Три країни заборонили імпорт українського зерна

Три країни заборонили імпорт українського зерна

Зерно
. Фото: Суспільне Запоріжжя

Словаччина, Польща та Угорщина заборонили імпорт сільськогосподарської продукції з України всупереч рішенню Європейської комісії, яка скасувала обмеження

Як передає Aktuality, прем'єр-міністра Словаччини Людовіт Одор повідомив, що уряд Словаччини до кінця 2023 року заборонив імпорт українського збіжжя.

"Заборона діятиме до кінця року на ті ж самі чотири товари, тобто пшеницю, кукурудзу, насіння ріпаку та соняшнику. Ми повинні запобігти надмірному тиску на словацький ринок, щоб залишатися справедливими щодо до вітчизняних фермерів", — сказав він.

Одор зазначив, що цей крок також є реакцією на такий самий підхід, застосований Польщею та Угорщиною.

За словами прем'єра, уряд Словаччини продовжить інтенсивно працювати з Єврокомісією та країнами-членами ЄС, щоб знайти рішення. Одор також наголосив, що Словаччина готова зняти заборону у разі розв'язання питання.

У Міністерстві аграрної політики та сільського розвитку Словаччини пояснили, що обмеження введені для захисту ринку, але вони не поширюються на транзит українських товарів.

Напередодні міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь заявив, що Будапешт збирається закрити свої кордони для 24 українських товарів: "зернових культур, насіння ріпаку та соняшнику, борошна, олії, меду, певного м’яса та яєць". За його словами, цей крок спрямований на захист інтересів угорських фермерів.

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький також заявив, що з опівночі суботи, 16 вересня Варшава запровадить ембарго на українське зерно, передає РАР.

Він зазначив, що хотів, аби Єврокомісія продовжила заборону на імпорт українського збіжжя.

"Ми продовжимо заборону на імпорт українського зерна попри незгоду ЄК. Ми не будемо слухати Берлін, ми не будемо слухати фон дер Ляєн, Туска чи Вебера. Ми це зробимо в інтересах польського фермера", — сказав Моравецький.

15 вересня Європейська комісія не продовжила заборону на імпорт українського зерна в сусідні з Україною країни Європейського союзу.

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення Росії українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022-го року Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшогз опівночі суботи, 16 вересняо українського зерна на їхні ринки.

2 травня Європейська Комісія тимчасово обмежила продаж пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику українського походження у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині.

5 червня Європейська комісія продовжила обмеження на імпорт української агропродукції до 15 вересня 2023 року. Обмеження стосуються імпорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику з України. Водночас сфера застосування цих заходів до даних продуктів скорочується з 17 до 6 тарифних ліній.

19 липня міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь у коментарі Reuters заявив, що Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія і Словаччина попросять Європейський Союз подовжити заборону на імпорт українського зерна, термін дії якої завершується 15 вересня, щонайменше до кінця року.

12 вересня премʼєр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що Варшава вирішила не відновлювати імпорт українського зерна, навіть якщо Євросоюз вирішить скасувати заборону.

На початок