У межах виставки “Крим: вчора, сьогодні, завтра” громадська організація “Надазовські греки: уруми і румеї” презентує у Києві експозицію “Тохма”. Луганщина розповідає історію яскравими постатями своїх вихідців у проєкті "Люди Великого Степу" у Дніпрі. А Луганський обласний театр виступить на Шекспірівському фестивалі в Івано-Франківську. А також як лунала українська бандура в Краматорську під час повітряної тривоги — Суспільне Донбас зібрало добірку культурних подій Донеччини та Луганщини.
"Тохма": яка доля оригінальних виробів культурної спадщини надазовських греків
Громадська організація “Надазовські греки” долучилася до другої Всеукраїнської виставки “Крим: вчора, сьогодні, завтра”, де представила експозицію "Тохма".
Присвячена вона декоративним орнаментам, що побутували в урумів та румеїв — нащадків кримських переселенців. Про це йдеться у пресрелізі організації.

Назва “тохмá” або “тухмá” перекладається з урумської та румейської мов однаково та означає невеликий декоративний настінний рушник або килимок з домотканого полотна.

"Експозиція "Тохма” має на меті ознайомити всіх охочих з частиною культурної спадщини надазовських греків, що повʼязує Крим і Донецьке Надазовʼя. Це зв’язок, що сягає корінням у глибину віків", — зазначили в організації.
На виставці представлені орнаменти, відтворені до повномасштабного російського вторгнення зі старовинних декоративних та ужиткових виробів. Це — настінні прикраси, килимки, рушники, що зберігалися у Маріупольському краєзнавчому музеї та інших колекціях.
Як повідомили в ГО "Надазовські греки: уруми і румеї”, нині доля оригінальних виробів невідомою.
Де та коли подивитися. Виставка триватиме до 6 червня за адресою: Київ, Вознесенський узвіз, 20. Графік роботи: по буднях з 10:00 до 17:00. Реєстрація обов'язкова.
Під сирену у Краматорську лунала українська бандура
Львівська бандуристка та культурна діячка Анастасія Войтюк виконала музичний твір на алеї Приймаченко у Краматорську, коли у місті увімкнули сповіщення про тривогу. Відповідне відео музикантка виклала на сторінці у Facebook.
"Прийшла пограти на алею Приймаченко в Краматорську, а тут сирена. То ми пограли разом", — йдеться у дописі.
Луганські актори обласного театру гратимуть Шекспіра на фестивалі
Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр візьме участь у Другому Українському Шекспірівському фестивалі, що пройде з 15 по 20 червня 2025 року в Івано-Франківську.
Про це повідомив театр на сторінці у Facebook.
"У цьому році Луганський театр закриває фестивальну програму комедією від режисера Владислав Писарева "Багато галасу з нічого". Її можна також відвідати в Сумах 31 травня та 14 червня", — йдеться у дописі.
Там також зазначили, що на фестивалі будуть представлені вісім українських театрів.
У програмі: вистави — "Ромео і Джульєтта", "Макбет", "Річард III", "Як стихне шуру-буря зла", "Король Лір", "Комедія помилок", "Багато галасу з нічого".
Де та коли подивитися: 20 червня о 18:00 головна сцена Франківський драмтеатр. Адреса: вулиця Незалежності, 42, Івано-Франківськ.
"Люди Великого Степу": виставка про видатних луганців
У Дніпропетровському національному історичному музеї імені Яворницького триває виставковий проєкт "Люди Великого Степу", де представлені яскраві постаті вихідців з Луганщини, які зробили вагомий внесок у розвиток освіти, науки, мистецтва, спорту, космічної галузі — від поетів і письменників до космонавтів і акторів.
Про це Суспільне Донбас розповіла директорка Луганського обласного краєзнавчого музею Олеся Мілованова.

"Якщо ми кажемо про письменників — почали з Сосюри "Любіть Україну, як сонце любіть". Світличний — наші 60-ки. Сучасні генії — Любов Якимчук і Сергій Жадан. Окремим блоком — винахідники, космонавти. Один — створив літак "Мрію", інший — освоював космос. Автори зброї та ліків — відомої "Катюші" та пеніциліну. Є також рекордсмени, наші спортсмени, журналісти — Волкова та Махов", — зазначила Мілованова.

Вона також додала, що наразі виставка "Люди Великого Степу" складається з 22 історій, але організатори планують її розширити.
"До кінця місяця вона буде у Дніпрі. Вхід — вільний. Потім вона братиме участь у форумі "Збереження окупованих культур" у Києві. Далі у Харків поїде і на Сумщину, подорожуватиме музеями країни", — розказала директорка Луганського обласного краєзнавчого музею.

Де та коли подивитися. Триватиме виставка до 28 травня у приміщенні Дніпропетровського національного історичного музею за адресою: Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 16.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube, TikTok, Instagram