Україна та держави ЄС зустрінуться 28 вересня для обговорення імпорту зерна

Україна та держави ЄС зустрінуться 28 вересня для обговорення імпорту зерна

Україна та держави ЄС зустрінуться 28 вересня для обговорення імпорту зерна
Зерно. Фото ілюстративне: УНІАН

Україна та держави-члени Євросоюзу зустрінуться у Брюсселі 28 вересня, щоб обговорити імпорт зерна.

Про це повідомила речниця Європейської комісії Міріам Гарсії Феррер.

"Сьогодні ми завершили розробку наших коментарів щодо українського плану дій, який був представлений у понеділок в ході зустрічі Координаційної платформи. Обміни думками були дуже конструктивними, і ми бачили позитивний шлях вперед. Сьогодні ми надіслали запрошення до участі у наступній зустрічі Координаційної платформи наступного четверга. Ми матимемо можливість завершити роботу над цим планом дій, щоб він міг запрацювати якомога швидше", — сказала спікерка.

Феррер зазначила, що заданий план дії з вирішення питання зернового експорту був розроблений Україною й має різні складові, які охоплюють:

  • встановлення більш жорсткого контролю за експорт продукції;
  • проведення інформаційної кампанії з роз’яснення вразливості ринків у країнах-сусідах;
  • узагальнення інформації щодо кінцевих споживачів української сільськогосподарської продукції.

Головним елементом є запровадження ліцензування експортних операцій з аграрними продуктами, на які раніше поширювались захисні заходи з боку ЄС, зокрема пшеницю, кукурудзу, насіння соняшника та ріпаку.

"Цей план дій, що був представлений Україною, стосується п'яти країн: Польщі, Угорщини, Словаччини, Румунії й Болгарії. Є конструктивна участь з боку всіх сторін. Ми працювали протягом тижня та сподіваємося, що зможемо вирішити цю ситуацію швидко", — додала речниця.

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення РФ українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022 року Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками Єврокомісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

2 травня Європейська комісія тимчасово обмежила продаж пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику українського походження у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині.

5 червня ЄК продовжила обмеження на імпорт української агропродукції до 15 вересня 2023 року. Обмеження стосувалися імпорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику з України. Водночас сфера застосування цих заходів до даних продуктів скорочувалася з 17 до 6 тарифних ліній.

15 вересня Єврокомісія не продовжила заборону на імпорт українського зерна в сусідні з Україною держави-члени ЄС.

Після цього Словаччина, Польща та Угорщина в односторонньому порядку заборонили імпорт сільськогосподарської продукції з України.

18 вересня міністерка економіки Юлія Свириденко повідомила, що Україна подала позов до СОТ проти трьох країн, які продовжили заборону на імпорт українського зерна всупереч рішенню ЄК про скасування обмежень.

На початок