"Кожній дитині потрібна родина". На Кіровоградщині 694 дитини чекають на сім'ю

"Кожній дитині потрібна родина". На Кіровоградщині 694 дитини чекають на сім'ю

Ексклюзивно

У Кіровоградській області 694 дитини нині перебувають на обліку з усиновлення. Всього в області проживають 2822 дітей-сиріт і дітей позбавлених батьківського піклування. 1930 з них перебувають під опікою. В Україні є кілька форм сімейного влаштування дітей-сиріт і позбавлених батьківського піклування. Це усиновлення, опіка, піклування, прийомна сім’я та дитячий будинок сімейного типу. Чим вони відрізняються і за яких умов можна створити дитячий будинок розповіла Суспільному керівниця служби у справах дітей Кіровоградської облдержадміністрації Наталія Чернявська.

Встановлення опіки та піклування — це влаштування дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування в сім’ї родичів чи знайомих, пояснила Наталія Чернявська.

"З початку вторгення внесені зміни до чинного законодавства і опікуни піклувальники, які є родичами дитини, ідуть по спрощеній процедурі влаштування дитини в їх родину. Вони не проходять навчання, не надають довідку про судимість і довідку про доходи".

УСИНОВЛЕННЯ

Усиновлення є пріоритетною формою сімейного влаштування дитини в родину. Це коли дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, приймають в родину на правах власної дитини. При усиновленні дитини батьки отримують грошову допомогу як при народженні.

Начальниця обласної служби у справах дітей сказала, усиновлення дитини — це єдина форма влаштування при якій дитина втрачає статус дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.

"Усиновлювач повинен мати довідку про несудимість, про доходи, медичну довідку, що не має хвороб, документи, що має житло".

На сайті Міністерства соціальної політики, є інформація і фото дітей з Кіровоградщини, які потребують сімейних форм влаштування.

З 2022 року в області усиновили 87 дітей, 14 — цьогоріч.

Прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу

Прийомна родина і будинок сімейного типу – це форми сімейного влаштування, які відрізняються кількістю дітей. До прийомної родини можна влаштувати не більше чотирьох дітей, у будинок сімейного – не більше 10, разом із власними, сказала начальниця обласної служби у справах дітей.

За словами Наталії Чернявської, пакет документів однаковий для всіх форм сімейного виховання, окрім опіки родичем.

Щодо грошової допомоги від держави на дітей, то батьки-вихователі прийомних родин та будинків сімейного типу, опікуни та піклувальники щомісяця отримують виплати на кожну дитину, залежно від їхнього віку.

На дітей до шести років — 6407 гривень. Від 6-18 років – 7990 гривень. Для дітей з інвалідністю, залежно від віку, від 8970 до 11186 гривень.

Окрім грошової допомоги на дітей, держава оплачує роботу батьків-вихователів.

У прийомній сім’ї виплачують одному із батьків, у дитячому будинку сімейного типу – на двох батьків. Виплата залежить від кількості дітей, які на утриманні родини. На кожну дитину виплачується мінімально три тисячі гривень, сказала Наталія Чернявська.

За її словами, в Кіровоградській області нині є 71 дитячий будинок сімейного типу та 138 прийомних сімей, в яких виховуються 767 дітей-сиріт і позбавлених батьківського піклування.

Сказала, нині збільшилася кількість сімей, які виявляють бажання усиновити дітей та створити прийомну сім’ю.

На Кіровоградщині сімейних форм виховання потребують 108 дітей, більшість з них — молодшого та середнього шкільного віку. За словами керівниці обласної служби у справах дітей тим, хто вирішить прийняти дитину у свою сім’ю, додаткову інформацію і супровід нададуть у громадах області.

"У нас в області функціонує 24 родини патронатних вихователів, в яких виховується 98 дітей, патронатний вихователь відрізняється саме тим, що до даної форми виховання влаштовуються діти із сімей, які опинилися в складних життєвих ситуаціях".
"Кожній дитині потрібна родина". На Кіровоградщині 694 дитини чекають на сім'ю
Ольга та Олександр Соляники з дітьми. Суспільне Кропивницький

У родині Валентини та Андрія Дудкіних з Кропивницького під опікою семеро дітей від 6 до 17 років та четверо власних. Свій шлях до опікунства над дітьми розпочали із 2000 року, коли створили перший недержавний будинок сімейного типу в області і взяли на виховання 15 дітей. У 2012 створили опікунську родину.

За словами Андрія Дудкіна, з 2012 року виховали понад 20 дітей, всього понад 50.

"Кожній дитині потрібна родина. Батько і мати – це люди, які формують характер, дорослість і необхідність навчитися жити в суспільстві, якщо в дитини не буде можливості від когось навчитися, тоді це буде вчити вулиця. Особливо в наш час війни дітям потрібен захист, потрібна порада".

"Для мами найголовніше, щоб у дітей все було добре, щоб вони мали гарні родини, гарну роботу, щоб вони були насамперед гарними людьми, щоб поважали один одного", — сказала мати-опікунка Валентина Дудкіна.
"Кожній дитині потрібна родина". На Кіровоградщині 694 дитини чекають на сім'ю
Валентина та Андрій Дудкіни з дітьми. Суспільне Кропивницький

Ольга та Олександр Соляники з села Созонівка Кіровоградської області створили будинок сімейного типу, в якому виховують 10 дітей, після повномасштабного вторгнення Росії.

Мати-вихователька розповіла, сама виросла в будинку сімейного типу.

"У моїх батьків були прийомні діти, у мене – прийомні брати й сестри. На жаль, так сталося, що мама захворіла на рак і 2022 року померла. І ми з чоловіком вирішили, що подбаємо про тих прийомних дітей, які у неї залишились".

Щомісячний бюджет родини майже 100 тисяч гривень.

"Виплати понад 60 тисяч гривень, але якщо порахувати, що нам потрібно їх всіх прогодувати, вдягнути, взути, оплатити комунальні послуги, заправити авто, щоб їх кудись відвезти, канцелярію купити, у школі заплатити фонди, то треба 100 тисяч на місяць, тому ми з чоловіком ще додатково працюємо онлайн, щоб можна було нормально забезпечити наше існування".

На початок