"Три дні під вогнем. По нас стріляли з квартир". Як луганські прикордонники дали бій: спогади про облогу 10 років потому

"Три дні під вогнем. По нас стріляли з квартир". Як луганські прикордонники дали бій: спогади про облогу 10 років потому

Ексклюзивно

Десять років тому, 2 червня, проросійські бойовики почали штурм Луганського прикордонного загону, який тривав три дні. Вони завдавали ударів по прикордонникам з житлового кварталу "Мирний" — це околиця Луганська. Бойовики оточили підрозділ і атакували з усіх видів стрілецької зброї, у тому числі великокаліберної, стріляли і з гранатометів. Прикордонники, попри очікування бойовиків, не здались, прийняли бій та встояли, поки командування не ухвалило рішення про відхід. Облога Луганського прикордонного загону 2014 року, триденний бій, смертельне поранення — 10 років потому Суспільне Донбас попросило учасників тих подій згадати, як все відбувалось.

Захоплення Луганська, облога прикордонників
Такий вигляд мало одне з приміщень прикордонної застави після триденних обстрілів російських бойовиків. Кадр від 4 червня, бойовик йде руїнами після відходу луганських прикордонників. AP

Луганськ навесні 2014 року: як поводились бойовики та чому прикордонники були ціллю

"Прикордонники займалися охороною державного кордону. Політична ситуація в країні не сильно відображалася на охороні кордону. Як прикордонні наряди заступали, так вони заступали, як здійснювали прикордонний контроль в пунктах пропуску з Росією, так і здійснювали", — розповідає Григорій Заїка, який у 2014 році ніс службу у Луганському прикордонному загоні.

"Моя особиста думка, що Луганськ, Донецьк, були протидією, щоб Крим Україна не відбивала. Вони (росіяни — ред.) зробили цю невеличку заворушку, яка стала життям у 10 років", — каже тепер, 10 років потому, Григорій Заїка.

"Чому Луганська та Донецька область, зрозуміти можна: населення, яке тут проживало і проживає у нас на тимчасово окупованій території, в основному працювало в Росії, їздило туди. Відповідно російським спецслужбам було дуже просто все перебороти, накрутити обстановку, підняти людей, комусь проплатити".

Юрій Гладченко, який разом із Григорієм Заїкою тримав триденну оборону загону, каже коротко: "Я вважав, що це наш сусід. Але виявилося, що вони чокнуті".

На Луганщині після виборів президента України у травні 2014 року сепаратисти поводились все більш відкрито, згадує Заїка: "Вони створювали свої незрозумілі блокпости, як було в Щасті. Тобто стоїть пост ДАЇ, а біля нього ставлять сепаратисті свої. Вони свою присутність позначали. Бувало, що під'їжджали до військових містечок, те ополчення з мисливською зброєю, під'їжджали, розказували: «давайте ви з нами, ми за руський мір, за народ». Було, можна сказати, по всіх підрозділах таке".

"Сепарські загони дуже вороже ставилася до інших формувань. Поліція вже перейшла на їхню сторону. А от прикордонники — вони бачили, що ми у формі, могли придовбатися до чогось. І коли нам вже заборонили у місті пересуватися у формі, то вже зрозуміло було. А були випадки, коли нападали", — описує обстановку у Луганську у травні 2014 року Гладченко.

Як луганські прикордонники дали бій: спогади про облогу 10 років потому
Луганський прикордонний загін, Луганськ, червень 2014 рік. Фото: Луганський прикордонний загін

Потому були спроби прориву державного кордону, почались перші зіткнення, говорить Заїка: "Місцеві були провідниками в основному. Показували, де можна прийти, проїхати. Перші блокування прикордонників, захоплювали прикордонників. Утримали в підвалах луганського управління СБУ. Були й перші обстріли з Росії, як по Станиці Луганській".

"Їм потрібна була зброя. Росія відкрито не давала. Вони повинні були показати, що це сам народ, самі українці, самі з собою воюють, що там Росія не при чому".

Бойовики вели вогонь по прикордонному загону у Луганську з житлових будинків та квартир

У Луганську 2 червня 2014 року о четвертій ранку управління Луганського прикордонного загону почали штурмувати близько сотні озброєних бойовиків.

"Вони з ночі цивільних вигнали з квартир. Самі зайняли позиції у квартирах напроти загону й з будинків вже стріляли. З даху стріляли, з вікон стріляли. По прикордонному загону — по нас. Десь за 30 хвилин до штурму всіх підняли, і ми висунулись на вогневі позиції. Нас там багато було — 100 з чимось чоловік", — згадує Григорій Заїка.
десять років захоплення у 2014 році Луганський прикордонний загін Луганськ начальник зміни Луганського прикордонного загону у 2024 році Григорій Заїка
Начальник зміни Луганського прикордонного загону у 2024 році Григорій Заїка, Харківська область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Чоловік тоді був начальником зміни. Перша, ранкова спробу штурму в бойовиків була невдалою, говорить луганський прикордонник:

"Потім протягом дня вони намагалися і сміттєвозом пробити ворота та обстрілювали, підпалювали КПП, і обстрілювали з міномета технічну частину, щоб зайти з інших воріт".

Луганський прикордонний загін десять років захоплення у 2014 році Луганськ
Луганський прикордонний загін, Луганськ, червень 2014 рік. Фото: Луганський прикордонний загін

Ще один учасник того бою — Юрій Гладченко — у 2014 році був юнаком. "20-річні хлопці, контрактники", — так каже він про себе та побратимів, які зайняли оборону. Прикордонник згадує: готувалися до штурму російських найманців з 1 червня.

"Інтенсивно готувалися, нас підіймали раз за разом по тривозі. Тому я думав, що знов якась навчальна тривога. Але як побачив червону ракету — і моментально почався обстріл прикордонного загону, ми вже прийняли бій", — згадує Юрій Гладченко.
десять років захоплення у 2014 році Луганський прикордонний загін Луганськ прикордонник Луганського прикордонного загону у 2014 році Юрій Гладченко
Прикордонник Луганського прикордонного загону у 2014 році Юрій Гладченко, Київ. Кадр з відео Суспільне Донбас

Штурмували загін зі стрілецької зброї

"В основному — у них була стрілецька зброя: автомати, кулемети, ручні кулемети Калашнікова у них були. Це судячи з відео, які самі сепаратисти виставляли. Стрілецька зброя, яку вони скоріш за все або привезли з Росії, або захопили в СБУ", — розповідає Гладченко.

Облога Луганської прикордонної застави 2014 рік
Луганські прикордонники обороняються від бойовиків, 2-4 червня 2014 рік. Архів Луганського прикордонного загону

Під час штурму Луганського прикордонного загону чоловік дістав поранення в живіт — це був вистріл з РПГ.

"Вирішили кумулятивним снарядом: тим, що стріляють у танк, вони стріляли в людей. Сепаратист з позивним "Одеса" вистрілив, поцілив у стіну, а за стіною був я. Мене пробило. Потім я розумію, щось не так, бо в мене роздулися ноги. Я бачу, що в мене кишківник випав. І спина дуже сильно боліла. Адреналін одразу в голову ударив, і я не відчув того болю сильного. Я був притомний до моменту, поки не приїхала швидка. Десь годину — півтори", — згадує про отримане поранення Юрій Гладченко.

прикордонники десять років захоплення у 2014 році Луганський прикордонний загін Луганськ
Оборона Луганського прикордонного загону, Луганськ, 2 червня 2014 рік. Фото: Луганський прикордонний загін

Три доби штурму прикордонників у 2014 році

Штурм Луганського прикордонного загону тривав три доби.

"Вже всі розуміли, що підтримки не буде, боєприпаси закінчуються. І другого варіанта, як малими групами вийти з оточення прикордонного загону, не було. Була одна велика група, де вийшов командир. І решта — по 2-5 людей групи, які виходили", — розповідає Григорій Заїка.

Захоплення Луганська 2014 рік
Бойовик в одному з кабінетів після захоплення управління Луганського прикордонного загону, 4 червня 2014 рік. AP

Інша велика група прикордонників виходила пішки 20 кілометрів до аеропорту. Звідти літаком ІЛ-76 вилетіли до Києва.

Штурм луганських прикордонників 2014 рік
Облога Луганського прикордонного загону 2-4 червня 2014 року. AP

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів та за підтримки European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF), Federal Foreign Office Germany, Voices of Ukraine as part of Hannah-Arendt-Initiative.

На початок