Рік окупації Лисичанська. Спогади волонтера, який вивозив поранених з міста

Рік окупації Лисичанська. Спогади волонтера, який вивозив поранених з міста

Лисичанськ - місто Луганської області
Лисичанськ, літо 2022 року. Фото: Marcus Yam /Getty

Рік тому українські захисники організовано відійшли з Лисичанська через оточення міста росіянами. Тоді, за словами ексочільника Луганської ОВА Сергія Гайдая, ЗСУ вдалося вийти з міста без втрат. Захисники відійшли на більш укріплені позиції.

24-річний волонтер Владислав Гуртовий перебував в Лисичанську з перших днів повномасштабного вторгнення.

"Знаете, там декілька етапів на мій погляд було. Перший — ще працювали магазини. Це був березень, ще можна було зайти в магазин, купити найнеобхідніше та на початку можливо ще було зняти готівку. Потім обстріли посилюваливались кожного день, кудись влучає — й поранені були люди, й магазини почали закриватись", — згадує переселенець з Лисичанська Владислав Гуртовий.

Російська окупація роковини Лисичанськ Луганщина
Переселенець з Лисичанська Владислав Гуртовий. Фото: Суспільне Донбас

"Обстріли були постійні, ми також декілька разів надавали самі медичну допомогу, бо було таке, що ми даємо гуманітарну допомогу, починаються обстріли. Люди хто в підвал, хто в приміщення у нас на базі школи був легкоатлетичний манеж, він знаходився в підвалі й там у нас постійно мешкало більше 100 людей", — згадує він.

Російська окупація роковини Лисичанськ Луганщина
Лисичанськ 17 червня 2022 року. Фото Аріса Мессініса / Getty Images

Чоловік згадує, як росіяни обстріляли людей, які набирали воду у криниці в Лисичанську. Тоді загинули 8 людей, 20 отримали поранення.

"Було декілька криниць, де люди могли набрати воду, бо води не було з березня місяця. Початок квітня — вже не було води. Люди на велосипедах, або на машині, або пішки, з баклажками йшли набирали воду. У кожному районі була своя криниця. Люди набирали воду, і по криниці поруч влупили — я не знаю, чи з міномета вдарили — але там, де криниця була, там де люди набирали воду", — розказав Владислав Гуртовий.

Російська окупація роковини Лисичанськ Луганщина
Лисичанськ, 10 червня 2022 року: вид на стовпи диму, що піднімаються з Сєвєродонецька. Фото: Маркус Ям / Getty Images

Чоловік розповідає, з кожним днем евакуюватись з міста ставало складніше через те, що росіяни постійно обстрілювали дорогу з Лисичанська до Бахмута.

"Це був мабуть самий важкий день у моєму житті, дуже важко це згадувати. Ми виїхали з французьким журналістом у госпіталь, там забрали важкопораненого чоловіка, забрали вагітну жінку, двох дівчат. На Білогорівці попав під обстріл, метрів за 70 так щільно лягало: в дзеркало заднього виду бачив, що з'являються воронки", — каже чоловік.

3 липня 2022 року російські війська взяли під контроль Золотарівку та штурмували Верхньокам'янку. Українські захисники були вимушені залишити Лисичанськ, задля збереження особового складу.

За даними тодішнього очильника Луганської ОВА Сергія Гайдая, ЗСУ вдалося вийти з Лисичанська без втрат. Захисники відійшли на більш укріплені позиції.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок