27 квітня — 428 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час
- У Херсоні 26 квітня загинув фіксер італійського видання La Repubblica Богдан Бітік, повідомили нам в пресслужбі обласної прокуратури. Він потрапив під обстріл разом з журналістом Коррадо Зуніно, той отримав поранення.
- В ніч проти 27 квітня російські війська обстріляли Миколаїв ракетами "Калібр". Поранені 23 людини, серед яких діти. Одна людина загинула. Внаслідок влучання боєприпасів та їхніх уламків виникли дві пожежі. Горів житловий будинок та історична будівля.
- Російська армія обстріляла Херсон, загинув 42-річний чоловік. Також авіація РФ скинула на Кізомис Білозерської громади пʼять керованих авіабомб.
- Журналісти з "Наші гроші" з посиланням на закупівельні ціни на Prozorro з'ясували, що Головне управління розвідки закуповує продукти за цінами удвічі нижчими, ніж Міністерство оборони.
- 26 квітня відбувся черговий обмін полоненими. 44 людини повернули до України: 36 рядових та сержантів і шість офіцерів. Також звільнили двох цивільних.
- Президент України Зеленський та лідер Китаю Сі Цзіньпін провели телефонну розмову — уперше з початку повномасштабного вторгнення РФ. Сі Цзіньпін висловив підтримку у продовженні "зернової угоди".
- Збройні сили України перебувають у "хорошій позиції" для контрнаступу проти російської армії, заявив головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі під час слухань Комітету палати представників Конгресу США зі збройних сил.
На цьому Суспільне завершує текстовий онлайн подій 428 дня війни. Нову хроніку 28 квітня — читайте тут.
У Генштабі закликали журналістів дотримуватися безпеки на фронті
Про це йдеться у повідомленні Генерального штабу ЗСУ.
"Збройні Сили України висловлюють щире співчуття родині і колегам українського фіксера Богдана Бітіка, який загинув внаслідок російської атаки в Херсоні 26 квітня", —зазначили у Генштабі.
Читайте також: У Херсоні загинув фіксер Богдан Бітік, тіло евакуювали — розпочато розслідування
Військове командування наполегливо закликало журналістів дотримуватися правил та рекомендацій відповідних структур щодо безпеки діяльності у зоні ведення бойових дій і за жодних обставин не нехтувати засобами індивідуального захисту.
Росіяни обстріляли прикордоння Чернігівщини з мінометів, ствольної артилерії та РСЗВ
Російські війська 27 квітня обстріляли прикордоння Чернігівщини. Про це повідомляє оперативне командування "Північ" на своїй Facebook-сторінці.
З 14:00 до 14:15 зафіксували 30 приходів, ймовірно з РСЗВ, в районі населеного пункту Семенівка, що в Новгород-Сіверському районі. З 16:00 до 16:55 зафіксували 19 приходів, ймовірно зі ствольної артилерії, в районі населеного пункту Грем’яч, Новгород-Сіверська громада.
З 16:35 до 17:00 зафіксували п'ять приходів, ймовірно з міномету 120 мм, в районі населеного пункту Блешня, Семенівська громада.
Зеленський привітав резолюцію ПАРЄ щодо визнання геноцидом депортації РФ українських дітей
"Сьогодні є важливий політичний результат у Страсбурзі – на сесії ПАРЄ. Ухвалено резолюцію, якою визначається, що депортація Росією українських дітей містить ознаки геноциду. Якщо говорити практично, це рішення суттєво допоможе нашій глобальній роботі з притягнення Росії та її посадовців, включно з керівником держави-терориста, до відповідальності саме за геноцид, геноцидну політику проти України", — заявив президент Володимир Зеленський під час вечірнього звернення.
Він також додав, що депортація українських дітей – "це один із цілком продуманих елементів намагання Росії стерти ідентичність нашого народу, знищити саму сутність українців": "Це свідомий злочин геноциду, вчинений російськими посадовцями, – саме так це має кваліфікуватися і політично, і юридично".
З ініціативи ОУН пропонують офіційно визнати 23 травня Днем героїв
З ініціативи Організації українських націоналістів (бандерівців) в Україні пропонують створити День героїв – 23 травня. Відповідну петицію зареєстрували на сайті президента.
Автор ініціативи — Леонтій Шипілов. Він звернувся до президента із закликом щодо встановлення Дня Героїв, "який вже понад 72 роки традиційно відзначається українцями 23 травня щороку, задля вшанування подвигів оборонців рідного краю".
"Споконвіків українці шанують своїх героїв. Тих, які своєю кров'ю жертвували для захисту рідного краю", — йдеться у тексті.
"Укрзалізниця" попередила про збої в роботі застосунку та чат-боту
"Укрзалізниця" попередила про збої у роботі застосунку і чат-боту.
"Приносимо вибачення, застосунок і чат-бот "Укрзалізниці" тимчасово недоступні з технічних причин. Ми вже задіяли найкращих спеціалістів, залізничну магію і багато чаю, тож скоро все працюватиме", — йдеться у повідомленні.
Поїзди продовжують курсувати за розкладом, а квитки доступні у касах та на booking.uz.gov.ua, повідомили у пресслужбі.
Другий дивізіон ЗРК "Patriot" став на озброєння ЗСУ
Про це повідомив командувач Повітряних сил Збройних сил України Микола Полещук.
Він також опублікував фото другого дивізіону ЗРК Patriot.
Армія ПФ обстріляла село на Херсонщині. Є загиблі та поранені
Армія РФ обстріляла Одрадокам‘янку Тягинської громади на Херсонщині, повідомив у Telegram голова ОВА Олександр Прокудін. Російський снаряд вдарив по будинку в селі. На подвір'ї знаходились подружжя. Від отриманих поранень на місці загинула 60-річна жінка. Її 73-річний чоловік отримав тяжкі травми.
"З пораненнями обличчя, тулуба та кінцівок його шпиталізували. Нині лікарі борються за життя потерпілого", — зазначив він.
У понад 170 тисяч українців повністю зруйноване житло внаслідок агресії РФ
Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" заявила віцепрем'єр-міністерка-міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
"Коли ми говоримо про зруйноване чи пошкоджене житло, то таких людей 2,5 млн. Коли ми говоримо про повністю зруйноване житло, це — 170 тис. людей. І це не враховуючи тимчасово окуповані території, де ми ще не можемо порахувати зруйноване житло", — розповіла Верещук.
За її словами, наразі 200 тис. громадян мешкають у місцях компактного проживання. На сьогодні побудовано 25 модульних містечок, де проживає близько 5 тисяч людей.
Білий дім оголосив нові санкції щодо Росії та Іранy
"Сьогодні ми оголошуємо санкції щодо Федеральної служби безпеки Росії, відомої як ФСБ, за відповідальність або співучасть, пряму чи опосередковану, відповідальність за накази, контроль чи іншу причетність до неправомірного затримання громадян США за кордоном", — заявив заступник помічника президента США Джош Гельцер.
Він додав, що ФСБ "неодноразово брала участь в арешті, розслідуванні та затриманні протизаконно утримуваних у Росії громадян США. Більше того, російські державні ЗМІ публічно визнали причетність ФСБ до арешту та розслідування неправомірного затримання громадян США".
Санкції також оголошені щодо Корпусу вартових ісламської революції Ірану та ще чотирьох осіб, яких асоціюють із цією організацією. За словами Гельцера, це тільки перший раунд санкцій, передбачений указом президента Байдена.
Боррель прокоментував перемовини Зеленського і Сі
"Розпочав свій день у Боготі з розмови з міністром закордонних справ Дмитром Кулебою. Ми обговорили довгоочікуваний дзвінок голови КНР Сі президенту Зеленському. Будь-яка значуща ініціатива, спрямована на досягнення миру, має бути спрямована на справедливий мир — на основі українських умов, чиє виживання стоїть на кону", — написав у Twitter верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Польща спрощує експорт дронів до України
Як повідомляє пресслужба Кабінету міністрів, від завтра експорт дронів з території Польщі до України може здійснюватися на основі загального дозволу, наданого міністром розвитку і технології Польщі.
"Збройні сили України для захисту нашої держави та перемоги над агресором вкрай потребують БПЛА, як вітчизняного, так і закордонного виробництва. Уряд України зі своєї сторони спростив імпорт БпЛА. Паралельно Україна на всіх рівнях працювала з нашими партнерами на те, щоб відповідні спрощення були ухвалені й ними", — зазначив заступник міністра економіки України Тарас Качка.
За його словами, загальним дозволом для експорту БпЛА до України може скористатися будь-який субʼєкт, який має місцезнаходження на території Польщі (комерційна чи неприбуткова організація, або фізична особа). Це звільняє від необхідності отримання індивідуального дозволу при експорті кожної партії дронів.
Омбудсмен привітав рішення ПАРЄ щодо визнання геноцидом депортації українських дітей
"Вітаю ухвалення Парламентською Асамблеєю Ради Європи Резолюції, в якій вона назвала геноцидом депортацію та насильницьке переміщення українських дітей окупантами на територію РФ, а також закликала МКС розглянути можливість кримінального переслідування цього злочину", — написав у Telegram уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець.
Він додав, що Асамблея закликала надавати підтримку та допомогу в зміцненні координації між усіма відповідними національними органами та установами в Україні та роботі омбудсмена. Крім того, у Резолюції запропоновані робочі механізми комунікації з міжнародними організаціями, зокрема ООН, МКЧХ.
Путін підписав указ щодо можливої депортації мешканців ТОТ без громадянства РФ
Президент РФ Володимир Путін підписав указ, що затверджує особливості правового становища мешканців тимчасово окупованих регіонів ("ДНР", "ЛНР", частин Херсонської та Запорізької областей), які вирішили не вступати до громадянства РФ.
Згідно з указом, іноземцями вважатимуться громадяни, які проживали на територіях "нових регіонів" на день їхнього ухвалення до складу Росії і заявили про бажання зберегти попереднє громадянство, а також ті, хто раніше проживав та виїхав до РФ, і які також заявили про бажання зберегти попереднє громадянство.
"Жителі нових територій, які не прийняли громадянство РФ і таким чином визнаються іноземцями, можуть бути видворені з Росії, якщо створюватимуть загрозу її національній безпеці. Зокрема, йдеться про людей, які виступають за насильницьку зміну основ конституційного ладу РФ, планують або фінансують теракти чи екстремістські злочини", — йдеться у документі.
Росіяни продовжують на Луганщині залучати осіб із судимістю
Про це йдеться у повідомленні Генерального штабу ЗСУ.
Д"ля поповнення втрат в живій силі, російські окупанти продовжують активно залучати осіб із судимістю, або тих, стосовно яких відкрито кримінальні справи, зокрема, за тероризм. За наявною інформацією, у одному із польових таборів, розгорнутих противником на тимчасово захопленій території Старобільського району Луганської області, здійснюється підготовка близько 500 таких загарбників. Також відомо, що замість ув’язнення, засудженим пропонується контракт на військову службу із участю у бойових діях в Україні терміном на півроку", — повідомили у Генштабі.
Російська пропаганда поширює наратив, що міжнародні партнери нібито втомилися підтримувати Україну
Про це повідомила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
"Вони поширюють наратив, що нібито партнери стомились нас підтримувати і нібито подають нам про це сигнали через ЗМІ. Це не відповідає дійсності. ️Україна сьогодні захищає не лише свої кордони, а й кордони Європи. Всі це розуміють, ️допомогу нам надають відчутну і підтримка України не зменшується", — наголосила Маляр.
Вона додала, що підтримка України обумовлюється не тривалістю війни і втомою, а тим, що РФ вчинила міжнародний злочин і веде агресивну війну. "Всі "сигнали" подаються під час особистих зустрічей і перемовин".
Сили спеціальних операцій ЗС України оголосили набір на Кваліфікаційний курс
Як повідомляє пресслужба ССО, початок курсу заплановано на липень 2023.
"Обов’язкові умови до кандидатів: вік – до 35 років (старші – за результатами співбесіди). До відбору допускаються лише військовослужбовці Збройних Сил України, які на момент подання заявки перебувають на військовій службі (за контрактом чи призвані за мобілізацією). Заявки приймаються до 22.05.2023", — йдеться у повідомленні.
Випускники Q-курсу гарантовано отримають посади у військових частинах Сил спеціальних операцій ЗС України. Заявку можна заповнити за посиланням.
ПАРЄ визнала геноцидом українських дітей до Росії та на тимчасово окуповані території
Про це йдеться у резолюції "Депортація та насильницьке переміщення українських дітей та інших цивільних осіб до Російської Федерації або на тимчасово окуповані території України: створити умови для їхнього безпечного повернення, припинити ці злочини та покарати винних".
ПАРЕ ухвалила резолюцію під час дебатів на весняній сесії у Страсбурзі.
ПАСЕ привітала ордер МКС на арешт Путіна
Парламентська асамблея Ради Європи привітала видачу Міжнародним кримінального суду ордера на арешт президента РФ Володимира Путіна, а також наголосила на необхідності покарання невизнаного низкою країн президента Білорусі Олександра Лукашенка. Про це повідомляє "Укрінформ".
Сили оборони за добу відбили 35 атак росіян у Бахмуті та Мар'їнці
Як повідомляє Генеральний штаб ЗСУ, за добу російська армія завдала 25 авіаційних ударів, здійснила більш як 20 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.
"Противник продовжує зосереджувати основні зусилля на веденні наступальних дій на Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках. Протягом доби здійснив понад 35 атак на зазначених ділянках фронту, проте усі вони були відбиті підрозділами сил оборони. В епіцентрі бойових дій залишаються Бахмут та Мар’їнка, наші воїни мужньо тримають оборону", — йдеться у повідомленні Генштабу.
- На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка суттєвих змін не зазнала. Ознак формування наступальних угруповань РФ не виявлено.
- На Сіверському та Слобожанському напрямках зберігається військова присутність російських військових у прикордонних з Україною районах РФ. Протягом доби військові РФ завдали авіаційних ударів по населених пунктах Середина-Буда та Чернацьке; здійснили мінометні та артилерійські обстріли населених пунктів Нововасилівка, Українське, Бачівськ та Кучерівка Сумської області, а також Басове, Бугаївка, Козача Лопань, Стрілеча, Глибоке, Гатище, Вовчанськ, Бологівка, Дворічанське та Колодязне на Харківщині.
- На Куп’янському напрямку російська армія наступальних дій не проводила, активно застосовувала БпЛА для коригування вогню артилерії. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали Кам’янка, Красне Перше, Фиголівка, Дворічна, Западне, Лиман Перший, Берестове Харківської області та Новоселівське Луганської області.
- На Лиманському напрямку росіяни вели безуспішні наступальні дії у напрямку Серебрянського лісництва. Артилерійських обстрілів зазнали Макіївка, Невське, Діброва, Білогорівка Луганської області та Терни, Верхньокам’янське і Спірне на Донеччині.
- На Бахмутському напрямку армія РФ продовжує наступальні дії. Тривають бої у місті Бахмут. Вели безуспішні атаки у напрямку Богданівки. Від обстрілів постраждали Васюківка, Оріхово-Василівка, Хромове, Бахмут, Часів Яр, Іванівське, Предтечине, Костянтинівка, Північне, Південне, Неліпівка та Нью-Йорк Донецької області.
- На Авдіївському напрямку росіяни вели наступальні дії в районах населених пунктів Сєверне та Первомайське Донецької області, успіху не мали. Здійснили обстріли населених пунктів Степове, Бердичі, Ласточкине, Авдіївка, Сєверне, Водяне, Первомайське.
- На Мар’їнському напрямку протягом доби Сили оборони відбили атаки армійців РФ в районах населених пунктів Красногорівка та Мар’їнка. Обстрілів зазнали також Георгіївка, Парасковіївка та Новомихайлівка Донецької області.
- На Шахтарському напрямку росіяни завдали авіаційних ударів по Вугледару та Великій Новосілці, здійснили обстріли населених пунктів Богоявленка, Новоукраїнка, Золота Нива, Пречистівка та Вугледар Донецької області.
- На Запорізькому та Херсонському напрямках війська РФ продовжують вести оборонні дії. Здійснили обстріли населених пунктів, що неподалік лінії бойового зіткнення. Серед них – Вільне Поле, Новопіль Донецької області; Ольгівське, Гуляйполе, Мала Токмачка, Оріхів, Новоандріївка та Кам’янське Запорізької області; Херсон та Берислав на Херсонщині.
Міносвіти оголосило про конкурс на здобуття стипендій Героїв Небесної Сотні
Про це повідомляє пресслужба Міністерства освіти і науки України.
"Розпочато подання кандидатів на здобуття академічних стипендій імені Героїв Небесної Сотні для студентів та курсантів", — йдеться у повідомленні.
Заявки на участь можуть подати ті, хто вчиться за спеціальностями:
- Фізична терапія, ерготерапія;
- Залізничний транспорт»;
- Агроінженерія;
- Економіка;
- Військове управління (за видами збройних сил);
- Географія;
- Архітектура та містобудування;
- Інженерія програмного забезпечення;
- Сценічне мистецтво;
- Психологія.
Зазначається, що стипендії отримає молодь, яка своєю активною громадянською позицією "утверджує ідеали та цінності Революції гідності". Деталі щодо отримання стипендії — читайте тут.
Міноборони перевірить випадки недобросовісного ставлення медиків до військових
Міноборони перевірить випадки недобросовісного ставлення медиків до військових. Про це за підсумками зустрічі з громадськими діячами та волонтерами медичної сфери повідомила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
Читайте також: Без довгих черг: у ВР готують зміни до закону про військово-лікарську комісію
За її словами, на зустрічі волонтери озвучили деякі конкретні випадки недобросовісного виконання окремими особами своїх обов’язків у сфері медзабезпечення військовослужбовців. Міністр доручив перевірити всі ці випадки і прийняти відповідні заходи.
Що відомо про реформу військово-лікарських комісій
30 січня очільник Мінцифри Михайло Федоров заявив, що міністерство планує реформувати процеси ВЛК, зокрема провести цифровізацію цих процедур.
На початку лютого заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що Міноборони вдосконалює роботу військово-лікарських комісій і вже створено єдиний медичний простір цивільної та військової медицини, а також була розширена система військово-лікарських комісій.
Росія активізувала репресивну політику стосовно кримських татар — Лубінець
Як повідомив уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець, 27 квітня російські силовики зі зброєю та в масках вранці увірвалися в помешкання кримськотатарських активістів у Судаку — Барі Барієва та Едема Ісмаїлова.
"Причини обшуків окупанти не назвали. Вилучили комп’ютери та телефони, протоколи обшуків родичам не залишили. Обох чоловіків забрали в "управління ФСБ" у Сімферополі. Кілька днів тому після обшуків затримали кримськотатарського правозахисника Абдурешита Джеппарова. Йому призначили 12 діб адміністративного арешту нібито "за непокору поліції", —повідомив Лубінець.
Він додав, що репресіями окупанти намагаються залякати і придушити український спротив жителів півострова. Лише за останні два місяці російські силовики провели більше десятка незаконних обшуків у будинках кримських татар.
Україна підписала з Японією меморандум щодо співпраці у сфері кіберзахисту
Як повідомляє Міністерство цифрової трансформації, у межах меморандуму сторони домовилися:
- Посилити співпрацю у сфері кіберзахисту
- Обмінюватися найкращими IT-практиками та цифровими рішеннями
- Ділитися досвідом запуску онлайн-послуг та е-урядування
"Зараз Японія активно трансформує держсектор, там модернізують держреєстри, запустили My Number Card — пластиковий документ із чипом, який дозволяє швидко верифікувати свою особу при отриманні держпослуг та сплачувати податки онлайн. Україна готова ділитися з японськими колегами досвідом, як впроваджувати цифрові зміни та робити реінжиніринг процесів", — йдеться у повідомленні.
В Офісі Президента пояснили, чому Україна наполягає на міжнародній моделі трибуналу
Україна виступає за міжнародну, а не гібридну модель трибуналу, який дасть змогу винести вирок керівництву Росії за злочин агресії від імені всього цивілізованого світу. Про це зазначив заступник керівника Офісу президента України Андрій Смирнов на онлайн-зустрічі з депутатами німецького Бундестагу, повідомляє Укрінформ.
"Насамперед міжнародний сценарій створення трибуналу дасть змогу винести вирок Путіну і його поплічникам не іменем України, а від імені всього цивілізованого світу. Україна — потерпіла сторона і рішення тільки від нашої сторони можуть сприймати як не до кінця об'єктивне", — пояснив Смирнов.
Він також підкреслив, що створення гібридного трибуналу потребуватиме внесення змін до Конституції України, що, за його словами, неможливо зробити під час дії воєнного стану. Заступник керівника Офісу глави держави розповів, що Україна уважно вивчила роботу Нюрнберзького трибуналу й Токійського процесу і саме тому вважає міжнародний варіант трибуналу найбільш прийнятним.
"У нас щодня помирають люди, щодня їх катують, ґвалтують, незаконно депортують. Ми просимо весь світ прокинутися і діяти. Просимо підтримати створення Міжнародного трибуналу, який змусить керівництво Росії відповісти за злочин — агресію проти нашої країни", — наголосив Смирнов.
Лубінець обговорив з послом Польщі питання викрадення Росією українських дітей
Уповноважений Верховної ради із прав людини Дмитро Лубінець і посол Республіки Польща Бартош Ціхоцки обговорили примусову депортацію українських дітей на територію РФ.
Про це Лубінець повідомив у телеграмі.
"Одне з питань, яке ми сьогодні обговорили, – це примусова депортація українських дітей на територію рф. Домовилися з Бартошем Ціхоцкі продовжувати діалог з цієї теми, зокрема щодо ідентифікації дітей на території країни-агресора та їхнє повернення додому", — зазначив Лубінець.
Також говорили про українців у Польщі.
"Торкнулися й теми міжнародного поля – розповів про взаємодію з іншими організаціями: як негативну, так і позитивну. Щодо останнього: завдяки спільним зусиллям омбудсманів вперше виключили представників росії з Міжнародного інституту омбудсманів", — поінформував Лубінець.
Раніше Уповноважена президента з прав дитини Дар’я Герасимчук повідомила, що Росія за період повномасштабного вторгнення викрала 20 тисяч українських дітей. У РФ створено 70 таборів для утримання дітей.
Волонтери зустрілись з керівництвом Міноборони. В МО обіцяють перевірити ВЛК
Як повідомила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр, говорили зокрема про реформу військово-лікарської комісії.
"На зустрічі волонтери озвучили деякі конкретні випадки недобросовісного виконання окремими особами своїх обов’язків у сфері медзабезпечення військовослужбовців. Міністр доручив перевірити всі ці випадки і прийняти відповідні заходи. Звісно, говорили на зустрічі і про роботу військово-лікарських комісій", — зазначила вона.
ВЛК. Усі новини
Російському військовому повідомили про підозру за злочини в Київській області
Російський військовий знущався над жителями села Богданівка під час тимчасової окупації Київщини у березні 2022 року, повідомили в ОГПУ. Стрілку 748 окремого батальйону оперативного призначення Росгвардії РФ повідомили про підозру за порушення законів та звичаїв війни.
За даними слідства, чоловік разом з іншими військовими РФ проводив обшуки в домівках місцевих жителів, залякував їх зброєю. Також він виганяв людей з підвалів на вулицю, які там від них ховались, і позбавляв їх волі.
Дмитрашківський: В районі Вугледара на Донеччині знову з'явились 155 та 40 бригади морської піхоти РФ
В районі Вугледара на Донеччині бачили 155-ту та 40-ву бригади морської піхоти РФ, повідомив в ефірі телемарафону "Єдині новини" речник Сил оборони Таврійського напрямку Олексій Дмитрашківський.
"До 40 бригади були направлені резерви у вигляді однієї танкової роти. 155-та та 40-ва не штурмують позиції ЗСУ. З лютого вони відновлювались. Стало відомо про введення резервів 116 стрілецького полку, який вийшов з Донецька та зараз у Волновасі. Російські війська пробують проводити штурми з району Ясинуватої", — зазначив Дмитрашківський.
За його словами, за минулу добу російські війська 35 разів атакував позиції ЗСУ Донецькому напрямку.
"Найбільше російські війська атакували Мар'їнський напрямок — 10 разів. Вони штурмували з Водяного, Пісок та Крутої Балки. Близько двох місяців не було штурмів з району Крутої Балки, але вчора, 26 квітня, російські війська залучили на цьому напрямку два танки та два БМП. ЗСУ одразу знищили танк та пошкодили БМП", — каже Олексій Дмитрашківський.
Як розповів речник, за добу російські війська втратили близько 200 вбитими та пораненими. В оперативній зоні Донецьк українські військові знищили шість БПЛА, 25 одиниць військової техніки.
Росіяни зруйнували єдину школу у селі Омельник Пологівського району на Запоріжжі
За 15 кілометрів від лінії фронту розташоване село Омельник Пологівського району Запорізької області. Тут з початку війни з 500 жителів залишилося майже 300. Попри обстріли, люди не хочуть покидати рідні домівки.
Жителька села Омельник Лідія Комарова каже: тут народилася та виросла. Не виїжджала від початку повномасштабної війни, хоча лінія фронту — за 15 кілометрів. Жінка розповідає: росіяни поцілили двома ракетами в єдину школу населеного пункту:"Якраз сиділа на порозі, курчат годувала, коли як бабахне. А я ж інвалід, я ж не ходжу, з ходунками. Загалом, злякалася дуже. І воно ж не перший “прильот”, всі вікна вибиті".
Школі вже понад тридцять років, розповідає Лідія Комарова. Тут навчались її сини, нині ж замість навчального закладу лише руїни: "Всі балакають, що авіаційна якась, що на відстані. Та тут стільки прильотів. Бувало, що раніше в льох ховалися. Так сидиш, а під ногами земля тремтить".
Бригада обленерго потрапила під обстріл у Дергачівській громаді: є загиблий
РФ обстріляла Токарівку Дергачівської громади вдень 27 квітня: людина загинула, ще четверо зазнали поранень, повідомив керівник Харківської обладміністрації Олег Синєгубов.
"Постраждали працівники Харківобленерго, що працювали над відновленням ліній електропередач", — сказано у повідомленні.
Спортсменів з РФ не змушуватимуть письмово засудити вторгнення до України для повернення до змагань
Російські та білоруські спортсмени будуть змушені підписати декларацію, в якій зобов'язатимуться відповідати критеріям нейтральності, для повернення до міжнародних змагань. Про це заявив президент Асоціації міжнародних олімпійських федерацій з літніх видів спорту (ASOIF) Франческо Річчі Бітті.
Навесні Міжнародний олімпійський комітет радив федераціям повернути росіян та білорусів до індивідуальних змагань на суворих умовах нейтралітету. Зокрема, такі спортсмени мусять публічно не висловлюватися на підтримку російського вторгнення до України та не пов'язані зі збройними та силовими структурами двох країн.
Водночас у спортивній спільноті постали питання про практичну імплементацію нових рекомендацій МОК. А міністерка спорту Великої Британії Люсі Фрейзер закликала додати до критеріїв відбору відсутність державного фінансування спортсменів РФ та Білорусі, що є порушенням нейтралітету.
Річчі Бітті пояснив, що наразі ведеться розробка декларацій для російських та білоруських спортсменів. За словами функціонера, від атлетів не вимагатимуть письмово висловлюватися проти російського вторгнення з безпекових міркувань.
"Ці атлети отримають на підпис декларацію. Але їх не проситимуть казати, що вони виступають проти війни — в Росії [за це передбачена] кримінальна справа", — розповів італієць виданню L'Equipe.
Російська армія намагається зробити запуск ракет непримітним для ППО України — Гуменюк
Російські війська в ніч проти 27 квітня обстріляли Миколаїв, за попередньою інформацією, ракетами "Калібр". Росія намагається зробити ракети максимально непримітними для протиповітряної оборони України: багаторазово змінює траєкторію руху ракет, враховуючи особливості ландшафту.
Про це в ефірі телеканалу Еспресо розповіла керівниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони "Південь" Наталія Гуменюк.
"Щоб обійти ППО, вони вираховують логіку спрацювання системи протиповітряної оборони, намагаються зробити засоби ураження максимально непримітними для засобів ППО. Тобто хочуть унеможливити їх виявлення. Саме тому довготривалий час чергували підводні ракетоносії, що можуть робити пуск, і виявлення цих пусків для нашої системи ППО ускладнений", — сказала Наталія Гуменюк.
За словами Гуменюк, російські військові використали маневрування ракетами.
"Тобто використали багаторазову зміну траєкторії з використанням особливостей ландшафту і висоти пусків наскільки це можливо. Тобто вони намагаються підлаштуватися під те, щоб наші системи ППО не були здатними виявити сам факт пуску, факт наближення ракет. Саме тому відбулась така атака в Миколаєві", — пояснила Наталія Гуменюк.
На повне розмінування Херсонщини знадобиться 10-15 років — голова ОВА
Якщо розмінування Херсонської області йтиме такими темпами як зараз, то на повне очищення області знадобиться років 10-15. Про це на першій пресконференції заявив голова ОВА Олександр Прокудін.
"Замінування територій — це найтяжча проблема для всіх: і для громадян, і для підприємців, і для фермерів. Зараз, якщо брати загальну кількість розмінованих, це всього 32 тис. гектарів. Це п'ять відсотків. У нас 680 тисяч гектарів, наразі розміновано 32, 4 тисячі. На них виявлено близько 60 тис. вибухонебезпечних предметів", — повідомив голова ОВА.
За його словами, роботи тривають щоденно. До розмінування залучені приблизно 300-350 саперів — військові, ДСНС, Нацполіція. Також працюють фахівці Укроборонсервісу.
"Фахівців недостатньо. За розрахунками нашими, приблизно на кожну громаду треба 10 розрахунків. Це 170 розрахунків на тільки деокуповану територію. Коли ми деокупуємо всю територію, то це буде десь 500 розрахунків — від 5 до 10 людей в кожному. Тобто це колосальна армія і якщо у нас будуть такі сили й то ми не кажемо про швидке розмінування. Це все одно буде рік-два", — каже Прокудін.
Тому зараз, говорить голова ОВА, питання розмінування Херсонщини порушують на всіх майданчиках, намагаються залучити міжнародних партнерів. "Проговорюємо, просимо допомоги з гуманітарним розмінування. Ми на 11 травня запланували конгрес, хочемо ці компанії затягнути в нашу область, показати наші руйнування, як це відбувається, показати всю жахливість ситуації і долучити всі міністерства до цього і надіюсь, що так організації, як Halo Trust і інші великі організації зайдуть до нас з гуманітарним розмінуванням. Вони і б і зараз вже зайшли, але безпекова ситуація за їх нормами не дає такої можливості", — розповів Прокудін.
Шмигаль закликав Папу долучитися до реалізації української "формули миру"
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час візиту в Італію зустрівся з Папою Франциском, подарував йому фотоальбом про злочини РФ в Україні і закликав Ватикан долучиться до реалізації української "формули миру".
"У Ватикані зустрівся з Його Святістю, Папою Франциском. Розповів, як українці щодня вимушені боротися за свої життя у війні, яку розв’язала Росія", — написав він у Телеграм.
Прем'єр наголосив, що Україна цінує зусилля Святого Престолу, спрямовані на завершення війни.вважає, що найкращий шлях до миру — це формула президента України Володимира Зеленського.
"Сподіваємось, Ватикан долучиться до її реалізації, зокрема до процесу повернення полонених і депортованих, відновлення справедливості та фіксації закінчення війни", — сказав Шмигаль.
Глава уряду передав Папі Франциску фотоальбом про злочини Росії в Бучі, Бородянці та інших містах України.
"Цей альбом наочно демонструє ненависть і жорстокість агресора, які він приніс на українські землі", — зазначив він.
Шмигаль подякував Папі за гуманітарну допомогу, а також за лікування у ватиканському госпіталі українських дітей, які постраждали від російської агресії.
"Запросив Папу Франциска в Україну. Будемо раді вітати понтифіка в ці нелегкі часи. Розраховуємо, що Святий Престол використає свій вплив, аби повернути мир на всі наші землі", — сказав прем'єр.
У Херсоні загинув фіксер Богдан Бітік, тіло евакуювали — розпочато розслідування
Тіло загиблого у Херсоні фіксера видання La Repubblica евакуювали та відвезли в морг для судмедекспертизи ще вчора, 26 квітня, повідомили Суспільному в пресслужбі обласної прокуратури. Розпочато розслідування стосовно порушення законів та звичаїв війни.
Знімальна група потрапила під обстріл вчора близько 14:00, кореспондент газети Коррадо Зуніно отримав поранення, загинув фіксер Богдан Бітік.
За словами речниці ОК "Південь" Наталії Гуменюк, у Бітіка не було акредитації ЗСУ. Також група додатково не отримала дозвіл на роботу в "червоній" зоні.
"Дозволу в них не було, вони не зверталися до військових, проїхали в "червону" зону з порушенням правил. Якимось чином оминули блокпости", — говорить Гуменюк.
Натомість видання La Repubblica у своїй публікації повідомило, що група проїхала через блокпости, військові її пропустили "без проблем". У ЗМІ вважають, що Зуніно та Бітік стали жертвами засідки.
За даними ІМІ та джерел Суспільного, Бітік був без бронежилета, лише одягнений у жилет з написом "Преса".
ОК "Південь" готує звернення до Генерального штабу з питанням про позбавлення акредитації знімальної групи.
Резніков: "Щодо літаків – я впевнений, ми доб'ємо це питання"
Забезпечення українського війська запчастинами, обслуговуванням, ремонтом та боєприпасами до тих систем, які були отримані, є одним із ключових завдань партнерів України. Про це розповів міністр оборони України Олексій Резніков в інтерв’ю “РБК-Україна”. Щодо літаків — міністр додав, що впевнений, що це питання також буде вирішено.
“Від снайперської гвинтівки до Хаймарсу та танка. Щодо літаків – я впевнений, ми доб'ємо це питання”, — сказав Резніков.
За його словами, літаки — це найдорожче.
“Відповідно, дати літаки, потім їх обслуговувати, плюс ракети та бомби до них — це дуже дорого. Тому, ухвалюючи рішення, треба розуміти, а чи всі готові під цим підписатися. Ось під танками підписалися і бачимо: хтось чотири дає, хтось шість… Не двісті, не триста”, — пояснив міністр.
Він додав, що ключовий гравець тут США, а вони дуже прагматичні і рахують гроші.
“І це нормально, це життєздатно. Тому що у нас є партнери, які нам щось дали, а потім кажуть: обслуговувати далі вас ми не можемо, у нас немає ресурсу, якщо хочете – купуйте. Теж начебто справедливо”, — сказав Резніков.
І з літаками, за його словами, те саме. Коли буде підраховано, хто скільки готовий дати та підтримувати на належному рівні – тоді рішення буде ухвалено.
У Європарламенті схвалили продовження скасування мит для товарів з України ще на рік
Комітет з міжнародної торгівлі Європейського парламенту погодив продовження ще на рік скасування дії ввізних мит ЄС на товари з України з метою підтримки української економіки.
Про це йдеться у повідомленні на сайті Європарламенту.
"Члени Комітету з міжнародної торгівлі схвалили пропозицію продовжити призупинення ввізних мит, антидемпінгових мит та захисних заходів щодо українського експорту до ЄС ще на один рік на тлі агресивної війни Росії, яка обмежує можливості України торгувати з рештою світу", — йдеться у повідомленні.
Зупинення дії тарифів стосується фруктів та овочів, на які поширена система вхідних цін, а також сільськогосподарської продукції та продуктів її перероблення, що підлягають тарифному квотуванню.
Українські промислові товари не обкладають митами з 1 січня 2023 року відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, тому вони не включені в нову пропозицію.
За даними Єврокомісії, ЄС є найбільшим торговельним партнером України. На Євросоюз припадало 39,5% української торгівлі у 2021 році. Україна є 15-м найбільшим торговельним партнером ЄС, на неї припадає близько 1,2% від загального обсягу торгівлі ЄС.
Звільненим з полону українцям перераховано ще 7,7 млн гривень — Мінреінтеграції
Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України спрямувало ще 7,7 мільйона гривень на банківські рахунки звільненим з російського полону.
Про це повідомляє пресслужба Мінреінтеграції у Telegram.
"Таким чином, державну грошову допомогу у розмірі 100 тисяч гривень отримали ще 77 людей, які були звільнені з полону", — йдеться у повідомленні.
Російські військові обстріляли прикордоння Сумщини 8 разів, одна людина отримала поранення
Зранку та вдень 27 квітня армійці РФ обстріляли прикордоння Сумщини 8 разів. Застосовували міномети, артилерію та ракети з гелікоптера. Одна людина отримала поранення нижніх кінцівок, про це повідомили в ОК “Північ”. Про втрати серед місцевого населення чи пошкодження цивільної інфраструктури інформація не надходила.
Очікування від контрнаступу дещо "перегріті" — Резніков
Очікування від контрнаступу України у суспільстві дещо “перегріті”. Це відзначив міністр оборони України Олексій Резніков в інтерв’ю “РБК-Україна”.
Відповідаючи на запитання, хто їх більше “гріє”: українське суспільство, політикум чи Захід, Резніков сказав, що і ті, і ті.
“Це точно перегріто, усі хочуть чергової перемоги. Раніше не вірили у перемогу. Раніше хотіли, щоби Україна вижила хоч якось мінімально, щоб хоч якась частина України збереглася”, — сказав міністр.
А коли ЗСУ показали успіхи, всі почали вірити у перемогу — після Зміїного, після Київщини, Чернігівщини та Сумщини, після Харківщини, Херсона. Всі хочуть наступної перемоги, додав Резніков. За його словами, це нормально, це емоції — очікування на успіх.
“Тому ми погоджуємо з Генштабом і Ганна Маляр потім каже: "Хлопці, не завищуйте власні очікування, щоб потім не було розчарування. Потім засмутитеся. Не все так просто, це війна. І мало того, ми вам точно не скажемо, коли, як і де", — пояснив міністр.
Коментуючи сам контрнаступ, Резніков пояснив, що сенс військової операції полягає у тому, що ніхто не повинен знати, що вона почалася.
“Я дуже сподіваюся, що це станеться несподівано і для вас теж. Тому що в цьому є сенс військової операції — ніхто не повинен знати, що вона почалася. Чим довше не знатиме ворог, тим більше ймовірності, що вона пройде успішно”, — розповів Резніков.
На уточнююче запитання, чи стане з новинних зведень зрозуміло, що це вже той самий контрнаступ, міністр відповів: “Звичайно. Зараз завдяки різним ресурсам, наприклад Deep State, які займаються OSINT, вже нічого не приховати. Плюс наші хлопці соціально та медійно активні. Залітаючи до чергового звільненого села, вони одразу роблять селфі, короткі стрими. І всі все розуміють”.
Внаслідок обстрілу РФ в Оріхові на Запоріжжі загинули двоє мирних жителів
В Оріхові Запорізької області внаслідок російських обстрілів загинули двоє мирних жителів. Про це сьогодні, 27 квітня, повідомили у ГУ Нацполіції у Запорізькій області.
Через чергову російську атаку в Оріхові загинули двоє чоловіків 46 та 44 років. Один із них отримав смертельні осколкові поранення на території власного домоволодіння, інший — намагався доїхати на велосипеді до укриття. Також в Оріхові зруйновані оселі мирних жителів, пошкоджені присадибні будівлі та території домоволодінь.
Миколаїв не обстрілювали 113 днів — начальник ОВА
У Миколаєві востаннє обстріли були 31 грудня 2022 року. З 1 січня 2023-го у місті ударів російських військ не фіксували. Атака ракетами "Калібр" 27 квітня була нетиповою.
Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" сказав начальник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім.
"Не буду коментувати щодо траєкторії ракет, але це був незвичний удар, тому що ми не реагували, ми не бачили. Це було, як сніг на голову", — сказав Кім.
Внаслідок удару по Миколаєві пошкоджено житлові будинки, будівлю адміралтейства, будівельний коледж, будівлю суду та адміністрації Центрального району.
"Найзначніших руйнувань зазнали будинки в приватному секторі — від одного будинку залишилась лише вирва, а також п’ятиповерхівка. Щодо електрики, газопостачання — все працює на 100 відсотків", — розповів начальник ОВА.
У Миколаєві триває ліквідація наслідків обстрілів.
"Відбувається розчищення. Відновлюємо вікна ОСБ-плитами. Дві родини звернулись щодо тимчасового розселення, це виконано", — розповів очільник області.
За словами Віталія Кіма, станом на 27 квітня у Миколаєві мешкають 400 тис. людей. Це вдвічі більше ніж на початку повномасштабного вторгнення.
"Мабуть, не всі пам’ятають, що таке обстріли, тобто була легка паніка у людей, особливо у тих, хто не чув обстріли в принципі. На зараз ситуація контрольована, але це підступний удар росіян по цивільних, там немає військових об’єктів і військової мети. Це нагадування, що терористи є терористами", — сказав Кім.
Союзники і партнери НАТО передали Україні 1550 бронемашин, 230 танків та іншої техніки — Столтенберг
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг на пресконференції 27 квітня повідомив, що понад 98% обіцяних Україні бойових машин вже доставлено — це понад 1550 бронемашин, 230 танків та іншої техніки, в тому числі боєприпаси. Загалом союзники підготували і оснастили понад 9 нових українських бригад.
"Ми надаємо Україні те, що їй потрібно для перемоги. Я дякую Люксембургу за ваші щедрі внески до Українського фонду НАТО. Це невідкладна підтримка, в тому числі медичні засоби, мобільні супутникові системи і мости. Це забезпечить Україні сильну позицію для продовження відвоювання окупованих територій", — сказав він.
В Маріуполі окупанти будують окопи та ешелонну оборону
Окупанти в Маріуполі продовжують будувати ешелонну оборону навколо міста. Використовують деревину для облаштування бліндажів, повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.
За його словами, 26 квітня вперше у великої кількості рухались військові вантажівки до Мангушського району та деякі в напрям Бердянська, що були наповнені деревиною для будівництва фортифікацій. Кількість самих споруд збільшується.
"Від понеділка окупанти почали розселення у вільні будинки в селах на північ від Маріуполя по лінії Кальчик/Асланове/Зоря/Новоолексіївка/Новоселівка. Тут буде частково розміщуватись корпус "оборони Маріуполя від нацистів", говорять окупанти", — зазначив Андрющенко.
Російські війська обстріляли Херсон і Кізомис, загинув чоловік
Росіяни обстріляли житловий квартал Херсона. Загинув 42-річний чоловік, повідомив в Telegram керівник ОВА Прокудін.
Також поцілили по Кізомису Білозерської громади. На село скинули пʼять керованих авіабомб. Інформація про руйнування та потерпілих уточнюється.
Росіяни на окупованих територіях найчастіше катують українців електричним струмом — ZMINA
На окупованих територіях росіяни найчастіше катують цивільних електричним струмом, а також побиттям. Здебільшого армія РФ затримує та знущається з колишніх військовослужбовців та учасників АТО, волонтерів, громадських і політичних активістів, а також представників органів влади і підприємців.
Про це під час пресконференції 27 квітня розповіли правозахисники Центру прав людини ZMINA та представили дослідження про тортури і жорстоке поводження з цивільним населенням на українських територіях в окупації.
Дослідники збирали дані з лютого 2022 по березень 2023 року та зафіксували 345 випадків тортур цивільних українців. “З них 300 кейсів ми зафіксували за протоколом Берклі з відкритих джерел, а ще 45 випадків — задокументували шляхом глибинного опитування постраждалих та свідків тортур під час наших польових місій на Харківщину, Київщину та Херсонщину”, — розповів керівник проєктів Центру прав людини ZMINA Олег Гнатюк.
Він додав, що це не остаточна кількість злочинів Росії, насправді їх може бути тисячі, адже російські військові катують українців в окупації ледь не щодня і про багато випадків стане відомо після деокупації територій. Крім того, не всі постраждалі готові про це повідомляти.
Гнатюк також зазначив, що, за даними Нацполіції, наразі відомо про 52 місця так званих катівень росіян. Серед них найбільше саме в Харківській (27) та Херсонській (16) областях.
Тортури проти цивільних, за словами правозахисників, стали способом придушення цивільного спротиву, до масовості якого росіяни не були готові. Задокументовані випадки катувань показують, що росіяни найчастіше вдавалися до катування струмом українців.
“Крім того, дуже розповсюдженими були різноманітні випадки побиття: ударами рук чи ніг, металевими або пластиковими трубами, дерев’яними битками чи спеціальними поліцейськими кийками. Також постраждалі перебували під постійним психологічним тиском, були свідками катувань інших осіб, стали жертвами різноманітних форм залякувань”, — розповів дослідник Центру прав людини ZMINA Борис Петруньок.
Багато випадків катувань на території Київщини в березні 2022 року призводили до смерті потерпілих.
Армія РФ обстріляла Липці на Харківщині з артилерії
27 квітня РФ обстріляла прикордонну Липецьку громаду з артилерії, удар прийшовся на Липці. Даних про поранених поки немає, сказав Суспільне Харків начальник Липецької сільської військової адміністрації Олексій Слабченко.
"Було чотири влучання, є руйнування житлового будинку приватної забудови. Другий прийшовся на городи, два — зараз з'ясовують пошкодження", — сказав Слабченко.
За його словами, Липецька громада регулярно піддається обстрілам, а саме під ударом РФ ті села, які розміщені ближче до кордону.
На Херсонщині загинув російський пропагандист
У Новій Каховці невідомі ліквідували 61-річного росіянина Сергія Твєтінського. Він працював в Україні пропагандистом та очолював приймальну партії "Справедлива Росія – ЗА ПРАВДУ". Про це повідомив Центр національного спротиву.
За інформацією Центру, Твєтінський активно співпрацював з окупаційною адміністрацією Херсонської області.
"Його машину підірвали невідомі герої за допомогою міни й тепер маємо приклад типового життя росіянина: поїхати в чужу країну, до якої ти не маєш відношення, й померти", — йдеться у дописі Центра.
На півночі Польщі в лісі знайшли уламки ймовірно російської ракети
У Польщі знайшли залишки неідентифікованого військового об’єкта біля міста Замостя, що приблизно за 15 кілометрів від Бидгоща. Наразі місце знахідки досліджують співробітники поліції, військові та сапери.
Про це 27 квітня повідомили у польському міністерстві оборони, додавши, що ситуація не загрожує місцевим мешканцям.
Генпрокурор Польщі Збігнєв Зьобро заявив, що прокуратура у Гданську розпочала розслідування з цього приводу.
За даними журналістів польського радіо RMF24 це залишки ракети класу "повітря-земля". Її знайшли 25 квітня. Невідомо, скільки часу вона пролежала в лісі: кілька днів чи кілька тижнів. Спочатку вважалося, що це дрон. Пізніше з'ясувалося, що це могли бути залишки авіаційної ракети. Зазначається, що на уламках нібито були написи російською, це може вказувати на радянську зброю. За попередніми даними, у ракеті відсутня бойова частина.
Варто зазначити, що Бидгощ знаходиться майже за 500 км від кордону з Україною, понад 400 км – від Білорусі та 240 км – від Калінінградської області Росії.
Двоє дітей отримали поранення під час нічного обстрілу Миколаєва
Внаслідок обстрілу Миколаєва 27 квітня двоє дітей отримали поранення. Одна дитина залишається на стаціонарному лікуванні під наглядом медиків.
Про це кореспондентам Суспільного розповів головний лікар КНП "Миколаївська обласна дитяча клінічна лікарня" Олександр Пліткін.
Під час обстрілу двоє дітей отримали поранення різної тяжкості, їх доставили до Миколаївської обласної дитячої клінічної лікарні.
"Одна дитина вже пішла додому, на реабілітацію. Там у неї було більш-менш добре. Одну дитину і маму поклали у відділення ортопедії в травматології, вони під наглядом. Стан дитини середньої важкості. Мама у задовільному стані. Зараз за ними наглядаємо. Думаю, через пару днів відпустимо додому", — розповів Олександр Пліткін.
Одна людина загинула, одна поранена. Обстріли Костянтинівської громади за добу
Протягом 26 квітня російські військові чотири рази обстрілювали населені пункти Костянтинівської громади на Донеччині. Внаслідок двох обстрілів загинула одна людина, ще одна отримала поранення. Про це повідомили в Костянтинівській міській військовій адміністрації.
Російські військові зруйнували та пошкодили сім відділів поліції на Донеччині
З початку російського вторгнення армія РФ зруйнувала та пошкодила адмінбудівлі сімох територіальних підрозділів поліції Донеччини: у Дружківці, Вугледарі, Авдіївці, Лимані, Кураховому, Великій Новосілці та Бахмуті. Це дані без урахування тимчасово окупованих територій, де масштаби руйнувань встановлять після звільнення населених пунктів.
Про це повідомили у пресслужбі поліції Донеччини.
Як розповіли в поліції, військові РФ двічі обстріляли Дружківку 26 квітня: вночі поцілили двома ракетами С-300, а вдень вдарили з РСЗВ "Смерч". Внаслідок обстрілів пошкоджені щонайменше 12 житлових будинків та адмінбудівля поліції, де отримали поранення троє правоохоронців. У відділі поліції Дружківки сталося часткове обрушення фасаду, вибиті вікна, посічені стіни.
"Внаслідок обстрілу травмовано двох чергових інспекторів і слідчого, віком від 22 до 34 років, які в момент удару перебували на робочих місцях. Поліцейським надано першу медичну допомогу, двох госпіталізовано до місцевої лікарні, а надалі буде доправлено до госпіталю в іншому регіоні", — йдеться у повідомленні.
"Ми прагнемо якнайскоріше відновитися та знову стати в стрій. Людям потрібна наша допомога", — кажуть травмовані поліцейські.
Керівництво обласної поліції шукає інше приміщення у місті для розташування правоохоронців.
Війська РФ обладнали бойові позиції на дахах реакторів — британська розвідка
Російські військові облаштували бойові позиції з мішків із піском на дахах кількох реакторів Запорізької атомної електростанції, що збільшує ймовірність пошкодження систем безпеки ЗАЕС, якщо навколо станції будуть бої.
Про це повідомляє Міноборони Великої Британії.
"У березні 2023 року російські війська встановили бойові позиції з мішками з піском на дахах кількох із шести корпусів реакторів Запорізької атомної електростанції", — йдеться у повідомленні.
Британська розвідка опублікувала супутниковий знімок реакторів ЗАЕС, на якому видно облаштовані позиції.
"Росія контролює ЗАЕС з березня 2022 року. Однак це перша ознака того, що фактичні корпуси реакторів інтегровані в планування тактичної оборони", — зазначили у відомстві.
У розвідці припускають, що Росія побудувала ці позиції, оскільки її дедалі більше турбують перспективи великого наступу України.
"Цей крок, швидше за все, збільшує ймовірність пошкодження систем безпеки ЗАЕС, якщо навколо ЗАЕС відбуватимуться бойові дії. Однак пряме катастрофічне пошкодження реакторів є малоймовірним за найімовірнішими сценаріями із застосуванням піхотної зброї, оскільки конструкції дуже сильно укріплені", — йдеться у повідомленні.
На Закарпаття із ознайомчим візитом прибув посол Індії
На Закарпаття із ознайомчим візитом прибув Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Індія в України Харш Кумар Джейн, повідомили на Facebook-сторінці Ужгородської міської ради.
Він розповів, що це вже другий його візит до Ужгорода, перший був 25 років тому від Міжнародного торговельного клубу.
"Індія неодноразового висловлювала підтримку Україні на міжнародних майданчиках, а також надавала гуманітарну допомогу, відбулося вже 12 гуманітарних передач, які містили медичне обладнання та засоби для догляду, розповів Надзвичайний і Повноважний Посол, додав, що така гуманітарна допомога буде й надалі", — йдеться у публікації.
У Дніпрі відкрили фотовиставку про жінок, чиї чоловіки загинули на війні
У Дніпрі, у виставковому просторі на площі Троїцькій, відкрили виставку, присвячену жінкам, чиї чоловіки загинули на війні. Авторка світлин – львівська фотографиня Катерина Москалюк, повідомляє кореспондентка Суспільного.
Фотопроєкт розповідає історії п’яти жінок з різних міст України – дружин загиблих бійців.
Вісім обстрілів за добу. Армія Росії обстріляла Курахівську громаду на Донеччині
Протягом минулої доби російські військові вісім разів обстріляли населені пункти Курахівської громади. Внаслідок обстрілів поранена одна жінка, повідомив начальник МВА Роман Падун.
Військові РФ стріляли зі ствольної артилерії та РСЗВ "Ураган". Під обстріли потрапили околиці та приватний сектор Курахового, Веселий Гай та Ганівка. Пошкоджені десять приватних житлових будинків з господарськими спорудами, автівка у селі Веселий Гай.
У громаді пошкоджені електричні мережі. Без електропостачання залишились 80 мешканців Успенівського старостинського округу.
За минулу добу війська РФ обстріляли 20 населених пунктів на Запоріжжі. Загинули двоє людей
Протягом минулої доби, 26 квітня, російські військові обстріляли 20 населених пунктів Запорізької області. Загинули двоє мирних жителів.
Про це сьогодні, 27 квітня, повідомили у Запорізькій ОВА з посиланням на інформацію Національної поліції.
Внаслідок російського обстрілу загинули два чоловіки 1976 та 1979 років народження.
Війсьовослужбовці РФ завдали 7 авіаційних ударів, 5 разів атакували з БПЛА, двічі — з РСЗВ та здійснили 69 артилерійських обстрілів.
Авіацією росіяни атакували атакували Гуляйпілля: пошкоджені житлові будинки в Успенівці.
Обстріляні населені пункти: Запоріжжя, Оріхів, Гуляйполе, Новоандріївка, Новоданилівка, Преображенка, Полтавка, Чарівне, Білогір'я, Малинівка, Гуляйпільське, Успенівка, Мала Токмачка, Червоне, Ольгівське, Щербаки, Магдалинівка, Кам'янське, Степове, Малі Щербаки.
Загалом, руйнувань зазнали 26 цивільних об'єктів.
Російські війська атакували Баштанський район Миколаївщини
Російські війська 26 квітня запускали дрони-камікадзе над населеними пунктами Баштанської громади, а в ніч проти 27 квітня обстріляли Миколаїв.
Про це повідомляє Миколаївська обласна військова адміністрація.
Баштанський район
26 квітня з 11:00 до 14:00 російські війська запускали дрони-камікадзе типу "Ланцет" над населеними пунктами громади. Бійці протиповітряної оборони їх збили. За інформацією оперативного командування "Південь", військові РФ шістьма "Ланцетами" намагалися вишукувати та атакувати засоби протиповітряної оборони України.
Миколаїв
В ніч проти 27 квітня російські війська обстріляли місто ракетами "Калібр". Поранені 23 людини, серед яких дитина. Одна людина загинула. Внаслідок влучання боєприпасів та їхніх уламків виникли дві пожежі. Горів житловий будинок та історична будівля.
За інформацією Миколаївської ОВА, у Первомайському та Вознесенському районах день 26 квітня та ніч 27 квітня минули без обстрілів.
Костін обговорив із директором ФБР потенційні напрями співпраці
Генеральний прокурор України Андрій Костін у ході робочого візиту до Сполучених Штатів Америки обговорив із директором Федерального бюро розслідувань Крістофером Реєм потенційні напрями співпраці. Про це повідомляє Офіс генпрокурора.
"Зміцнюємо партнерство між Україною та США на фронті справедливості. Вдячний за можливість обговорити потенційні напрями співпраці особисто", — зазначив Костін.
У Мелітополі внаслідок вибуху загинув один з колаборантів
Вранці 27 квітня у Мелітополі пролунав вибух, внаслідок якого поранення дістав колишній поліцейський Олександр Міщенко, який перейшов на біік РФ. Згодом він помер у лікарні. Про це повідомив мер Мелітополя Іван Федоров.
"Ранок одного з колаборантів Мелітопольщини почався з гучного квитка до лікарні. Вибух, який чули мешканці центральної частини Мелітополя о 5:20, стався біля під’їзду багатоквартирного будинку по вулиці Героїв України, 67", — сказав він.
Федоров зазначив, що за попередніми даними до лікарні з пораненням потрапив один з керівників окупаційної поліції, який зрадив Україну і перейшов на сторону РФ.
Трохи пізніше мер Мелітополя повідомив, що поранений колаборант Олександр Міщенко помер у лікарні.
"Кобзон зустрічає свого "героя". На концерт відправився колаборант Олександр Міщенко. До повномасштабного вторгнення Міщенко був начальником Приазовського відділу поліції. Після окупації мало того, що сам переметнувся на сторону ворога, так ще і підбив своїх співробітників стати зрадниками", — написав він у Телеграм.
У Бахмуті зростає конкуренція між російськими ПВК — ISW
У Бахмуті, ймовірно, посилюється конкуренція серед російських приватних військових компаній і збільшення кількості ПВК навколо міста може спричиняти "значні тертя" між ними.
Про це йдеться у звіті американського інституту вивчення війни.
Як зазначили в ISW, у відеозверненні до президента Росії Володимира Путіна найманці ПВК "Поток" (імовірно один із трьох добровольчих загонів компанії "Газпром") стверджують, що чиновники "Газпрому" повідомили членам ПВК, що вони підпишуть контракти з Міноборони РФ, але потім змусили особовий склад "Потоку" підписати контракти з ПВК "Редут".
Один солдат Потоку стверджував, що "Газпром" створив два інших підрозділи — ПВК "Факел" і "Пламя", які були прикріплені до МО Росії. Однак один з російських мілблогерів заявив, що "Поток" — це не ПВК, а підрозділ БАРС (бойовий резерв).
"Особовий склад "Потоку" також повідомляв про погане поводження з боку бойовиків "Вагнера", які погрожували розстріляти особовий склад "Потоку", якщо той відійде від лінії зіткнення. Бойовик "Вагнера" в інтерв’ю, опублікованому 26 квітня, заявив, що бійці "Потоку" вночі покинули фланги "вагнерівців", — йдеться у звіті.
Російський мілблогер заявив, що бойовики "Потоку" залишили свої позиції в Бахмуті через брак боєприпасів.
"Раніше ISW оцінювало, що фінансист "Вагнера" Євген Пригожин, ймовірно, розглядає збільшення кількості ПВК навколо Бахмута як конкуренцію, і, схоже, збільшення поширеності інших ПВК навколо Бахмута може спричиняти значні тертя", — зазначили в Інституті.
Армійці РФ обстрілювали прикордоння Сумщини, пошкоджені приватні будинки та освітній заклад
Вночі, 27 квітня, армійці РФ обстрілювали прикордоння Сумщини з артилерії, мінометів та завдавали удари керованою авіабомбою. В селі Чернацьке Шосткинського району пошкоджено будівлю закладу освіти та прилеглі будинки місцевих мешканців. Про це повідомили в ОК “Північ”.
З 00:00 до 00:15 зафіксовано 6 ударів, ймовірно з міномета 120 мм, в районі села Улиця.
З 01:05 до 01:10 налічується 4 удари, ймовірно зі ствольної артилерії по місту Середина-Буда.
З 02:00 до 02:15 було 7 влучань, ймовірно з міномета 120 мм, по селу Баранівка.
З 02:30 до 02:35 зафіксовано 2 удари, теж ймовірно з міномета 120 мм, в районі села Марчихина Буда.
Про втрати серед місцевого населення чи пошкодження цивільної інфраструктури інформація не надходила, зазначили в оперативному командуванні.
Внаслідок влучання боєприпасів у Миколаєві виникли дві пожежі
В ніч проти 27 квітня російські війська обстріляли Миколаїв високоточними ракетами "Калібр". Внаслідок влучання боєприпасів та їхніх уламків виникли дві пожежі.
Про це повідомили у пресслужбі Державної служби з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області.
Вогонь охопив двоповерховий будинок на площі 100 квадратних метрів. Рятувальники евакуювали людей з будівлі. Співробітники Червоного Хреста розгорнули координаційний штаб і надавали медичну допомогу травмованим.
Ракета влучила в історичну будівлю міста. Рятувальники ліквідували пожежу на площі 500 квадратних метрів.
На Донеччині за добу загинули троє людей, четверо отримали поранення
Протягом 26 квітня на Донеччині загинули троє жителів у Костянтинівці, Диліївці та Званівці, четверо дістали поранення. Про це повідомив начальник Донецької ОВА Павло Кириленко.
За його словами, поранені люди у Костянтинівці, Веселому Гаї, Бахмуті та Ямполі.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1486 людей, поранення отримали 3440 людей. Точну кількість загиблих та поранених у Волновасі та Маріуполі встановити неможливо.
Російська армія 65 разів обстріляла Херсонщину: загинула людина, троє поранених
Впродовж 26 квітня військові РФ завдали 65 ударів по правобережній Херсонщині. Випустили 386 снарядів з важкої артилерії, безпілотників та авіації. Про це в Telegram повідомив керівник Херсонської ОВА Олександр Прокудін.
За даними ОВА, Херсон армія РФ обстріляла 10 разів. Снаряди поцілили у житлові квартали населених пунктів області, територію електричної підстанції Бериславського району та адміністративні будівлі населеного пункту Станіславської сільської громади, йдеться в повідомленні.
Внаслідок російських атак одна людина загинула, троє – поранені, повідомив Прокудін.
21 безпілотник, 18 танків і бронемашин та 510 солдатів: Генштаб назвав втрати військ РФ за добу
Станом на ранок 27 квітня загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 188 920 військовослужбовців. Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.
За добу російське військо втратило 510 солдатів.
З техніки росіяни втратили:
- танків ‒ 3694 (+2) од,
- бойових броньованих машин ‒ 7178 (+16) од,
- артилерійських систем – 2887 (+10) од,
- РСЗВ – 542 (+3) од,
- засоби ППО ‒ 293 (+1) од,
- гелікоптерів – 294 (+0) од,
- гелікоптерів / helicopters – 294 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 2461 (+21),
- крилаті ракети ‒ 911 (+0),
- кораблі /катери ‒ 18 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 5805 (+13) од,
- спеціальна техніка ‒ 352 (+0).
Дані уточнюються.
Естонія закриває більшість інформаційних пунктів для біженців з України
В Естонії 28 квітня завершує роботу інформаційний пункт для біженців на Талліннському автовокзалі. Пункти у Тарту, Пярну та Йихві закриються 30 квітня.
Про це повідомив керівник відділу з кризового регулювання Департаменту соціального страхування Естонії Вадим Іванов, передає ERR.
За його словами, інфопункти з приймання біженців були відкриті минулої весни, коли в Естонію в'їжджало в середньому понад п'ятсот біженців щодня.
"Тепер до Естонії прибуває в рази менше біженців, які звертаються за статусом тимчасового захисту безпосередньо до бюро Департаменту поліції та прикордонної охорони, також вони все рідше потребують тимчасового розміщення", — сказав Іванов.
За його словами, минулого тижня інформаційні пункти відвідали всього 45 осіб. При цьому в окремі дні там не було жодного відвідувача.
"Ми обговорили ситуацію з префектурами та місцевими самоврядуваннями в Таллінні, Пярну, Тарту та Йихві. Встановили, як надалі вестиметься приймання нових біженців, визначили роль Департаменту соцстрахування у підтримці кожного біженця відповідно до його потреб. У разі, якщо потік біженців посилиться, ми переглянемо внесені зміни", - запевнив посадовець.
Іванов зазначив, що біженці можуть звертатися по консультацію за телефоном 1247 (при дзвінку з іноземного номера +372 600 1247), в бюро обслуговування клієнтів Департаменту поліції та прикордонної охорони або соціального страхування.
Загальна інформація також доступна на сайтах www.kriis.ee, www.dopomoga.ee.
Сили оборони відбили 54 атаки і завдали 16 ударів по позиціях військ РФ — Генштаб
Основні зусилля війська РФ зосереджують на веденні наступів на Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках. Підрозділи Сил оборони України протягом минулої доби відбили 54 атаки на цих ділянках фронту. Найзапекліші бої надалі тривають за Бахмут та Мар’їнку.
Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.
На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань не виявлено.
На Сіверському та Слобожанському напрямках росіяни обстріляли населені пункти Заріччя, Блешня, Карповичі, Медведівка, Янжулівка, Галаганівка, Леонівка, Буда-Вороб'ївська, Грем'яч Чернігівської області; Зноб-Трубчевська, Чернацьке, Середина-Буда, Бачівськ, Сидорівка, Кореньок, Ходине, Шпиль та Миколаївка Сумської області, а також Гур'їв Козачок, Глибоке, Олійникове та Зелене на Харківщині.
На Куп’янському напрямку війська РФ продовжують фортифікаційне облаштування позицій на окремих ділянках. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали населені пункти Кам’янка, Красне Перше, Новомлинськ, Лиман Перший, Кислівка, Берестове Харківської області та Новоселівське — Луганської.
На Лиманському напрямку росіяни не наступали. Артобстрілів зазнали Терни, Торське, Діброва, Білогорівка, Верхньокам’янське та Спірне Донецької області.
На Бахмутському напрямку війська РФ продовжують наступати. Тривають важкі бої за Бахмут. Росіяни безуспішно наступали у напрямку Оріхово-Василівки та Іванівського. Від російських обстрілів постраждали Васюківка, Залізнянське, Оріхово-Василівка, Новомаркове, Григорівка, Бахмут, Часів Яр, Іванівське, Предтечине, Костянтинівка, Диліївка, Північне, Південне та Нью-Йорк Донецької області.
На Авдіївському напрямку росіяни наступали в районах Авдіївки, Сєверного та Первомайського Донецької області, успіху не мали. Обстріляли населені пункти Новокалинове, Бердичі, Ласточкине, Авдіївка, Водяне, Первомайське, Карлівка та Невельське Донецької області.
На Мар’їнському напрямку, протягом минулої доби, Сили оборони відбили атаки в районі Мар’їнки. Російських обстрілів зазнали Красногорівка, Георгіївка, Мар’їнка, Парасковіївка та Новомихайлівка Донецької області.
На Шахтарському напрямку минулої доби війська РФ не наступали. Обстріляли населені пункти Богоявленка, Новоукраїнка, Шахтарське, Пречистівка та Вугледар Донецької області.
На Запорізькому та Херсонському напрямках армія РФ — в обороні. Водночас росіяни обстріляли понад 30 населених пунктів. Серед них – Времівка, Новопіль Донецької області; Гуляйполе, Залізничне, Мала Токмачка, Новоандріївка та Кам’янське Запорізької області; Берислав, Козацьке, Токарівка, Антонівка, Білозерка, Берегове Херсонської області та місто Херсон.
Авіація Сил оборони України за минулу добу завдала 11 ударів по районах зосередження військ РФ. Також, знищено 6 російських безпілотних літальних апаратів. Підрозділи ракетних військ і артилерії уразили 2 засоби ППО та ще 2 важливих військових об’єкта росіян.
Російські війська вночі вдарили по Миколаєву. Що відомо
В ніч проти 27 квітня у Миколаєві пролунали вибухи. За попередньою інформацією російські війська обстріляли місто ракетами "Калібр". Ракета влучила в історичну будівлю міста.
Про це кореспондентам Суспільного розповіла прессекретарка начальника Миколаївської обласної військової адміністрації Вікторія Олійник
Обстріли у місті пролунали о 00:58, після чого у Миколаєві та області оголосили повітряну тривогу.
"Ворог атакував Миколаїв, попередньо, високоточними ракетами "Калібр" з використанням особливості місцевості, яка пройшла по низу хвиль радарів, які могли її зафіксувати", — розповіла Олійник.
Ракета влучила в історичну будівлю міста — миколаївське адміралтейство. На місці виникла пожежа, яку станом на 06:00 ліквідували пожежники. Також пошкоджено п'ятиповерхівку та два приватних будинки.
Станом на 07:00 відомо про 23 поранених, серед яких дитина, та одну загиблу людину, повідомили в ОК "Південь". Ще 10-15 людей отримали медичну допомогу на місці, сказала Олійник.
Востаннє обстріли Миколаєва російськими військами були 31 грудня 2022 року.
Війська РФ завдали 46 ракетних та авіаударів по Україні
Російська Федерація завдає ударів, здійснює обстріли як по військових, так і по цивільних об’єктах, повідомляє Генштаб ЗСУ.
Минулої доби війська РФ завдали 7 ракетних та 39 авіаційних ударів, здійснив 61 обстріл з реактивних систем залпового вогню по позиціях Сил оборони та критичній інфраструктурі населених пунктів.
Ймовірність подальших ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.
Прикордонники розказали, як збивають російські літаки з ПЗРК
Прикордонники, які боронять Бахмут та околиці від російської авіації, розказали, як збивають літаки з переносних зенітно-ракетних комплексів і не дають російським силами просуватися далі. Історію оборонців Бахмута опублікувала Державна прикордонна служба.
45-річний прикордонник Валерій двічі переселенець. З Луганська переїхав до Сєвєродонецька, після повномасштабного вторгнення перевіз родину до Черкаської області, там відразу пішов до військкомату: "Майже чотири місяці чекав. Десь в серпні вдруге пішов, і мене тоді призвали до лав прикордонних військ".
Його побратим 25-річний Василь — родом з Запорізької області. каже, тримати російську навалу допомагає віра в перемогу України.
Російські військові обстріляли Костянтинівську громаду на Донеччині
Ввечері, 26 квітня, російські військові обстріляли Костянтинівську громаду, розповів Суспільному начальник МВА Олексій Рослов.
"Обстріл стався о 21.15. З'ясовуємо подробиці", — зазначив Рослов.
За даними МВА, 26 квітня 19 жителів громади, серед яких п'ять дітей, до більш безпечних регіонів України – Львів, Дніпро, Черкаси, Тернопіль, Київ.
ППО Skynex вже перебувають на бойовому чергуванні в Україні
Про це повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
"Сьогодні відвідав італійське оборонне підприємство Rheinmetall Italia S.p.A., що спеціалізується на виробництві сучасних систем ППО. Серед його розробок — ППО малого радіусу дії Skynex. Нам потрібна така ефективна зброя для захисту від дронів, якими Україну атакує росія. Це збереже десятки життів та важливу інфраструктуру для мільйонів людей", — наголосив він.
Шмигаль додав, що "такі батареї вже перебувають на бойовому чергуванні в Україні".
Що відомо про ППО Skynex
Skynex — зенітний артилерійський комплекс виробництва компанії Rheinmetall.
Skynex належить до систем протиповітряної оборони малого радіуса дії на кшталт німецьких зенітних самохідних установок Gepard.
Основним її озброєнням є 35-мм автоматична гармата Oerlikon Mk3, яка має ефективну дальність стрільби 4000 метрів та скорострільність 1000 пострілів за хвилину. Гарматний модуль оснащений радаром стеження X-діапазону, який забезпечує функцію автономного пошуку цілі.
Система також продемонструвала свою здатність уражати невеликий рій із малих повітряних дронів.