Права людини", — роз'яснює Сергій Невструєв.

Моніторингова місія продовжить свою роботу на Миколаївщині та на інших деокупованих територіях півдня.

Читайте також

Обіймав посаду при окупаційній адміністрації: на Миколаївщині чоловіка підозрюють у колабораціонізмі

Через ймовірність ракетних ударів на Миколаївщині відключили електроенергію для всіх споживачів

Протягом доби війська РФ двічі обстріляли Очаківську громаду на Миколаївщині

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок