З травня 2022 року Рубіжне на Луганщині перебуває в окупації. Атаку на місто сили армії Росії почали на початку березня 2022 року, українські військові боронили його понад два місяці. 12 травня Сили оборони України відійшли з Рубіжного.
Як російські війська наступали на місто, як рятували людей і що відомого про мера, який зник на початку повномасштабного вторгнення, — у матеріалі Суспільного.
Перші атаки на Рубіжне та зникнення міського голови Сергія Хортіва
Обстріли Рубіжного розпочались 4 березня 2022 року. Окупанти використовували артилерію, у результаті перших обстрілів загинула одна людна, ще чотирьох було поранено.
Голова тодішньої міської ради Сергій Хортів — зник, а його підлеглі бойкотували роботу. Координувати усі процеси в Рубіжному, призначили голову Сєвєродонецької районної державної адміністрації Романа Власенка.

"Я не був виконуючим обов'язків, я залишився головою Сєвєродонецької РДА, але Гайдай призначив мене координувати роботу по Рубіжному, через те, що Хортів і вся влада фактично самоусунулась від виконання своїх обов'язків, від формування чи забезпечення оборони міста. Це відбулось 3 березня", — розповів Суспільному начальник Сєвєродонецької районної адміністрації Роман Власенко.
19 березня російські снаряди влучили у житловий будинок. Рятувальники дістали з-під завалів чотирьох людей, серед яких — троє дітей та жінка. Двоє дітей — загинули.
"Під час кожного обстрілу, ми отримували поранених, як наших поранених й загиблих, як наших бійців, мається на увазі Сил оборони та Збройні сили України, так й цивільне населення. Ворогу без різниці куди бити, тому що були 9-поверхівки,у яких, я там розумію, навіть близько там не має наших Збройних сил, просто от вони просто вдарили в цей район", — згадує атаки окупаційних військ начальник Луганської обласної військової адміністрації Артем Лисогор, який брав участь у обороні області.

Президент України 31 березня 2022 року призначив нового начальника Рубіжанської міської військової адміністрації Андрія Юрченка.
Прокуратура відкрила кримінальну справу щодо колишнього керівника Сергія Хортіва та його співпрацю з окупантами. (У травні 2023 року колишнього Рубіжанського міського голову заочно засудили за співпрацю з окупантами до 10 років позбавлення волі).
"На час повномасштабного вторгнення, я не знав його долі взагалі, але коли мої заступники намагались зв'язатись із заступниками його, а я — особисто з ним — не було зв'язку. А наразі, наскільки я володію інформацією, він так само виконує обов'язки "мера міста Рубіжне". І буквально три дні назад в місті зі своїм підлеглими, спускались в підвал, коли наші війська точково відпрацьовували по ним", — розповів начальник Рубіжанської міської військової адміністрації Андрій Юрченко.
Під вогнем мінометів. Як відбувалась евакуація з Рубіжного навесні 2022
Через щоденні обстріли для жителів були організовані евакуаційні потяги та автобуси, також налагодили доставку гуманітарної допомоги до міста.

"В найкращі дні з центральної частини міста нам вдавалось вивезти, там декілька сотень людей, вивозили ми їх, або на Новозолотарівку, або далі "Ангели спасіння" мали можливість вивозити там в Слов’янськ, Лиман, пізніше навіть в Дніпро. Я думаю, що з центральної частини міста в нас була можливість вивозити людей десь близько тижня. Далі вже окупанти зайшли в місто — й евакуація продовжувалась з Южної частини, з клубу в кварталі "Южний", — розповів начальник Сєвєродонецької районної адміністрації Роман Власенко.
"Коли з Сєвєродонецька організовували евакуацію, й евакуація на цих автобусах здійснювалась, це було під прямим вогнем мінометів. Вони чітко побачили колону, що вся колона була з білими прапорами, було цивільне населення, виходили там, попереджали, але міномет не припиняв працювати ні на секунду. Лише після удару по ньому артилерією нашою в ту зону, звідки міномет працював, змогли ці 5 автобусів безперешкодно вивезти місцевих мешканців і вискочити на трасу", — пригадав обставини вивозу людей з Рубіжного Артем Лисогор.
69 днів боїв і зруйноване Рубіжне
У Рубіжному бої тривали 69 днів. Понад два місяці місто намагалися взяти в оточення. Окупанти стріляли з реактивних систем залпового вогню, артилерії та використовували авіацію.
Майже всі будівлі в місті пошкодженні.
"Тоді Рубіжне стало таким рубіконом, на якому ворог застряг й не міг довгий час його взяти. Й протримались хлопці до травня, і потім вже організовано відійшли знову ж таки на оборону за річку, на оборону Сєвєродонецька", — згадував начальник обласної військової адміністрації Артем Лисогор.
За словами начальника Рубіжанської міської військової адміністрації Андрія Юрченка, у Рубіжному рік по окупації, на початок травня 2023 року, залишається жити до десяти тисяч людей.
Нині Рубіжанська адміністрація тимчасово переїхала до Вінниці, там створили гуманітарний штаб, у якому допомагають переселенцям з Рубіжного.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram