Кабінет міністрів 30 січня затвердив оновлену версію проєкту закону про мобілізацію та передав її до Верховної ради.
Про це повідомляється на сайті парламенту.
Своєю чергою у МО вказали, що коментарі та зауваження до законопроєкту були враховані спільно з Генштабом, урядом та народними депутатами.
"Проєкт закону визначає прозорі правила мобілізаційного процесу, а також необхідне врегулювання прав військових та військовозобов'язаних", — підкреслили у відомстві.
Основні положення законопроєкту
- Грошове забезпечення визначено мінімумом у 20 тисяч гривень без урахування додаткової винагороди. Додаткова винагорода на період воєнного стану закладається від 30 до 100 тисяч гривень;
- Визначається чіткий термін служби на період воєнного стану;
- Люди з інвалідністю всіх груп звільнені від військової служби. А добровольці по мобілізації мають відстрочку на два місяці для розв'язання особистих питань і підготовки до мобілізації;
- Щорічна основна відпустка під час дії воєнного стану протягом календарного року може надаватися частинами не менше 15 календарних днів. А звільнені з полону військові отримають додаткові 90 днів відпустки зі збереженням грошового забезпечення, якщо вони вирішили продовжити службу;
- Не потрібно буде йти в ТЦК, щоб оновити дані. Це можна буде зробити онлайн в особистому кабінеті або у ЦНАПі. Електронний кабінет пропонують створити на базі реєстру військовозобов'язаних "Оберіг".
- Можна переїжджати в інші міста без дозволу ТЦК. А вже після переїзду потрібно буде стати на облік за новою адресою;
- Після мобілізації, всі громадяни проходитимуть обов'язковий військовий вишкіл 2-3 місяці. Людина не може бути відправлена одразу на фронт після мобілізації;
- Облік роблять для всіх та виключають право на відстрочку від призову в державних службах;
- державні службовці бронюються як всі. Категорія "Б" та "В" — 50% від військовозобов'язаних в певному органі;
- голови міських та селищних рад, територіальних громад мають бронь. Військовозобов'язані, які працюють на посадах в органах місцевого самоврядування — 50% від військовозобов'язаних;
- Строкова служба скасовується. Замість неї запроваджується базова військова підготовка. Людина віком 18-24 років самостійно обирає, коли пройти військову підготовку. Сама підготовка займатиме максимум 5 місяців, при цьому за людиною зберігаються її робоче місце, чого зараз немає в чинному законодавстві;
- Встановлена підстава для звільнення з військової служби військовослужбовцям у разі безперервної служби під час дії воєнного стану протягом 36 місяців. Звільнення таких військовослужбовців визначатиметься строками відповідно до рішення Ставки верховного головнокомандувача;
- Призовний вік знижується з 27 до 25 років.
Обмеження для ухилянтів
Накладати обмеження на ухилянтів пропонується через суд. На військовозобов'язаного можуть накласти:
- тимчасове обмеження у праві на виїзд за межі України;
- тимчасове обмеження фізичної особи у праві керування транспортним засобом;
- арешт на кошти та інші цінності фізичної особи, які перебувають на рахунках та на зберіганні в банках чи інших фінансових установах, небанківських постачальниках платіжних послуг, або на електронні гроші, що зберігаються на електронних гаманцях в емітентах електронних грошей, на рахунках у цінних паперах депозитарних установ.
Суд розглядає вимогу військкомату протягом 15 днів, скарга на відмову в відкритті справи прийматиметься протягом 10 днів. Якщо сторони не з'явилися до суду, справа розглядатиметься у письмовій формі.
Обмеження на ухилянтів накладатимуться на термін до виконання такою особою вимоги територіального центру комплектування щодо виконання обов'язків військовозобов'язаного чи резервіста.
Що відомо про вручення повісток
Повістки приходитимуть також в електронний кабінет призовника. Громадяни будуть зобов'язані:
- реєструвати електронний кабінет призовника — військовозобов'язаного;
- проходити медичний огляд для визначення придатності до служби, згідно з рішенням ВЛК.
Інші важливі положення законопроєкту
Виключена норма захисту від призову для тих, хто має дружину (чоловіка, чи батьків) з-поміж осіб із інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи не мають інших працездатних родичів.
Звільняються від призову на військову службу жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів.
За зверненням ТЦК, Служби безпеки України або розвідувальних органів, поліцейські зможуть затримувати та доставляти до "військкоматів" громадян.
Окрім цього, у законопроєкті прописано необхідність обов'язково мати при собі військово-обліковий документ та показати його на вимогу представника ТЦК, поліцейського чи ДПСУ. Потрібно на період мобілізації усім громадянам віком від 18 до 60 років, що перебувають на обліку (чи зняті з нього).
Зміни для жінок
- Жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком, і які закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних;
- Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час в добровільному порядку;
- У мирний час — коли не діє режим воєнного стану — жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу в військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом);
- Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в затвердженому Міноборони переліку, та які придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, окрім зазначених в абзаці першому цієї частини, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їх бажанням.
Що відомо про законопроєкт про мобілізацію
26 грудня Кабмін вніс до Ради законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".
До цього президент Володимир Зеленський вказав, що під час обговорення питання стосовно закону про мобілізацію військові запропонували додатково призвати 450-500 тисяч людей.
Уряд 11 січня офіційно відкликав з парламенту законопроєкт про мобілізацію.
11 січня міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що команда відомства вже підготувала нову редакцію законопроєкту про мобілізацію з урахуванням всіх пропозицій, погоджених в робочому порядку з депутатами на засіданнях Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки.
12 січня голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що терміни повторного внесення законопроєкту про мобілізацію до Верховної ради не обговорювалися.
Воєнний стан і мобілізація в Україні
24 лютого 2022 року президент Володимир Зеленський оголосив про запровадження воєнного стану по всій Україні. Верховна рада проголосувала за запровадження воєнного стану.
Того ж дня представник ДПСУ Андрій Демченко у коментарі Суспільному підтвердив, що у зв'язку з агресією РФ та запровадженням воєнного стану на території України починає діяти обмеження на виїзд за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років.
Воєнний стан за час повномасштабного вторгнення продовжували 7 разів:
- з 25 травня до 23 серпня 2022 року;
- з 23 серпня до 21 листопада 2022 року;
- з 21 листопада 2022 року до 19 лютого 2023 року;
- з 19 лютого до 20 травня 2023 року;
- з 20 травня до 18 серпня 2023 року;
- з 18 серпня до 15 листопада 2023 року;
- з 15 листопада 2023 року до 14 лютого 2024 року.