Рік окупації Рубіжного. Як відбувалась оборона міста та де перебуває колишній мер

Рік окупації Рубіжного. Як відбувалась оборона міста та де перебуває колишній мер

Рік окупації Рубіжного. Як відбувалась оборона міста та де перебуває колишній мер
Дим піднімається над містом Рубіжне, Донбас, 7 квітня 2022 рік. (Фото: Getty Images)

Вже рік під окупацією знаходиться Рубіжне на Луганщині. В ньому залишаються понад десять тисяч жителів, розповів начальник міської військової адміністрації Андрій Юрченко. Тим, хто виїхав намагаються допомогти у Вінниці, там відкрили гуманітарний штаб, де надають різні послуги та гуманітарну допомогу. Атаку на місто сили РФ почали на початку березня 2022 року, українські військові боронили його понад два місяці, 12 травня ЗСУ відійшли з Рубіжного.

Як російські війська наступали на місто, як рятували людей і що відомого про мера, який зник на початку повномасштабного вторгнення — у матеріалі Суспільного.

Перші атаки на Рубіжне та зникнення міського голови Сергія Хортіва

Обстріли Рубіжного розпочались 4 березня 2022 року. Окупанти використовували артилерію, у результаті перших обстрілів загинула одна людна, ще чотирьох було поранено.

Голова тодішньої міської ради Сергій Хортів — зник, а його підлеглі бойкотували роботу. Координувати усі процеси в Рубіжному, призначили голову Сєвєродонецької районної державної адміністрації Романа Власенка.

Річниця окупації Рубіжного на Луганщині. Як відбувалась оборона та евакуація з оточеного міста
Рубіжне Луганщина, весна 2022 року. Фото: Суспільне Донбас

"Я не був виконуючим обов'язків, я залишився головою Сєвєродонецької РДА, але Гайдай призначив мене координувати роботу по Рубіжному, через те, що Хортів і вся влада фактично самоусунулась від виконання своїх обов'язків, від формування чи забезпечення оборони міста. Це відбулось 3 березня", — розповів Суспільному начальник Сєвєродонецької районної адміністрації Роман Власенко.

19 березня російські снаряди влучили у житловий будинок. Рятувальники дістали з-під завалів чотирьох людей, серед яких — троє дітей та жінка. Двоє дітей — загинули.

"Під час кожного обстрілу, ми отримували поранених, як наших поранених й загиблих, як наших бійців, мається на увазі Сил оборони та Збройні сили України, так й цивільне населення. Ворогу без різниці куди бити, тому що були 9-ти поверхівки, які, я там розумію, навіть близько там не має наших Збройних сил, просто от вони просто вдарили в цей район", — згадує атаки окупаційних військ начальник Луганської обласної військової адміністрації Артем Лисогор, який брав участь у обороні області.

Рубіжанська МВА
Начальник Луганської ОВА Артем Лисогор та начальник Рубіжанської МВА Андрій Юрченко. Фото: Рубіжанська МВА/Facebook

Президент України 31 березня 2022 року призначив нового начальника Рубіжанської міської військової адміністрації Андрія Юрченка.

Прокуратура відкрила кримінальну справу щодо колишнього керівника Сергія Хортіва та його співпрацю з окупантами.

"На час повномасштабного вторгнення, я не знав його долі взагалі, але коли мої заступники намагались зв'язатись із заступниками його, а я — особисто з ним — не було зв'язку. А наразі, наскільки я володію інформацією, він также виконує обов'язки "мера міста Рубіжне". І буквально три дні назад в місті зі своїм підлеглими, спускались в підвал, коли наші війська точечно відпрацьовували по ним", — розповів начальник Рубіжанської міської військової адміністрації Андрій Юрченко.

Під вогнем мінометів. Як відбувалась евакуація з Рубіжного навесні 2022

Через щоденні обстріли для жителів були організовані евакуаційні потяги та автобуси, також налагодили доставку гуманітарної допомоги до міста.

Річниця окупації Рубіжного на Луганщині. Як відбувалась оборона та евакуація з оточеного міста
Евакуація з Рубіжного на Луганщині, весна 2022 року. Фото: Суспільне Донбас

"В найкращі дні з центральної частини міста нам вдавалось вивезти, там декілька сотень людей, вивозили ми їх, або на Новозолотарівку, або далі "Ангели спасіння" мали можливість вивозити там в Слов’янськ, Лиман, пізніше навіть в Дніпро. Я думаю, що з центральної частини міста в нас була можливість вивозити людей десь близько тижня. Далі вже окупанти зайшли в місто — й евакуація продовжувалась з Южної частини, з клубу в кварталі "Южний", — розповів начальник Сєвєродонецької районної адміністрації Роман Власенко.

"Коли з Сєвєродонецька організовували евакуацію, й евакуація на цих автобусах здійснювалась, це було під прямим вогнем мінометів. Вони чітко побачили колону, що вся колона була з білими прапорами, було цивільне населення, виходили там, попереджали, але міномет не припиняв працювати ні на секунду. Лише після удару по ньому артилерією нашою в ту зону, звідки міномет працював, змогли ці 5 автобусів безперешкодно вивезти місцевих мешканців і вискочити на трасу", — пригадав обставини вивозу людей з Рубіжного Артем Лисогор.

69 днів боїв і зруйноване Рубіжне

У Рубіжному бої тривали 69 днів. Понад два місяці місто намагалися взяти в оточення. Окупанти стріляли з реактивних систем залпового вогню, артилерії та використовували авіацію.

Майже всі будівлі в місті пошкодженні.

"Тоді Рубіжне стало таким рубіконом, на якому ворог застряг й не міг довгий час його взяти. Й протримались майже, здається, до травня, хлопці протримались, і потім вже організовано відійшли знову ж таки на оборону за річку, на оборону Сєвєродонецька", — каже начальник обласної військової адміністрації Артем Лисогор.

За словами начальника Рубіжанської міської військової адміністрації Андрія Юрченка, у Рубіжному залишається жити до десяти тисяч людей.

Нині Рубіжанська адміністрація тимчасово переїхала до Вінниці, там створили гуманітарний штаб, у якому допомагають переселенцям з Рубіжного.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок