Два роки з окупації Сєвєродонецька. Спогади бійців "Едельвейсу" про оборону та бої за місто

Два роки з окупації Сєвєродонецька. Спогади бійців "Едельвейсу" про оборону та бої за місто

Два роки тому російські сили захопили Сєвєродонецьк. Сили Оборони України отримали наказ вийти з міста 24 червня 2022-го — через загрозу оточення та знищення росіянами логістичних шляхів. Наступного дня, 25 червня, місто опинилось у тимчасовій окупації. Оборона Сєвєродонецька тривала 120 днів. Спогади військовослужбовців 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади "Едельвейс" про бої за Сєвєродонецьк — у матеріалі.

Оборона міста починалась з траси Т-13-06, яка пролягає від Сєвєродонецька до Новоайдара. Бійці зі складу 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади прибули захищати місто на початку травня 2022 року.

Сєвєродонецьк окупація армія РФ Луганська область спогади
Сєвєродонецьк, Луганська область. Потрощені залишки автомобілів стоять уздовж дороги під час важких боїв на передовій у Сєвєродонецьку Луганської області, 8 червня 2022 р. Фото: AP/Олександр Ратушняк

"Прийшло розпорядження, що наш батальйон переміщують на Сєвєродонецьк. Відрядили до іншого підрозділу. Все, сумки зібрали і поїхали туди", — згадує військовослужбовець 10 ОГШБр "Банкір".

Військовослужбовець10-ї окремої гірсько-штурмової бригади "Едельвейс" на псевдо "Банкір" Сєвєродонецьк окупація армія РФ Луганська область спогади
Військовослужбовець10-ї окремої гірсько-штурмової бригади "Едельвейс" на псевдо "Банкір", Донецька область. Фото: Суспільне Донбас
"Обстановка тоді була важкою, тому що на той час якраз мотопіхотний батальйон зазнав великих втрат в Сєвєродонецьку й потрібні були ще люди. Спочатку заїхали в глиб міста, а потім, як виявилось, то вже були не наші території. Прийшлося швидко відступати, відтягуватися там, де вже наші стояли. За перші пів години там втратили трьох людей — "трьохсотими". Потім закріпилися на центральному вході в завод", — говорить військовослужбовець 10-ї бригади "Археолог".

Він розповідає про Сєвєродонецьке об'єднання "Азот", що на околиці міста з боку Лисичанська. Саме там закріпилися українські оборонці. Росіяни ж були у готелі "Мир" з іншого боку Сєвєродонецька.

"Нам сказали, що противник в цьому готелі, вони зайшли туди. При заході на позиції, на вулицю Сєвєродонецька, був вже контакт з противником. Вони заїжджали на "Козаках". "Козаки" броньовані, але ж по них вже відкривався вогонь, відповідно, у відповідь все летіло", — розподає "Банкір".

Азот Сєвєродонецьк окупація армія РФ Луганська область спогади
Сєвєродонецьке об'єднання "Азот", Луганська область. Фото: Marcus Yam/Los Angeles Times via Getty Images

Далі відбувалися міські бої, розповідає "Банкір".

"На той момент там були ці "кадировці", по розповідях хлопців, дуже багато їх було. Також досить важливо, що було місцеве населення, яке з ними співпрацювали. Хтось на велосипеді приїхав, хтось просто пройшовся, побачили, що тут наші хлопці сидять — через 5 хвилин починались артилерійські обстріли. Квартал за кварталом вони просувались, хлопці трималися, але їх дуже була велика кількість", — згадує "Банкір".

Сєвєродонецьк окупація армія РФ Луганська область спогади
Сєвєродонецьк, Луганська область. Дим від обстрілів підіймається над Сєвєродонецьком, Луганської області,17 червня, 2022 року. Фото: ARIS MESSINIS/AFP via Getty Images

Російські війська знищили Павлоградський міст у кінці травня 2022 року. Він з'єднував Сєвєродонецьк та Лисичанськ.

Як згадує "Археолог", окупанти не шкодували снарядів.

військовослужбовець10-ї окремої гірсько-штурмової бригади "Едельвейс" на псевдо "Археолог" Сєвєродонецьк окупація армія РФ Луганська область спогади
Військовослужбовець10-ї окремої гірсько-штурмової бригади "Едельвейс" на псевдо "Археолог", Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас
"Ворог наносив на той момент дуже багато артилерійських ударів, "Гради" були тощо Цілий день. Воно не закінчувалось. З нашої сторони було — у десятки разів менше".

Відступали оборонці, перепливаючи через річку: "Окрім плотів, більше варіантів не було. Спочатку була одна переправа, її спалили, розбомбили. Потом 1зробили другу переправу на плотах. На той час це було саме оптимальне рішення", — говорить "Археолог".

Павлоградський міст Сєвєродонецьк окупація армія РФ Луганська область спогади
Знищений Павлоградський міст, автомобільний шлях через річку Сіверський Донець. Фото: Сергій Гайдай/facebook

Українські захисники почали виходити з Сєвєродонецька у кінці червня 2022 року, згадує боєць "Банкір".

"Сєвєродонецьк вже повністю окупований, залишилась промзона. Знову ж, дуже багато особового складу ще там перебувало. І, щоб відійти, треба немало докладати зусиль, і на переправах переправляли людей. Це було дуже довго. За одну ніч, я тоді людей 30 вивіз. Заїжджав на "Богданах". Слава Богу, всі нормально вийшли. Там були "300", але ж нормально хлопці вийшли", — згадує боєць "Банкір".

Сєвєродонецьк окупація армія РФ Луганська область спогади
Сєвєродонецьк, Луганська область. Сєвєродонецьк. Фото: Сергій Гайдай/facebook

24 червня 2022 року тодішній начальник Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай повідомив про вихід Сил Оборони України з Сєвєродонецька через загрозу оточення українських військ.

25 червня росіяни окупували місто.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок