Омбудсман Лубінець звернувся до ООН та МКЧХ щодо розстрілу українських військовополонених в Авдіївці

Омбудсман Лубінець звернувся до ООН та МКЧХ щодо розстрілу українських військовополонених в Авдіївці

Доповнено
Омбудсман Лубінець звернувся до ООН та МКЧХ щодо розстрілу українських військовополонених в Авдіївці
. Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець, фото: УНІАН

Уповноважений ВРУ з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до ООН і МКЧХ задля з'ясування всіх обставин розстрілу російськими бойовиками українських військовополонених на позиції "Зеніт" в Авдіївці.

Про це він повідомив у Telegram.

"Я, як Омбудсман України, терміново надіслав листи до МКЧХ і ООН для фіксації цього воєнного злочину та з’ясування всіх обставин. Зауважу, що це не вперше, коли Росія грубо порушує норми міжнародного гуманітарного права та Женевських конвенцій, страчуючи військовополонених", — написав Омбудсман.

За його даними, родини українських бійців розпізнали Георгія Павлова, Андрія Дубницького, Івана Житника — загиблими. З ними були також Олександр Зінчук та Микола Савосік, яких розстріляли російські солдати. Щодо шостого бійця інформація поки не підтверджена.

Що відомо про розстріл українських військових в Авдіївці на позиції "Зеніт"

У мережі з'явилося відео імовірно розстрілу шістьох українських військових. Трьох загиблих впізнали рідні, загибель ще двох військовослужбовців підтвердили у бригаді. Щодо шостого — інформацію уточнюють.

Про двох з них Андрія Дубницького та Івана Житника Суспільному розповідали рідні.

Про рішення відвести війська з цієї позиції командувач Таврійського напрямку Тарнавський повідомив 16 лютого, за його словами, під час виходу з позицій кілька українських військовослужбовців потрапили в полон.

У бригаді повідомили, що військові опинились в оточенні на позиції "Зеніт" в Авдіївці, евакуювати їх не було можливості. Тоді ухвалили рішення провести перемовини про полон та обмін. Російська сторона, зауважили у бригаді, погодилась провести евакуацію поранених, надати допомогу і надалі — обміняти. Тоді українські воїни отримали наказ зберегти життя.

Розслідування обставин імовірного розстрілу беззбройних українських військовополонених в Авдіївці почало СБУ. Як повідомили у прокуратурі Донеччині, слідство ведуть за статтею "порушення законів та звичаїв війни".

Як розслідуватимуть справу за фактом розстрілу українських військовополонених

Слідчі вестимуть розслідування з огляду на те, що не мають доступу до місця злочину, розповіла в ефірі "Суспільне. Спротив" речниця Донецької обласної прокуратури Анастасія Мєдвєдєва,

"Нам треба встановити особи вбитих військовослужбовців, допитати свідків. Наразі ми розуміємо, що не маємо доступу до території, бо ідуть бойові дії, не маємо доступу до трупів", — пояснила вона.

Потрібно детально вивчити відео, які були викладені в мережі, та інші матеріали, направити відповідні запити, щоб встановити особи вбитих.

"На відео ми бачимо, що в українських військових не було зброї, вони не могли себе захистити".

Речниця прокуратури зауважила, що ідентифікація по відео також можлива: цьому можуть допомогти шрами, татуювання, шеврони.

Надалі слідчі встановлюватимуть підозрюваних.

"Потрібно встановити особи та підрозділи, які були на цих позиціях на той момент, які розстріляли цих людей. Надалі їм повідомлять про підозру. Якщо ми зможемо їх затримати, тоді ми направимо обвинувальний акт до суду, і відповідно до Кримінального кодексу буде визначено покарання. Якщо ми не зможемо їх затримати, вони будуть на окупованій території чи на території держави-агресора, тоді стосовно них буде проводитись спеціальне досудове розслідування", — пояснила речниця прокуратури Донеччини.

Справу порушили за ч. 2 статті 438 Кримінального кодексу — порушення законів та звичаїв війни, вона передбачає від 10 до 15 років ув’язнення або довічне.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок