На кордоні Азербайджану та Вірменії у вівторок, 11 квітня, сталася стрілянина. Про це повідомляють обидві сторони. Азербайджанська сторона повідомила про загиблих військовослужбовців з боку Збройних сил Азербайджану.
У Міноборони Азербайджану повідомили, що “11 квітня підрозділи Збройних сил Вірменії піддали інтенсивному обстрілу позиції азербайджанської армії в Лачинському напрямку з метою провокації”, інформує Trend.
“Внаслідок заходів у відповідь, вжитих нашими підрозділами, підрозділи Збройних сил Вірменії зазнали значних втрат. Наразі наші позиції обстрілюються вірменами з мінометів та великокаліберної зброї”, — йдеться у повідомленні азербайджанського Міноборони.
"При запобіганні провокації вірменської сторони загинули три військовослужбовці азербайджанської армії", — пояснили в міністерстві.
Як зазначається на порталі haqqin.az, іранські ЗМІ повідомляють, що безпілотники іранського Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) вилетіли у бік північно-західного кордону для виконання розвідувальних завдань. Також повідомляється, що всі армійські сили Ірану на кордоні з Вірменією та Азербайджаном приведені у бойову готовність.
Вірменська сторона заявила, що підрозділи Збройних сил Азербайджану відкрили вогонь по військовослужбовцях Збройних сил Вірменії, які проводять інженерні роботи у напрямку громади Тех.
“У районі 17:30 у тому ж напрямі підрозділи ЗС Азербайджану використали мінометні засоби. Підрозділи ЗС Вірменії вживають необхідних оборонних заходів”, — йдеться у повідомленні.
За даними пресслужби Міноборони Вірменії, станом на 21:30 за місцевим часом ситуація на передовій відносно стабільна. Про це "Арменпресс" повідомили в Міноборони країни.
“Поширені в азербайджанських ЗМІ відомості про те, що вірменська сторона нібито використовує іранські БПЛА, не відповідає дійсності. На озброєнні Збройних сил Вірменії немає іранських безпілотних літальних апаратів”, — наголошують у вірменському Міноборони.
5 березня у Нагірному Карабаху сталося бойове зіткнення між азербайджанськими військовими та силами невизнаної республіки, внаслідок якого з обох боків загинули люди.
23 січня Високий представник Європейського Союзу Жозеп Боррель повідомив, що ЄС засновує цивільну місію у Вірменії для сприяння нормалізації вірменсько-азербайджанських відносин на тлі конфлікту у Нагірному Карабасі.
Що відомо про Нагірний Карабах
Нагірний Карабах — регіон на півдні Кавказу, де проживає близько 130 тисяч жителів, зокрема вірмен та азербайджанців. Більша його частина контролювалася самопроголошеною Нагірно-Карабаською республікою, яку не визнає жодна держава-член ООН. Ця республіка має "дипломатичні відносини" лише з країнами, які входять до співдружності невизнаних держав, зокрема Абхазією, Південною Осетією та Придністров'ям. З юридичної точки зору Нагірний Карабах є територією Азербайджану.
Чому виник конфлікт в Нагірному Карабаху
Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через цей регіон розпочався у 1988 році. Тоді внаслідок цього, за різними даними, загинуло понад 30 000 осіб. Режим припинення вогню встановили лише у травні 1994 року.
Попри те, що перемир'я між сторонами було досягнуто, його періодично порушували. Конфлікт навколо Нагірного Карабаху вважається замороженим, утім перше велике порушення сталось у 2016 році.
Читайте також: Бої за Нагірний Карабах: сотні загиблих, тисячі поранених. Що стоїть за конфліктом
Друга ескалація конфлікту відбулася у вересні 2020. Тоді країни звинуватили одна одну в початку військових дій. Вже 10 листопада Азербайджан та Вірменія погодилися підписали мирну угоду. Договір підписали за посередництва Росії. На тлі цього в Єревані розпочалися протести. Люди вимагали, щоб Пашинян пішов у відставку.
У травні 2022 року у вірменському Єревані знову відбулися акції протесту на тлі квітневої заяви прем’єр-міністра Нікол Пашиняна про можливість підписання з Азербайджаном мирної угоди щодо статусу Нагірного Карабаху.
2 серпня Азербайджан виступив з вимогою звільнити Лачинський коридор, що з'єднує Вірменію з невизнаною Нагірно-Карабаською Республікою. У Вірменії відповіли відмовою. На цьому тлі розпочалася ескалація конфлікту на лінії зіткнення. Міністерства оборони країн повідомили про втрати з обох сторін.
Читайте також
“Нас вбивають з неба”. Репортаж з Вірменії, яка воює за Нагірний Карабах