20 лютого 2014 року в центрі Києва від кулі снайпера загинув фермер із села Борисівка Бобринецького району Кіровоградської області, Герой України Віктор Чміленко. 7 років розслідувань вбивств майданівців учасник Революції Гідності, друг загиблого Олексій Цокалов називає ”непокараним злом”. Про судові засідання у справі розстрілів на Майдані Суспільному розповіли дружина та син Віктора Чміленка.
За словами дружини Героя України Людмили Чміленко, слухання справи свідомо затягують: ”Cкільки ми їздили на зустрічі з цими прокурорами. Кожного року прокурор мінявся. Вони все затягували – то документи забирали, то повертали. Таке враження, що не хочуть дійти до істини”.
За словами Людмили Чміленко, коли свідчила у справі, в залі суду демонстрували відеозапис вбивства чоловіка. За 7 років, зі слів жінки, майже втратила надію на те, що винних покарають: ”Тебе допитують так, наче ти в чомусь винен. А на всю стіну – відео вбивства твого чоловіка. Поряд сидить людина, яка стріляла в нього, а ти не можеш нічого зробити. Це важко. Тобі дивляться в очі і сміються. Знали, що їх повідпускають, виправдають”.
За словами Віктора Чміленка, сина загиблого, за вбивство батька ніхто не відповів. Карати винних, на його думку, потрібно було одразу після подій на Майдані: ”Відео – це беззаперечний факт, де є вся інформація, це не в полі, де ніхто нічого не бачить. Просто – себе не посадиш, не було на це політичної волі”.

На могилі Віктора Чміленка у селі Борисівка Бобринецького району – скульптура. На її плечах – прапор України, в руці – колос. Погляд спрямований на дім, в якому жив. Людмила Чміленко розповіла, що з чоловіком розмовляє щодня.

Олексій Цокалов вважає, що у керівництва країни немає політичної волі покарати винних у вбивствах на Майдані: ”Ми 7 років не можемо дати собі відповіді – що робиться, як, чому так? Який причинно-наслідковий зв'язок? Чому Віктор покинув Борисівку, свою улюблену справу, поїхав захищати гідність і честь? Змінюються прокурори, президенти, уряд, а ми залишаємось, та чи розуміємо – наскільки наша воля важлива?”
Чоловік вірить, що вбивць Героїв Небесної Сотні покарають.
Що відомо
- На відео, яке демонстрували під час судових засідань видно, що Віктор Чміленко загинув від кулі снайпера, коли з ношами намагався допомогти пораненому.
- Підозри щодо причетності до вбивств на Майдані генеральна прокуратура оголосила 66 людям, 46 з яких перебувають у розшуку. Серед них – колишні працівники розформованого спецпідрозділу міністерства внутрішніх справ ”Беркут”. Підозри в організації злочинів висунули, зокрема, колишньому президенту Віктору Януковичу, експрем'єру Миколі Азарову, ексголові МВС Віталію Захарченку, ексгенпрокурору Віктору Пшонці. Більшість з них переховується в Росії. В Україні тривають розслідування майже 5 тисяч злочинів проти учасників Революції Гідності.
- Генеральна прокурорка Ірина Венедиктова пообіцяла завершити слідства щодо основних злочинів під час протестів на Майдані до кінця 2021 року.
- "Адвокатські каруселі". Прокурор у справах Майдану розповів, чому затягуються розслідування.
- День Героїв Небесної Сотні — пам'ятний день, що відзначають в Україні 20 лютого на вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам'яті Героїв Небесної Сотні. Цього дня 2014 року на вулиці Інститутська у Києві силові підрозділи розстрілювали протестувальників. Всього за день було до ста жертв, яких назвали ”Небесною Сотнею”.
Читайте також
- 107 янголів. У Кропивницькому вшановують пам'ять Героїв Небесної Сотні.
- Поклали квіти та поставили лампадки до пам’ятної дошки Герою України Віктору Чміленку та меморіалу на головній площі Кропивницького.
- ”За участь у Євромайдані мені погрожували звільненням з роботи”,– кропивничанка Наталя Вельгун.