Лубінець: РФ тримає в полоні 28 тисяч цивільних. Незабаром буде нова міжнародна домовленість щодо їх звільнення

Лубінець: РФ тримає в полоні 28 тисяч цивільних. Незабаром буде нова міжнародна домовленість щодо їх звільнення

Лубінець омбудсмен
Уповноважений ВРУ з прав людини Дмитро Лубінець. Фото: УНІАН

За неофіційними даними, Росія утримує у полоні близько 28 тисяч цивільних громадян України. А серед військовополонених у РФ 90% проходять через тортури.

Про це Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець сказав на форумі "Україна. Рік 2024", передає кореспондентка Суспільного.

"Колеги, кажімо відверто: немає у світі системи захисту прав людини. Її не існує. У нас 10 років триває війна, 2 з них — повномасштабна. 10 років росіяни депортують українських дітей. Яка відповідь? Жодної. Ми досі розмірковуємо про відповідальність РФ і намагаємося переконати наших міжнародних партнерів, що нам треба запустити спеціальний трибунал. Це ми просимо, щоб дії Росії визнали геноцидом", — наголосив Лубінець.

Омбудсмен додав, що на сьогодні Україна стала лідером у написанні нового світопорядку. Лубінець не вірить у міжнародні організації, але вірить в окремі країни — зокрема, в зусилля Катару та Ватикану.

Премʼєр-міністр Шмигаль раніше сказав, що зможе створити міжнародну коаліцію для повернення цивільних заручників (на зразок коаліції щодо дітей). На сьогодні, за словами Лубінця, 147 цивільних заручників повернули до України. За неофіційними даними, Росія утримує у полоні близько 28 тисяч цивільних українців: журналісти, представники місцевого самоврядування, церков, міжнародні представники.

"Міняти цивільних на цивільних ми не можемо — це забороняє міжнародне гуманітарне право. Ми шукаємо нові підходи", — пояснює Дмитро Лубінець.

У коментарі нашій кореспондентці омбудсмен сказав, що Росія свідомо порушує міжнародне право, яке забороняє затримувати цивільних. Можливо, вона робить це, аби перетворити цивільних українців на обмінний фонд та міняти на своїх військових, але Україна не йде на таке, бо це порушення закону.

Він анонсував: "Завтра, 26 лютого, публічно ви дізнаєтесь про ще одну ініціативу України, яку підтримають наші партнери. Це буде ще один механізм, завдяки якому ми зможемо повертати більшу кількість цивільних громадян України, яких утримує Росія".

Лубінець сказав, що ця ініціатива буде на кшталт Міжнародної коаліції з повернення дітей України, яку очолила Канада і до якої вже приєдналися 70 країн.

Крім того, 90% військовополонених ЗСУ проходять в Росії через тортури, додає уповноважений з прав людини.

Щодо дітей — в офісі омбудсмена знають про 19 546 дітей, яких точно депортували росіяни. Це нещодавно підтверджував президент Володимир Зеленський.

Раніше Лубінець розповів в інтерв'ю "Голосу Америки", що станом на кінець січня 2024 року Україні вдалося повернути 518 дітей, серед яких 388 — ті, кого Росія депортувала на свою територію. Але протягом лютого ця цифра зростала: зокрема, 20 лютого на підконтрольну уряду України територію повернули ще 11 дітей.

У коментарі Суспільному на форумі "Україна. Рік 2024" Лубінець наголосив, що йому стало легше працювати над поверненням українських дітей після ордеру Міжнародного кримінального суду на арешт президента РФ Володимира Путіна та уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової.

Окремо він вдячний за участь у поверненні неповнолітніх Катару, Канаді та Норвегії.

Що відомо про українців, які перебувають у російському полоні

8 лютого Україна провела 51-й обмін військовополоненими — повернула з російського полону 100 людей. Серед врятованих військовослужбовців були 49 воїнів Національної гвардії України, 25 прикордонників, 26 військовослужбовців ЗСУ, зокрема 11 тероборонців. Попередній обмін полоненими відбувся 31 січня. Тоді додому повернулися 180 рядових і сержантів, а також 27 українських офіцерів.

3 січня за посередництва Об'єднаних Арабських Еміратів Україна повернула з російського полону 230 військових та цивільних. Це був найбільший за час повномасштабного вторгнення обмін.

Наприкінці листопада минулого року з'явилось повідомлення від Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, що РФ призупинила обміни військовополоненими. Так Кремль хоче вплинути на українців й створити враження, ніби українська влада не працює над цим питанням.

Президент Володимир Зеленський на початку грудня заявив, що обміни полоненими з Росією тривають. Часто вони відбуваються не публічно, а іноді безпосередньо на полі бою.

За даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, у російському полоні станом на 17 листопада поточного року перебувають 4 тисячі 337 українців. З них — 3 тисячі 574 військових та 763 цивільних. Йдеться про тих, кого вдалось встановити.

Тим часом у липні цього року уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомляв, що у російському полоні перебуває понад 25 тисяч цивільних заручників, Україні вдалося повернути 144 людини.

11 червня відбувся останній обмін. Тоді Україна повернула з російського полону 95 українських захисників. Серед них оборонці Маріуполя, "Азовсталі" та Донбасу.

25 травня Україна повернула з російського полону 106 людей, серед яких 68 вважалися зниклими безвісти.

За даними Координаційного штабу, станом на 25 травня внаслідок обмінів додому повернули 2430 людей. Серед них — 139 цивільних.

Що відомо про викрадення Росією українських дітей

Уповноважена президента з прав дитини Дар'я Герасимчук раніше інформувала, що станом на кінець березня українській владі точно відомо про понад 19,5 тисяч дітей вивезених з ТОТ до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію частини території України.

5 квітня 49 країн світу в спільній заяві засудили РФ за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово окупованих територій.

Велика Британія заблокувала трансляцію виступу російської уповноваженої з прав дітей Львової-Бєлової на ресурсах Організації Об'єднаних Націй, закликавши її відповідати за свої дії в Гаазі.

17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.

На початок