Гепатит А: як вберегтися, щоб не захворіти – пояснення санітарної лікарки Кіровоградщини

Гепатит А: як вберегтися, щоб не захворіти – пояснення санітарної лікарки Кіровоградщини

Гепатит А симптоми та лікування
Тест на гепатит А. Unsplash

У Києві та Київській області 10 травня зареєстрували п'ятеро хворих на вірусний гепатит А. Захворіли співробітники та члени їх родин одного столичного закладу торгівлі. У Кіровоградській області з початку 2024 року у лікарнях регіону не реєстрували жодного хворого на гепатит А.

Про це Суспільному розповіла головна санітарна лікарка Кіровоградщини Надія Оперчук.

За її інформацією, гепатит А – це вірусне захворювання печінки, яке передається внаслідок вживання забруднених овочів чи води. Джерелом інфекції є інфікована людина.

На відміну від гепатитів В і С, гепатит А не провокує розвиток хронічної хвороби печінки і рідко закінчується смертю. За даними Всесвітньої організації здоров'я, майже у всіх людей після недуги формується пожиттєвий імунітет до хвороби.

Як передається гепатит А

В домашніх умовах гепатит А найчастіше передається через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім'ї. Вірус також може передаватись при тісному фізичному контакті з інфікованою людиною. Водночас за даними ВООЗу, інфікування через воду фіксують нечасто.

Симптоми гепатиту А можуть проявлятись як у легкій, так і у важкій формах, говорить Надія Оперчук. Це – підвищена температура тіла, слабкість, відсутність апетиту, діарея, блювота, неприємні відчуття в животі, сеча стає темнішою, пожовтіння шкіри і білків очей.

"При вірусному гепатиті А не завжди проявляються усі ці симптоми. Наприклад, в інфікованої людини може бути нормальна температура тіла чи звичний колір сечі. Крім цього, симптоми хвороби значно частіше проявляються у дорослих, аніж у дітей. До шестирічного віку дуже часто відсутні будь-які симптоми гепатиту А, а жовтуха розвивається лише у 10%. У дорослих симптоми проявляються у більш складній формі, а жовтуха з’являється у 70% випадків".

Найчастіше важка форма гепатиту А та смертельні випадки фіксуються у людей, яким понад 65 років.

Яка профілактика захворювання

Щоб не заразитися гепатитом А головна санітарна лікарка Кіровоградщини рекомендує дотримуватися правил особистої гігієни. Мити руки перед приготуванням та вживанням їжі, використовувати кип’ячену або воду в пляшках, ретельно мити овочі та фрукти, не купувати продукти на стихійних ринках.

При перших симптомах захворювання потрібно звертатись до лікаря, лише він може підтвердити діагноз гепатиту А і надати рекомендації щодо лікування.

На сьогодні існують вакцини, які можуть сформувати імунітет та додатковий захист від гепатиту А. Щеплення є рекомендованим для дорослих та дітей, старше одного року. Для проведення вакцинації необхідно звернутись до сімейного лікаря.

За інформацією Надії Оперчук, останній спалах вірусного гепатиту А у Кіровоградській області був у 2010 році. Тоді у селі Велика Виска колишнього Маловисківського району (нині Новоукраїнський – ред.) зареєстрували 16 випадків, в тому числі дев'ять серед дітей.

В останні роки в регіоні реєструють поодинокі випадки гепатиту А. У 2022-2023 роках захворіли четверо дорослих жителів Кропивницького, Кропивницької та Компаніївської громад.

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, за 2023 рік в Україні зареєстрували 1050 випадків захворювань на гепатит А, що в 3,7 раза більше ніж за 2022 рік (281 випадок).

Серед дітей віком до 17 років захворюваність зросла в 3,4 раза – 311 випадків проти 92.

На початок