"За кордон експортували, а в Україні жінкам не вистачало". У музеї на Кіровоградщині працює виставка ретро-косметики

"За кордон експортували, а в Україні жінкам не вистачало". У музеї на Кіровоградщині працює виставка ретро-косметики

"За кордон експортували, а в Україні жінкам не вистачало". У музеї на Кіровоградщині працює виставка ретро-косметики
Виставка косметики, парфумерії та інших речей, які показують побут 20 століття. Фото: Світловодський міський краєзнавчий музей

У місті Світловодськ Кіровоградської області відкрили виставку ретро-косметики й парфумерії. Її можна переглянути в міському краєзнавчому музеї. Там зібрали парфуми, одеколони, тіні, туші й пудри різних років 20 століття. Частина тільки у вигляді флакончиків. Але є й з залишками вмісту.

Ідею підказали діти, які приходили в музей, розповіла директорка музею Ніна Сокуренко. Там є кімната будівельників, де можна подивитися на побут 20 сторіччя. Флакончиків, які там стояли, зацікавили дітей. Загалом зібрали понад 70 експонатів. Їх приносили місцеві жительки. Також частину купували в інтернеті.

"Ці всі зразки показують свій час. Багато продавців в інтернеті, коли дізнавалися, навіщо воно нам потрібне, йшли назустріч і додавали щось від себе, щоб показати асортимент, бо на той час бути гарною було зовсім непросто. Місцевому споживачу вона була важкодоступна. При цьому за кордон її відправляли, бо там цінували натуральні компоненти й гарне оформлення. У Радянському Союзі виходили навіть спеціальні каталоги продукції, орієнтовані на закордон. А місцевим жінкам це потрібно було все діставати".

На виставці зібрали сім брусочків туші для вій різних виробників — радянської, німецької, латвійської. Найбільше ж флакончиків з-під парфумів — і порожніх, і зі вмістом.

Найбільше на виставці флакончиків з-під парфумів. У деяких залишився вміст
Найбільше на виставці флакончиків з-під парфумів. У деяких залишився вміст. Фото: Світловодський міський краєзнавчий музей

Найстаріші експонати виставки — з 1950 років.

"Є дуже цікава пудра. Вона розсипчаста, але пудрениця сконструйована так, щоб нічого не висипалося. Коробочка металева, вгорі з сіточкою й ще притискається кришечкою. Є також флакончики з рештками парфумів з 50 років — "Червоний мак" і "Кам’яна квітка". Також жительки Світловодська принесли двоє імпортних (французьких) парфумів тих часів. Одні коштували 25 карбованців. На той час це були шалені гроші. Звичайно, у парфумів змінилася формула, бо деякі простояли по 50-60 років.

Також є уламок флакона одеколону "Brocard". Генріх Брокар був парфумером, який у 19 і на початку 20 століття поширив мило й одеколони в центрі й на сході України. Датування флакона нині визначити неможливо.

Ліворуч — фрагмент флакона одеколону "Brocard"
Ліворуч — фрагмент флакона одеколону "Brocard". Фото: Світловодський міський краєзнавчий музей

Коли готувалася до виставки, то дізналася багато чого цікавого, розповіла Ніна Сокуренко.

"Наприклад, чим користувалися, коли не було косметики. Туші для вій жінки виготовляли, виварюючи гуталін з милом. Також я не знала, що був парфумерний завод у Золотоноші. У Львові були дві парфумерні фабрики. Ще у Харкові, Миколаєві й Криму. Поняття термін придатності не існувало. Це було зрозуміло і по речах, які перешивалися й носилися дуже довго. Але це також було видно й по парфумерії та інших товарах. У мене є квіткове мило 1978 року, і там немає помітки про термін придатності".
Зразки біжутерії 20 століття
Зразки біжутерії 20 століття. Фото: Світловодський міський краєзнавчий музей

Жіночі сумки 20 століття
Жіночі сумки 20 століття. Фото: Світловодський міський краєзнавчий музей

Окрім косметики й парфумерії, на виставці є дзеркало ручної роботи (його знайшли в старому приміщенні музею), жіночі сумки, біжутерія (брошки, намиста, сережки), сукня й білизна тих часів.

"Це комбінація, яка розв'язувала питання спідньої білизни на той час, і модні на той час панчохи. Чому воно все збереглося? Люди тоді не жили, а все відкладали на потім, а завтра часто не наступало".
Виставка буде постійною
Виставка буде постійною. Фото: Суспільне Кропивницький

Виставку хочуть зробити постійною, але трохи зменшать кількість експонатів. Поки для того, щоб усе показувати, у музеї бракує місця.

На початок