”За участь у Євромайдані мені погрожували звільненням з роботи”,– кропивничанка Наталя Вельгун

”За участь у Євромайдані мені погрожували звільненням з роботи”,– кропивничанка Наталя Вельгун

”За участь у Євромайдані мені погрожували звільненням з роботи”,– кропивничанка Наталя Вельгун
Facebook Наталі Вельгун

За участь у Євромайдані кропивничанці Наталі Вельгун погрожували звільненням з роботи. У 2013 році вона працювала заступником директора школи №24. Погрози жінку не злякали. Спогадами про той період кропивничанка поділилася із Суспільним.

Наталя Вельгун – одна з організаторок кіровоградського Євромайдану, підтримувала та допомагала учасникам Революції Гідності у столиці. Каже – для неї важливою була підтримка європейського курсу та бажання стати частиною цивілізованого світу.

Як розпочався Євромайдан у Кіровограді (нині Кропивницький)

До початку Євромайдану, осередком, де збиралися небайдужі до України люди, став пресцентр ”Перевесло” – розповіла Наталя Вельгун. Там усі охочі вивчали українську мову та обговорювали політичну ситуацію в країні: ”Коли розпочались події у Києві, і на Майдан у нашому місті вийшли студенти, ми вирішили їх підтримати. Нас було небагато, декілька людей. Ми брали прапори України, гарячий чай і виходили на центральну площу нашого міста”.

Поступово учасників мітингу ставало більше. Євромайданівці стояли на площі щодня з листопада 2013-го по січень 2014 року.

”За участь у Євромайдані мені погрожували звільненням з роботи”,– кропивничанка Наталя Вельгун
Наталя Вельгун допомагала учасникам Революції Гідності у Києві. Фото Наталі Вельгун

Погрожували звільненням з роботи

У січні 2014 року, для участі у громадських справах, Наталя Вельгун взяла відпустку на два дні без збереження заробітної плати. Та вже наступного дня їй подзвонили зі школи та сказали терміново повертатись на роботу: ”Директорка школи сказала, що прийшли з міського управління освіти і роблять ксерокопії моєї заяви, запитують де я. Мовляв, будуть розбиратися, може, і звільняти. Хоча я розуміла, що для цього потрібно мати підстави, я все ж повернулася на роботу, не хотіла, щоб були неприємності”.

За словами жінки, директорку школи №24 викликали на розмову в обласний департамент освіти та вимагали вплинути на підлеглу, пояснити їй, що вона не має брати участі у Євромайдані.

”Я якісно виконувала свою роботу з 8:00 до 17:00. І після робочого дня все одно ходила на Майдан. Саме тоді ми почали говорити вголос про тиск на євромайданівців”,– розповіла Наталя.

Поїздки на Майдан Незалежності в Київ

У тодішньому Кіровограді Наталя Вельгун складала списки людей, які хотіли їхати на Майдан в Київ. Разом з іншими учасниками мітингу шукали машини, збирали гроші на пальне. Продукти, ковдри, теплі речі, які брали із собою, у ”Перевесло” приносили містяни. Людей відправляли з площі Богдана Хмельницького.

”За участь у Євромайдані мені погрожували звільненням з роботи”,– кропивничанка Наталя Вельгун
Кіровоградські євромайданівці у Києві. Фото Наталі Вельгун

”Щоразу, коли ми сідали в машину, щоб їхати в Київ, до нас під’їжджала машина із затемненими вікнами – за нами спостерігали. Ситуація повторювалась, навіть, коли змінювали місце відправлення. Ми зрозуміли, що нас прослуховують. Ускладнювалося усе тим, що після відправлення наш автомобіль завжди зупиняли працівники державної автомобільної інспекції, запитували – куди ми їдемо. Потім нас затримували в Олександрівці (селище, районний центр у Кіровоградській області, розташований на шляху з Кропивницького в Київ – ред.). Там могли стояти від однієї до п’яти годин”, – сказала Наталя Вельгун.

За словами жінки, усі знали, що до Олександрівки прапори України і будь-які патріотичні стрічки мають бути заховані. Якщо їх знаходили, то машини далі не пускали.

”За участь у Євромайдані мені погрожували звільненням з роботи”,– кропивничанка Наталя Вельгун
Фото Наталі Вельгун

У Києві кіровоградських євромайданівців вразив високий рівень самоорганізації людей. Мітингувальників там активно підтримували кияни та підприємці: ”Майдан – це було ціле місто у місті. Там були осередки Кіровоградської, Черкаської, Полтавської та інших областей. Найбільше мене вразило те, як люди чітко дотримувались дисципліни і знали, заради чого вони вийшли”.

Україна змінилась після Євромайдану

”Після розстрілів 21 січня я зрозуміла, що вороття назад не буде. Або нас усіх розстріляють і посадять, або ми переможемо. Скажу, що саме після цієї дати ми змогли їздити Кіровоградом з прапорами України. Тоді і міліціонери виставляли прапорці зі своїх машин”.

Після Євромайдану Україна змінилась на краще – переконана Наталя Вельгун. Найбільшим досягненням вона вважає підвищення рівня громадянської свідомості.

”Ми маємо зараз більш сильні громадянські інституції, які вміють контролювати та критикувати владу, які мають сміливість та мужність, і знають – як це робити правильно. Якби ми всього цього не відстояли на Майдані, то не знали б, що таке демократія”.

Нині Наталія Вельгун працює в Кущівській гімназії Кропивницького.

Читайте також

На початок