Постраждалі внаслідок війни мають отримати відшкодування від Росії — Лубінець

Постраждалі внаслідок війни мають отримати відшкодування від Росії — Лубінець

Дмитро Лубінець
Уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець. Фото: УНІАН

Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець поінформував, що під час установчого засідання робочої групи з підготовки пропозицій щодо відшкодування людям, які зазнали збитків через повномасштабну війну, було обговорено питання репарацій з боку Росії.

Про це Дмитро Лубінець повідомив у Telegram.

Український омбудсмен назвав три головні тези з цього приводу:

  1. Репарації мають охопити всі сфери, де наша держава зазнала збитків через агресію Росії.
  2. Україна в питанні відшкодування шкоди покладається на норми міжнародного права. Відповідно до них, держава, яка його порушила, має у повному обсязі відшкодувати завдані втрати.
  3. Україна вже зробила низку кроків у законодавстві щодо питання відшкодування шкоди, завданої Росією, але ще залишаються відкритими багато питань.

"Зокрема, у моїх щорічній доповіді за 2022 рік та Спеціальній доповіді щодо додержання прав осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії РФ проти України, була рекомендація уряду розробити та внести на розгляд парламенту законопроект щодо правового статусу людей, які постраждали від збройної агресії проти України. У тому числі визначити поняття "особа, яка постраждала від збройної агресії проти України" та категоризацію таких осіб, а також механізм відшкодування шкоди. Наразі ця рекомендація не виконана", — сказав Лубінець.

Омбудсмен зауважив, що звернувся до учасників засідання із закликом про визначення чітких кроків щодо діяльності робочої групи.

"А результатами повинно стати напрацювання загальної візії щодо відшкодування шкоди особам, які постраждали від збройної агресії проти України. І Верховна рада, і уряд мають рухатися в одному напрямі на шляху до вирішення цього надважливого питання", — підкреслив Лубінець. і додав, що надалі, у межах свого мандату, він здійснюватиме моніторинг прогресу реалізації системи репарацій.

"Україна має запровадити всі необхідні національні механізми, постраждалі отримати справедливу компенсацію", — сказав уповноважений ВР з прав людини.

Що відомо про намір притягнути Росію до відповідальності за воєнні злочини в Україні

Парламентська асамблея НАТО 21 листопада 2022 року визнала Росію державою-терористом, а також підтримала резолюцію, в якій ідеться про створення спеціального трибуналу за фактом агресії Росії. Однак, таке рішення ще має бути підтримано кожною окремою країною на національному рівні.

23 листопада 2022 року Європарламент визнав Росію державою-спонсором тероризму та державою, яка застосовує засоби тероризму.

Відразу після цього Росія завдала чергового масованого удару по інфраструктурі України. Без світла опинилася більша частина країни.

1 грудня 2022 року МЗС Франції повідомило, що Париж почав працювати з міжнародними партнерами, в тому числі з Україною, над пропозицією створити спецтрибунал для розслідування воєнних злочинів Росії.

2 грудня 2022 року Європейська Комісія запропонувала варіанти дій, які забезпечать притягнення Росії до відповідальності за масові звірства й злочини, скоєні під час війни в Україні, зокрема створення спеціального незалежного трибуналу.

5 грудня торік стало відомо, що в ООН поширюють проєкт резолюції про створення спеціального трибуналу на кшталт Нюрнберзького для притягнення російського керівництва до відповідальності за злочини агресії в Україні.

На початку січня МЗС закликало світ підтримати створення спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України. При цьому в березні у Лондоні проведуть зустріч щодо розслідування воєнних злочинів в Україні

19 січня Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії Росії проти України. Текст відповідної резолюції оприлюднений на сайті Європарламенту.

Воєнні злочини армії РФ в Україні

15 липня 2023 року генпрокурор України Андрій Костін повідомив, що українські суди винесли вироки 53 військовим РФ за скоєні воєнні злочини.

11 грудня 2023 року міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко заявив, що від початку повномасштабної війни слідчі поліції зафіксували понад 102 тисячі воєнних злочинів, які вчиняє Росія на території України.

На початок