КПП на Лачинській дорозі: Вірменія кличе російських "миротворців". США — стурбовані діями Баку

КПП на Лачинській дорозі: Вірменія кличе російських "миротворців". США — стурбовані діями Баку

Лачинський коридор
. Лачинський коридор. Фото: zerkalo.az

Азербайджанські прикордонники встановили контрольно-пропускний пункт на кордоні з Вірменією на в'їзді на Лачинську дорогу, яка є головним шляхом між Вірменією і Нагірним Карабахом. У Єревані заявили, що Азербайджан має на меті "вигнання вірмен із Нагірного Карабаху" і просять "російських миротворців" ліквідувати КПП. У Держдепі США висловили стурбованість появою блокпоста Азербайджану у Лачинському коридорі.

Міністерство закордонних справ Вірменії вважає, що Азербайджан має на меті "вигнання вірмен із Нагірного Карабаху".

"Незаконне блокування Лачинського коридору, що триває з 12 грудня минулого року, під сфабрикованим екологічним приводом і встановлення сьогодні КПП з надуманих і безпідставних причин є черговими кроками щодо послідовної реалізації цієї спланованої політики", — йдеться у повідомленні.

Також офіційний Єреван звернувся по допомогу до РФ із закликом, щоб "російські миротворці" ліквідували "незаконну блокаду коридору та забезпечили виведення азербайджанських сил з усієї зони безпеки Лачинського коридору". Крам того Вірменія закликає держави-члени ООН, "наділені мандатом міжнародної безпеки, чітко зафіксувати дії Азербайджану, що розхитують регіональну безпеку".

У США висловили "глибоку стурбованість" тим, що Баку встановив блокпост у Лачинському коридорі, оскільки це підриває довіру до мирного процесу.

"Ми наголошуємо на тому, що через Лачинський коридор має забезпечуватися вільний та відкритий рух людей і товарів, та закликаємо сторони відновити мирні переговори і утриматися від провокацій та недружніх дій уздовж кордону", — йдеться у повідомленні.

Читайте також: Бої за Нагірний Карабах: сотні загиблих, тисячі поранених. Що стоїть за конфліктом

В азербайджанському МЗС зазначили, що "легітимне рішення та крок Азербайджану про заснування на кордоні на своїй суверенній території контрольно-пропускного пункту відповідають усім принципам та нормам міжнародного права".

У дипвідомстві заперечують, що встановлення прикордонного КПП нібито має на меті "етнічну чистку", про що заявили у Вірменії. "Заявляємо про наявність відповідних умов для прозорого, безпечного та впорядкованого проїзду в обох напрямках вірменських мешканців Карабаського регіону Азербайджану. Ми рекомендуємо вірменській стороні утриматися від подібних провокацій", — наголосили в МЗС.

Що відомо про Нагірний Карабах

Нагірний Карабах — регіон на півдні Кавказу, де проживає близько 130 тисяч жителів, зокрема вірмен та азербайджанців. Більша його частина контролювалася самопроголошеною Нагірно-Карабаською республікою, яку не визнає жодна держава-член ООН. Ця республіка має "дипломатичні відносини" лише з країнами, які входять до співдружності невизнаних держав, зокрема Абхазією, Південною Осетією та Придністров'ям. З юридичної точки зору Нагірний Карабах є територією Азербайджану.

Чому виник конфлікт в Нагірному Карабаху

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через цей регіон розпочався у 1988 році. Тоді внаслідок цього, за різними даними, загинуло понад 30 000 осіб. Режим припинення вогню встановили лише у травні 1994 року.

Попри те, що перемир'я між сторонами було досягнуто, його періодично порушували. Конфлікт навколо Нагірного Карабаху вважається замороженим, утім перше велике порушення сталось у 2016 році.

Друга ескалація конфлікту відбулася у вересні 2020. Тоді країни звинуватили одна одну в початку військових дій. Вже 10 листопада Азербайджан та Вірменія погодилися підписали мирну угоду. Договір підписали за посередництва Росії. На тлі цього в Єревані розпочалися протести. Люди вимагали, щоб Пашинян пішов у відставку.

У травні 2022 року у вірменському Єревані знову відбулися акції протесту на тлі квітневої заяви прем’єр-міністра Нікол Пашиняна про можливість підписання з Азербайджаном мирної угоди щодо статусу Нагірного Карабаху.

2 серпня Азербайджан виступив з вимогою звільнити Лачинський коридор, що з'єднує Вірменію з невизнаною Нагірно-Карабаською Республікою. У Вірменії відповіли відмовою. На цьому тлі розпочалася ескалація конфлікту на лінії зіткнення. Міністерства оборони країн повідомили про втрати з обох сторін.

Читайте також

“Нас вбивають з неба”. Репортаж з Вірменії, яка воює за Нагірний Карабах

На початок