26 квітня — 427 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час
- 26 квітня відбувся черговий обмін полоненими. 44 людини повернули до України: 36 рядових та сержантів і шість офіцерів. Також звільнили двох цивільних.
- Президент України Зеленський та лідер Китаю Сі Цзіньпін провели телефонну розмову — уперше з початку повномасштабного вторгнення РФ.
- ООН зафіксувала 12 529 жертв у Донецькій та Луганській областях серед цивільного населення від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, з яких 4 626 загинули і 7 903 поранені.
- Суд обрав запобіжний захід колишньому в.о. командира однієї із частин Сил спецоперації Роману Червінському у вигляді тримання під вартою на два місяці без права внесення застави.
- Кабінет міністрів запропонував на розгляд Ради національної безпеки та оборони (РНБО) секторальні санкції проти Ірану строком на 50 років.
- З 1 травня 2023 року Туреччина, що є найбільшим покупцем української пшениці та ячменю, запроваджує імпортне мито 130% на ці товари, а також на кукурудзу.
- ЄС надає Україні ще півтора мільярди євро в рамках річного пакету макрофінансової допомоги, повідомила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
На цьому Суспільне завершує текстовий онлайн подій 426 дня війни. Нову хроніку 27 квітня — читайте тут.
Зеленський: Загалом повернуто з полону РФ за час повномасштабної війни 2279 українців
Про це президент Володимир Зеленський повідомив під час вечірнього звернення. Він також зазначив, що робота триває щодо повернення всіх, хто в полоні.
"Навіть якщо це особливо важко, як, зокрема, щодо деяких категорій полонених, і це не лише військовополонені, яких складно повертати, а й, приміром, цивільні полонені – одна із тих категорій, щодо якої складно. Про всіх памʼятаємо. І навіть якщо стосовно конкретної людини немає точної інформації про те, що з нею сталося, де може перебувати, таку людину все одно шукають і все перевіряють настільки, наскільки можливо. Україна має повернути всіх своїх", — наголосив Зеленський.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ було повернуто з російського полону 2279 українців і українок.
Президент Південної Кореї заявив про продовження підтримки України
Про це президент Республіки Корея Юн Сок Йоль сказав після зустрічі з президентом США Джо Байденом під час пресконференції в Білому домі.
"Ми підтвердили, що застосування сили з метою позбавлення життя невинних людей, прикладом чого є вторгнення Росії в Україну, не може бути виправданим за жодних обставин", — наголосив Юн Сок Йоль.
Він зазначив, що разом із президентом США "продовжуватиме співпрацю та зусилля разом із міжнародним співтовариством на підтримку України".
Під час обстрілу Херсона загинув український журналіст, який супроводжував кореспондента La Repubblica
Український журналіст Богдан Битик, який супроводжував кореспондента італійської La Repubblica Коррадо Зуніно, загинув під час обстрілу в районі Антонівського мосту через Дніпро під Херсоном. Про це пише видання La Repubblica.
Як пише газета, Коррадо і Бітік стали жертвами засідки, ймовірно, російських снайперів на виїзді з Херсона.
"Ми проїхали три блокпости, Богдан поговорив з українськими військовими, і вони без проблем нас пропустили. Це не була зона бойових дій. Потім нас підбили, я почув шипіння і побачив Богдана на землі, він не рухався", — розповів Коррадо.
Читайте також: Поранений у Херсоні внаслідок обстрілу РФ італійський журналіст почувається добре
На Харківщині автобус волонтерів потрапив під російський артилерійський обстріл
Про це Суспільне Харків розповів керівник гуманітарної місії "Проліска" Євген Каплін.
"Сьогодні близько 14:00 один з автобусів соціальних маршрутів гуманітарної місії "Проліска". Цей рейс був зі селища Козача Лопань до Харкова. На в'їзді до Козачої Лопані наш автобус потрапив під артилерійський обстріл з території РФ. Один з набоїв вибухнув в 30 метрах від автобуса. На щастя, ніхто з 36 людей не постраждав, але уламок снаряда пошкодив скло автобуса і вибуховою хвилею вибито одне скло", — розказав він.
Соціальні автобуси гуманітарної місії їздять по 67 маршрутах у семи областях України, каже Каплін: "Вони транспортують людей з прифронтових, деокупованих територій, з населених пунктів, де немає інфраструктури до населених пунктів з послугами й сервісами".
Зеленський навів п'ять прикладів впровадження нових стандартів безпеки
Президент Володимир Зеленський 26 квітня виступив в онлайн-форматі на Конференції щодо відновлення України в Римі. Він зокрема наголосив, що цього року потрібно підготувати "наймасштабніший економічний проєкт нашого часу у Європі" – проєкт відбудови України.
Першою Зеленський назвав енергетику. Він зазначив, що "зелена" трансформація енергетики, трансформація виробництва, а також створення "розумних" мереж мають стати відповіддю на енергоагресію Росії проти Європи.
Далі президент наголосив на важливості власного будівництва. Також Зеленський сказав про розвиток технологій, згадавши про кіберзахист України та впровадження державного сервісу "Дія", який надає доступ до державних послуг через смартфон або портал.
Крім того, лідер української держави зазначив, що Україна відіграє важливу роль на глобальних ринках, зокрема постачаючи сільськогосподарські продукти до країн, що розвиваються. П'ятим прикладом Зеленський назвав фармацевтику й реабілітацію.
Сі Цзіньпін підтримує продовження "зернової угоди" — Офіс президента
Лідер Китаю Сі Цзіньпін під час переговорів телефоном з президентом України Володимиром Зеленським висловив підтримку у продовженні "зернової угоди", повідомляє пресслужба Офісу президента України.
В ОПУ зазначили, що під час переговорів Зеленський висловив готовність України залишатися гарантом глобальної продовольчої безпеки. При цьому він підкреслив, що "українські порти заблоковані Росією, а з ними й експортні шляхи".
"У цьому контексті сторони висловили спільну підтримку необхідності належної імплементації та продовження дії Чорноморської зернової ініціативи. Володимир Зеленський поінформував президента Китаю про реалізацію глобальної гуманітарної програми "Зерно з України", — йдеться у повідомленні.
26 квітня президент України Володимир Зеленський мав телефонну розмову з лідером Китаю Сі Цзі
Головнокомандувач армії НАТО в Європі: Україна "в хорошій позиції" для контрнаступу
Про це головнокомандувач армії НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі заявив під час виступу на засіданні комітету Конгресу США.
"Згідно з моделюванням, яке ми дуже ретельно провели з ними, українці перебувають у хорошій позиції", — сказав Каволі, додавши, що США працювали з Україною над можливою несподіваною атакою.
Каволі також заявив, що сухопутні сили Росії сьогодні є більшими, "ніж на початку конфлікту", незважаючи на численні втрати у війні проти України. Він повідомив, що Україна вже отримала 98% обіцяної Заходом бойової техніки та запевнив, що ЗСУ вчасно отримають необхідну зброю для майбутнього контрнаступу проти російської армії.
Росія висилає 10 норвезьких дипломатів з посольства в Москві
Десятьом дипломатам, які працюють у посольстві Норвегії в Москві, наказали покинути Росію, повідомив речник Міністерства закордонних справ Норвегії, пише CNN.
"Посол Норвегії в Москві був сьогодні поінформований Міністерством закордонних справ Росії про те, що 10 наших дипломатів у посольстві в Москві були оголошені персонами нон-грата в Росії. Дипломати повинні покинути Росію протягом найближчого часу", —заявила прес-секретар МЗС Норвегії Рагнхільд Сіменстад.
За словами речниці, Осло розглядає цей крок Москви як реакцію на висилку Норвегією 15 співробітників російського посольства на початку цього місяця за звинуваченнями у шпигунстві.
Федерація тенісу України закликала усунути від змагань гравців на контракті з Міноборони РФ
Федерація тенісу України закликала керівні організації відсторонити від змагань гравців та гравчинь, що мають контракти із силовими структурами РФ. Відповідна заява вийшла на офіційному сайті організації.
Згідно з оновленими рекомендаціями Міжнародного олімпійського комітету, спортсмени з Росії та Білорусі не можуть допускатися до турнірів за наявності у них зв'язку зі збройними силами своїх держав.
Чоловіча (ATP) й жіноча (WTA) тенісні асоціації від початку повномасштабного вторгнення до України дозволяють усім спортсменам з РФ та Білорусі грати на своїх змаганнях у нейтральному статусі. Досі ними не було усунено жодного спортсмена за зв'язок із силовими органами двох країн.
Зі свого боку, ФТУ навела список російських гравців і тренерів, які, за даними федерації, мають контракти з Центральним спортивним клубом армії (ЦСКА). До переліку, зокрема, увійшли друга найрейтинговіша росіянка Вероніка Кудєрмєтова та володар трьох титулів ATP Аслан Карацев.
Hyundai Motor Co продає виробництво і йде з Росії
Про це повідомляє Reuters з посиланням на південнокорейського телевізійного мовника MBC.
Hyundai Motor Co, як повідомляється, перебуває на завершальній стадії переговорів про продаж своїх заводів в Росії казахстанській компанії. Компанія чекає на остаточне схвалення від російського уряду.
Діяльність Hyundai в Росії була призупинена через дефіцит високотехнологічного обладнання, спричинений санкціями та відходом західних виробників після вторгнення РФ в Україну минулого року.
Італійський журналіст постраждав від удару безпілотника в Херсоні
Італійський журналіст газети La Repubblica був поранений під час удару безпілотника в Херсоні, повідомив міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні у Twitter.
Він зазначив, що журналіст Коррадо Зуніно почувається "добре і перебуває у супроводі нашого посольства в Києві".
"Я зв'язався з міністром закордонних справ Кулебою, який запевнив мене у повній підтримці з боку української влади, — додав Таяні. — Я поінформував прем'єр-міністра Джорджіа Мелоні і висловив свою солідарність і підтримку директору "La Repubblica" Мауріціо Молінарі".
Голова Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що Зуніно був поранений в районі Антонівського мосту.
Росія відмовилась погоджувати рух суден через "зерновий коридор"
Про це повідомили у ВМС ЗС України.
"Сьогодні, 26.04.2023, Чорноморський зерновий коридор вкотре призупинений російською стороною. Так, 25.04.2023 в Спільному Координаційному Центрі (м. Стамбул) представники росії відмовились погоджувати рух суден до/з морських портів України по гуманітарному коридору, що діє в рамках Чорноморської Ініціативи з питань експорту зерна та пов’язаних продовольчих вантажів морським шляхом", — йдеться у повідомленні ВМС.
Наразі чотири судна, одне з яких зафрахтоване Всесвітньою продовольчою програмою ООН для доставки пшениці до Ефіопії, не змогли покинути порти "Чорноморськ", "Одеса" та "Південний". Ще одне судно чекає на прохід до порту Одеси в районі Суліни.
Словенія таємно передала Україні партію бронетранспортерів — ЗМІ
Влада Словенії таємно передала Збройним силам України 20 бронетранспортерів Valuk. За даними ЗМІ, транспортування в Україну було завершено на цьому тижні в умовах повної секретності. Сама операція тривала кілька місяців, оскільки бронетехніку потрібно було підготувати, обслужити й транспортувати.
Словенські БТР Valuk озброєні 40-мм автоматичними гранатометами або 12,7-мм кулеметами. Країна мала на озброєнні 85 одиниць таких БТРів. Вони призначені для перевезення піхоти й захищають її від протипіхотних мін та піхотної зброї калібром до 12,7 мм.
Повітряні сили за день знищили 6 російських БпЛА
26 квітня 2023 року на Херсонщині воїнами мобільних вогневих груп повітряного командування "Південь" знищено шість ворожих безпілотних літальних апаратів: 5 - ударних БпЛА “Ланцет” та 1 - БпЛА "Мерлін-ВР".
Генштаб: Тривають тяжкі бої за Бахмут і Мар'їнку. За добу Сили оборони відбили 43 атаки росіян
Російська армія продовжує наступ на Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках. Протягом доби Сили оборони відбили 43 атаки противника. Найзапекліші бої тривають за Бахмут та Мар’їнку.
Про це йдеться у вечірньому зведенні Генштабу Збройних сил України 26 квітня.
"Росія продовжує ігнорувати Міжнародне гуманітарне право, завдає ударів та здійснює обстріли не лише по позиціях ЗСУ, а й по цивільній інфраструктурі населених пунктів, тероризуючи мирних жителів", — йдеться у повідомленні.
Протягом доби противник завдав 3 ракетних, 31 авіаційного удару та здійснив близько 26 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Є поранені серед мирного населення, зруйновано та пошкоджено приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.
Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.
Внаслідок обстрілу Херсонщини загинув іноземний журналіст
В Офісі Генпрокурора повідомили, що 26 квітня внаслідок обстрілу Антонівського мосту Херсонщини загинула цивільна людина, журналіст іноземного видання отримав вогнепальне поранення плеча. Він працював над матеріалом про життя в місті, що тривалий час було в окупації.
За процесуального керівництва Херсонської обласної прокуратури розпочато досудове розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 2 ст. 438 КК України).
На Запоріжжі внаслідок чергового артобстрілу Оріхова загинув 46-річний чоловік
"26 квітня 2023 року військовослужбовці РФ нехтуючи нормами міжнародного гуманітарного права, вкотре здійснили артобстріл міста Оріхів. Унаслідок ворожої атаки загинув 46-річний місцевий мешканець", — повідомили у пресслужбі Запорізької обласної прокуратури.
.
На війні в Україні РФ використовує близько 369 тисяч солдатів — Мілітарі Медіа Центр
За останніми даними, у бойові дії проти України Росія кинула до 48 бригад та 122 полків, окупаційні сили налічують близько 315 формувань. Про це повідомляє Мілітарі Медіа Центр.
“Загалом проти українських військ ворог використовує близько 369 000 осіб особового складу та близько 5 900 одиниць важкого озброєння”, — йдеться в повідомленні.
Як наголосили у Мілітарі Медіа Центрі, довгострокові плани Кремля залишаються незмінними — силовим шляхом схилити керівництво України до переговорів.
Для цього окупанти найближчим часом зосередяться на наступі для витіснення Сил оборони на Донеччині:
- першочерговою метою війська РФ залишається Бахмут, а саме встановлення повного контролю над цим містом;
- також окупанти продовжуватимуть спроби захопити інші міста регіону — Авдіївку та Мар’їнку.
Чехія запровадила санкції проти патріарха Кирила
Чехія сьогодні 26 квітня запровадила санкції проти предстоятеля Російської православної церкви патріарха Кирила (Володимира Гундяєва) у зв'язку з підтримкою ним вторгнення Росії в Україну.
Про це йдеться на офіційному сайті чеського Міністерства закордонних справ.
Зазначається, що патріарх Кирил є давнім соратником Володимира Путіна, і своїми діями активно підтримує російську агресію в Україні.
"Зокрема, він використовує своє становище предстоятеля Православної Церкви, щоб своїми проповідями та публічними виступами надати релігійне виправдання та пояснення російської агресії", — сказано в заяві МЗС Чехії.
Третина персоналу посольств РФ є співробітниками розвідки — шведські ЗМІ
Близько третини персоналу російських посольств фактично є співробітниками розвідки. Про це з посиланням на дані скандинавських служб розвідки та контррозвідки Швеції, Данії, Норвегії та Фінляндії повідомляє “Шведське телебачення” SVT.
Діючи під дипломатичним прикриттям, російські розвідники захищені Віденською конвенцією, яка надає їм дипломатичний імунітет і звільняє їх від законів іноземної юрисдикції, відзначає SVT.
Шведське телешоу Uppdrag Granskning провело розслідування щодо 21 підозрюваного офіцера розвідки, які діють у Швеції або працювали раніше. Про це йдеться у другому епізоді документального серіалу розслідувань “Війна тіней Путіна” ( ”Putin's Shadow War”), який виходить в ефір 26 квітня.
“Разом із організацією розслідувачів “Центр досьє” (Dossier Center) , яка має доступ до витоку баз даних із Росії, тепер ми можемо розкрити унікальні подробиці про їхнє минуле та те, що вони роблять у Швеції”, — відзначають шведські журналісти.
У Херсоні встановлять 10 укриттів у місцях найбільшого скупчення людей — Червоний Хрест
У громадських місцях у Херсоні за підтримки Червоного Хреста України встановлять 10 залізобетонних укриттів. Розмістять їх поруч з ринками, автостанціями, зупинками громадського транспорту та місцями надання адміністративних послуг. Про це у Facebook повідомив Червоний Хрест України.
Площа кожного укриття 10 м². В ньому одночасно можуть перебувати 10-15 людей. Залізобетонні конструкції захищають від обстрілів з різних видів озброєння, зокрема реактивних систем залпового вогню та вибухових хвиль.
"Зараз бачимо велику потребу в облаштуванні укриттів у громадських місцях, де часто перебувають жителі Херсона. Укриття можуть врятувати життя, а це найважливіше", — повідомив генеральний директор Національного комітету Товариства Червоного Хреста України Максим Доценко.
З російського полону повернувся хірург, який оперував поранених в Маріуполі
У Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими повідомили, що під час обміну полоненими до України повернулися 44 людини. До ЗСУ належать 19 звільнених, до ДПСУ – 11, ВМС – 7, НГУ – 2, ТрО – 3.
Звільнені військовослужбовці воювали, зокрема, в Маріуполі, на донецькому, херсонському, харківському, луганському та сумському напрямках.
"Серед них чимало поранених та з наслідками важких тортур. Звільнено з полону також військового хірурга, який оперував поранених у військовому шпиталі в Маріуполі та організував масову медичну допомогу. Одному зі звільнених, командирові відділення, загрожував так званий "суд" із ув’язненням на тривалий термін", — йдеться в повідомленні.
Російські військові обстріляли Дружківку на Донеччині
Російські військові обстріляли Дружківку на Донеччині. Травмованих та загиблих немає, розповів Суспільному начальник Дружківської міської військової адміністрації Сергій Боєвський.
"Обстріл почався о 12:30 та тривав пів години. Є пошкодження у приватному секторі. Зруйновані приватні будинки та перебиті газопроводи", — зазначив Боєвський.
За його словами, піротехніки перевіряють з чого було обстріляли населений пункт.
Війська РФ обстріляли Херсонщину
Російські війська вчергове обстріляли Херсонщину. Поранені іноземний журналіст та житель Станіслава, повідомив в Telegram керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак.
У повідомленні сказано, що через влучання в районі Антонівського мосту, поранений іноземний журналіст. Внаслідок артилерійського удару по Станіславу, поранений 26-річний чоловік.
До України з Росії повернули ще трьох дітей — благодійний фонд
До України повернули ще трьох дітей, яких незаконно депортувала Росія. Про це повідомляє благодійна організація Save Ukraine.
В організації розповіли, що шлях додому тривав 15 днів. А на території Росії та Білорусі відбулися допити.
"15 днів шляху, кілька годин допитів на території РФ та Білорусі, тисячі хвилин хвилювання і стресу – і ось, нарешті, батьки поруч зі своїми дітьми на Батьківщині", — йдеться у повідомленні.
Обмін полоненими: Україна повернула з Росії 44 українці
Голова ОП Андрій Єрмак повідомив, що 26 квітня Україна повернула з російського полону 44 українці. Серед них — 36 рядових та сержантів і 6 офіцерів. Це військові, прикордонники, нацгвардійці, моряки. Також було звільнено двох цивільних.
"Серед звільнених є поранені, яких ворог катував у полоні. Також є двоє чоловіків, дружин яких раніше звільнили з полону", — написав Єрмак.
Президент призначив посла України в Китаї
Указом президент Володимир Зеленський призначив Павла Рябікіна послом України в Китайській Народній Республіці.
Китай відправить спецпредставника уряду в Україну
Китай відправить спеціального представника китайського уряду з питань Євразії в Україну та інші країни для поглибленого спілкування з усіма сторонами щодо політичного врегулювання війни, яку спричинила Росія своїм вторгненням.
Про це повідомив помічник міністра закордонних справ, речник МЗС Хуа Чуньїн.
Китай також надав Україні кілька партій гуманітарної допомоги.
Військові РФ обстрілювали Юнаківську громаду на Сумщині, дві людини отримали поранення
26 квітня армійці РФ обстрілювали Юнаківську громаду Сумської області. В результаті, дві цивільні людини отримали поранення. Про це повідомили в Сумській ОВА.
За інформацією обласної військової адміністрації, армійці РФ здійснили обстріли з міномета. Двох поранених відвезли до лікарняного закладу, наразі їм надається медична допомога, додали в ОВА.
Авіація НАТО перехопила три російські літаки над Балтійським морем
Винищувачі Великої Британії та Німеччини були підняті по тривозі для виявлення 3 військових літаків Росії над Балтійським морем.
Про це повідомили Військово-повітряні сили Німеччини.
"Два флангових СУ-27 і один Іл-20 з Росії знову пролетіли без сигналу транспондера в міжнародному повітряному просторі над Балтійським морем", — йдеться у повідомленні.
Єврокомісія схвалила заборону на імпорт олії з України — польський міністр
Європейська комісія погодилася ввести заборону на імпорт соняшникової олії з України, однак виступила за збереження її транзиту.
Про це заявив міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус, повідомляє RMF24.
Він наголосив, що Польща не має наміру відмовлятися від односторонньої блокади українського імпорту доти, доки не будуть виконані її умови.
"Ми не відмовимося від своїх дій, якщо ми не отримаємо відповідних інструментів, які гарантують, що польський фермер буде в безпеці, коли йдеться про питання, пов'язані з торгівлею, припливом товарів з України до Польщі", — сказав Телус.
Раніше Єврокомісія погодилася заборонити імпорт таких продуктів, як: пшениця, кукурудза, насіння ріпаку та соняшнику.
"Ми все ще ведемо переговори про інші продукти. Окрім цих п’яти, ми хочемо (заборонити, — ред.) борошно, мед, цукор, м’які фрукти (заморожені), яйця, м’ясо (особливо птицю), молоко та молочні продукти, яблучний сік та яблучний концентрат. Ми говоримо про ці продукти", — сказав польський міністр.
Комісар з питань сільського господарства Януш Войцеховський закликає польську владу швидко погодитися на компроміс з ЄС.
"Для Польщі було б великим досягненням, якби це призвело до розв'язання цієї проблеми на рівні ЄС. Було б шкода змарнувати цю можливість", — сказав він.
Войцеховський пропонує включити п’ять продуктів: кукурудзу, пшеницю, ріпак, насіння соняшнику та соняшникової олії до заборони на імпорт ЄС як екстрений захід. Решта вісім, за запитами п'яти країн ЄС, у тому числі птиці, яєць і меду, Войцеховський пропонує дослідити і, якщо проблеми підтвердяться, застосувати обмеження.
Центр з обслуговування танків Leopard 2 в Польщі розпочне роботу в травні
Віцепрем’єр Польщі Маріуш Блащак повідомив, що у Глівіце, у Бумар-Лабендах, буде створений центр обслуговування та ремонту всього сімейства танків Leopard 2, який розпочне роботу у травні.
"В Україну прибули або незабаром прибудуть два батальйони танків Leopard 2 – як версії 4, так і версії 6. Усі ці танки будуть обслуговуватися та ремонтуватися тут, у Бумарі-Лабенди. Тут, у Ґлівіце", – сказав Блащак.
Жителів віддалених куточків РФ різних національностей масово переселяють на окуповані території України — Маляр
Росія намагається змінити етнічний склад населення тимчасово окупованої території України. Найбільш активно заходи проводяться у Луганській області. Про це у Telegram написала заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
За її словами жителів віддалених регіонів Росії різних національностей, переважно малозабезпечених верств населення, масштабно переселяють на окуповані території України.
Заступниця міністра оборони зазначила, що місцеві окупанти розселяють сім'ї прибулих, працевлаштовують, надають доступні (пільгові) кредити на придбання житла, розвиток бізнесу тощо.
"Водночас місцевих мешканців тимчасово окупованої території України, особливо тих які підозрюються в дотриманні проукраїнських позиції, російські окупанти, під різноманітними приводами продовжують депортувати до РФ. У такий спосіб противник прагне знищити українську державність та національну самоідентичність суспільства на тимчасово окупованих українських територіях", — уточнила Маляр.
Сили РФ обстріляли Середино-Будську громаду на Сумщині
Вдень 26 квітня зафіксовано 4 влучання в районі міста Середина-Буда, — ймовірно авіаудар з гелікоптера, — повідомили в ОК "Північ". Інформація про травмованих чи пошкодження цивільної інфраструктури уточнюється.
За даними оперативного командування "Північ", обстріл зафіксовано з 11:15 до 11:18 зафіксовано. За годину до цього, з 10:20 до 10:30, в районі населеного пункту Середина-Буда зафіксували 6 ударів, ймовірно зі ствольної артилерії.
Японія пропонує підписати на саміті G7 документ про ядерне роззброєння
Уряд Японії розглядає можливість підписання на травневому саміті країн "Групи семи" окремого підсумкового документа щодо ядерного роззброєння та нерозповсюдження.
Про це повідомляє NHK.
Очікується, що основними питаннями порядку денного саміту G7 будуть війна в Україні, ядерне роззброєння та нерозповсюдження, а також ситуація в Індо-Тихоокеанському регіоні, а також дії Китаю в регіоні.
Міністри закордонних справ країн G7 провели переговори минулого тижня напередодні саміту та погодилися працювати над створенням без'ядерного світу.
Міністр закордонних справ Японії Хаясі Йосімаса підкреслив, що міністри детально обговорили питання ядерного роззброєння та нерозповсюдження, оскільки майбутній саміт пройде в Хіросімі.
NHK зазначає, що кулуарні переговори з представниками країн G7 щодо такого документа веде заступник міністра закордонних справ Японії Оно Кеїчі, який також виконує обов’язки особистого помічника прем’єр-міністра Фуміо Кісіди на саміті G7.
Саміт має розпочатися 19 травня в Хіросімі на заході Японії. Ближче до кінця Другої світової війни це стало першим містом у світі, яке зазнало жахів атомного бомбардування.
Українські військові показали, як знищують техніку армії РФ на Луганщині
Військові 25-тої окремої повітрянодесантної Січеславської бригади відзняли відео, як вони вдарили по позиціях окупантів на Луганщині. На відео видно, як десантники знищили армійську вантажівку Урал та бойову машину піхоти (БМП-2) російських військових.
Петиція на підтримку реєстрованих партнерств набрала необхідні підписи для розгляду президентом
Петиція на підтримку реєстрованих партнерств для одностатевих і різностатевих пар набрала необхідні 25 тисяч підписів на сайті президента. Тепер її має розглянути Володимир Зеленський.
У цій петиції на підтримку законопроекту №9103 "Про інститут реєстрованих партнерств" наголошується, що пари, які не хочуть або не можуть оформити шлюб, не мають змоги отримати такі ж права, що й одружені. Зокрема, це стосується одностатевих пар, серед яких пари ЛГБТ-військових.
Ініціатором петиції, яку подали 28 березня 2023 року, виступив Петро Жируха.
“Спільнота ЛГБТ+ військових регулярно висвітлює історії членів своєї спільноти та проблеми, з якими вони стикаються. Розголосу набули історія пари військових — Івана та Миколи, які заручені, проте не можуть вступити у шлюб через вимоги Конституції. Микола втратив руку, захищаючи українську державу. Але держава все ще не визнає сім'ю Миколи і не знайшла можливості захистити її”, — йдеться у документі.
Дехто з ЛГБТ+ військових не дожив до моменту, коли зможе оформити свої стосунки, додається у петиції. Автор документа також зазначає, що одностатеві партнери не можуть ухвалити рішення щодо лікування свого партнера чи партнерки, якщо він чи вона були поранені та не можуть ухвалити такі рішення самостійно. Або в гіршому випадку, якщо він чи вона загинули, не можуть розпоряджатися його, її тілом, отримати спадок за пільговими умовами чи отримати соціальний захист з боку держави, як це передбачено для сімей військових чи постраждалих від війни.
У Запоріжжі чутно звуки вибухів, повідомляють кореспонденти Суспільного. У місті та області оголошена повітряна тривога.
В Одесі затримали жінку, яка співпрацювала з росіянами під час окупації Херсона — СБУ
В Одесі затримали жінку, яка працювала у пенсійному фонді Херсону, створеному росіянами, повідомили в СБУ Одеської області.
За їхніми даними, мешканка Херсона під час окупації міста влаштувалась до створеного росіянами "обласного пенсійного фонду". Жінку залучали до запровадження "рубльової зони" в регіоні. Як повідомили в СБУ, чиновниця змушувала людей похилого віку отримувати пенсії у російській валюті. Після звільнення міста вона втекла до Одеси, де її й затримали.
Під час обшуків у неї знайшли готівку в російських рублях, яку росіяни нарахували їй як зарплату. Наразі жінці повідомили про підозру за ст. 111-1 Кримінального кодексу України.
ФБР співпрацює з компаніями зі США для збору доказів воєнних злочинів в Україні
Україна співпрацює з Федеральним бюро розслідувань США та американськими компаніями над збором доказів воєнних злочинів росіян.
Про це повідомляє Reuters.
Українська влада збирає цифрову інформацію з полів битв і українських міст, зруйнованих війною після того, як Росія вторглася в країну в лютому минулого року, сказав Алекс Кобзанець, спеціальний агент ФБР, який раніше працював аташе з правових питань агентства в Україні.
"Збір цих даних, аналіз цих даних, опрацювання цих даних — це те, над чим ФБР має досвід роботи", — сказав Кобзанець на конференції з кібербезпеки RSA у Сан-Франциско.
За його словами, ця робота включає вивчення інформації з мобільного телефону, судово-медичний аналіз зразків ДНК, а також аналіз частин тіла, зібраних на полях битв.
"Наступним кроком є робота з національними провайдерами США, передача цієї інформації... отримання інформації про абонентів, отримання інформації про геолокацію, де це можливо", — додав Кобзанець.
За словами агента, ФБР протягом останніх півтора року працювало над тим, щоб допомогти Україні також ідентифікувати російських колаборантів і шпигунів, які діють в Україні, і російські сили, які діяли за межами Києва під час вторгнення.
Армія Росії тричі за минулу добу обстріляла Костянтинівку
Поранених та загиблих немає, повідомили у Костянтинівській міській військовій адміністрації.
Як розповіли в МВА, війська РФ вдарили по місту о 13:20 артилерією по одного з мікрорайонів, внаслідок обстрілу пошкоджені фасади чотирьох приватних будинків.
Також о 15:30 артилерійським обстрілом російські військові пошкодили приватний будинок та гаражне приміщення ще в одному з мікрорайонів міста, а о 21:02 під час артобстрілу пошкоджень зазнали фасади двох багатоповерхових будинків в районі міського краєзнавчого музею.
У Конгресі США представили проєкт резолюції про перемогу України у війні
Палата представників Конгресу США представила двопартійний проєкт резолюції щодо умов перемоги України у війні з Росією. Про це у Facebook повідомила пані посол України у США Оксана Маркарова.
"На Капітолійському пагорбі урочисто представлено двопартійний проєєкт резолюції нижньої Палати представників США "Щодо позиції Палати представників стосовно умов перемоги України", — написала вона.
У проєкті резолюції зазначається, що Палата представників США:
- підтверджує, що політика Сполучених Штатів полягає в тому, щоб Україна перемогла вторгнення РФ і відновила свої міжнародно визнані кордони 1991 року;
- вважає, що мир після Перемоги України, має бути забезпечений шляхом інтеграції України до НАТО та інших євроатлантичних інституцій, що відповідає довгостроковій політиц іСполучених Штатів;
- заявляє, що Сполучені Штати повинні працювати зі своїми союзниками та партнерами, щоб гарантувати:
- виплату Росією репарацій Україні;
- допомогу світової спільноти у відновлені України;
- притягнення керівництва РФ до відповідальності за війну;
- відновити справедливість для жертв злочинів, скоєних РФ під час її вторгнення.
Ключовою подією останнього тижня стали бої за село Хромове під Бахмутом — британська розвідка
Ключовою подією за останній тиждень стали бої на околицях Бахмута, особливо біля села Хромове, щоб утримати важливий для українського війська автошлях 0506.
Про це повідомляє Міноборони Великої Британії.
"У західних районах міста Бахмут у Донецькій області тривають важкі ближні бої. Ключовою подією за останній тиждень стали бої на околицях міста, особливо біля села Хромове, оскільки Україна прагне зберегти контроль над своїм маршрутом постачання автошляхом 0506", — йдеться у повідомленні.
У британській розвідці зазначили, що інші варіанти постачань України до Бахмута, ймовірно, ускладнені через багнюку на ґрунтових дорогах.
"З огляду на те, що місто зазнає атаки вже понад 11 місяців, українська оборона Бахмута тепер інтегрована як один з елементів значно глибшої оборонної зони, яка включає місто Часів Яр на заході", — йдеться у звіті відомства.
У Маріуполі знайшли нові масові поховання — радник мера
В окупованому Маріуполі знайшли нові масові поховання, повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.
Він зазначив, що нові сектори масових поховань знайшли на Новотроїцькому кладовищі (Лівобережний цвинтар). "Сектори по розміру візуально більші за братські могили у с. Виноградне або с. Мангуш. Кого поховано та в який період на зараз невідомо. Будемо намагатись з’ясувати, наскільки це можливо", — повідомив Андрющенко.
За словами радника мера, Новотроїцьке кладовище приблизно до середини липня було зачинене та перебувало під контролем окупантів.
Кремль уникає відкритих репресій в РФ, бо боїться за стабільність режиму Путіна — ISW
Кремль продовжує уникати вжиття відверто репресивних заходів, ймовірно, через турботу про стабільність режиму президента РФ Володимира Путіна.
Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
Аналітики зазначають, що російські ультранаціоналісти продовжують виступати за повернення Кремля до сталінських репресій. Зокрема депутат Держдуми Росії Андрій Гурульов – відомий російський ультранаціоналістичний діяч у партії "Єдина Росія" – заявив, що Росії потрібно знову запровадити концепцію "ворога народу".
"Риторика серед ультранаціоналістів все більше наголошує на необхідності знищення внутрішніх ворогів Росії. Колишній російський офіцер Ігор Гіркін і фінансист ПВК "Вагнер" Євген Пригожин часто повторюють заклики притягнути до відповідальності російських чиновників, які сподіваються покласти край війні шляхом переговорів із Заходом", — йдеться у звіті.
В ISW зазначили, що Кремль продовжує уникати відкритих репресій, ймовірно, через побоювання за стабільність путінського режиму.
Зокрема російський уряд відкликав із російської Держдуми законопроєкт, який передбачав збільшення податків з 13 до 30% для росіян, які покинули країну.
"Російські ультранаціоналісти неодноразово закликали Кремль націоналізувати майно, що належить росіянам, які "зрадили" країну, втікши, але Кремль, схоже, вагається щодо введення таких непопулярних заходів", — йдеться у звіті.
Адміністрація Путіна також не підтримує повернення смертної кари в Росії – ще одне питання, яке нещодавно знову виникло в російських політичних дискусіях.
"Кремль міг би використати загрозу смертної кари, щоб налякати росіян, щоб вони підтримали військові дії, але Путін, швидше за все, не наважується зруйнувати свій імідж дипломатичного та толерантного царя", — вважають в Інституті.
Раніше ISW оцінював, що Путін покладається на контроль над інформаційним простором для захисту свого режиму набагато більше, ніж на репресивний апарат Радянського Союзу, і що "Путін ніколи не відновлював апарат внутрішніх репресій, еквівалентний КДБ, силам МВС і Червоній Армії".
За минулу добу війська РФ обстріляли 19 населених пунктів Запорізької області
Росіяни завдали авіаудару, 53 рази застосували артилерію, 6 разів атакували з РСЗВ та 7 — з БПЛА. Люди не постраждали, повідомили в Запорізькій ОВА з посиланням на інформацію Національної поліції.
Армія РФ обстріляла: Запоріжжя, Малі Щербаки, Затишшя, Оріхів, Плавні, Новоандріївку, Новоданилівку, Гуляйпільське, Гуляйполе, Чарівне, Кам'янське, Малу Токмачку, Ольгівське, Полтавку, Темирівку, Білогір'я, Залізничне, Степове, Приморське.
Надійшло 37 повідомлень про руйнування будинків (квартир) громадян та об’єктів інфраструктури в результаті обстрілів військовослужбовцями РФ.
Як зазначають у ЗОВА, на Запорізькому напрямку ситуація за останню добу не зазнала суттєвих змін. Противник основні зусилля зосереджує на утриманні зайнятих рубежів.
У Кремінній Луганської області росіяни утримують людей на фермі
У Кремінній Луганської області росіяни утримують людей на фермі
Про це повідомила Луганська обласна військова адміністрація.
"Окупанти продовжують затримувати місцеве населення, яке має відмінні від них погляди, або просто не сподобалися. Люди зникають у невідомому напрямку і часто не повертаються", — ідеться в повідомленні.
У Луганській ОВА повідомляють, що одне з місць, де утримують українців, — територія колишньої звіроферми біля Кремінної. Саме там, за словами свідків, перебуває частина людей, затриманих на Сватівщині за підозру в співпраці з Україною.
Крім того, "податківці" "ЛНР" перевіряють установчі документи юридичних осіб та погрожують їм, що до кінця 2023 року ці папери мають бути приведені у відповідність до норм російського законодавства.
Організації, які не подадуть заяву про реєстрацію нових версій установчих документів до 31 грудня, підлягають виключенню з реєстру юридичних осіб.
"Протягом декількох днів поспіль росіяни не наступають на нашій ділянці фронту. Втім, від цього не стає безпечніше — артилерію вони застосовують із такою ж інтенсивністю, як і раніше. Нікуди не зникли і ворожі авіанальоти. Вони продовжують використовувати авіацію, але це не стало домінантною складовою наступальних спроможностей противника. Наші військові, своєю чергою, роблять все можливе для максимального ураження ворога", — заявив начальник Луганської ОВА Артем Лисогор.
За його словами, артилерійськими обстрілами з боку росіян минулої доби були вражені Новоселівське, Невське, Діброва та Білогорівка.
Війська РФ протягом ночі обстріляли 6 сіл в прикордонні Чернігівщини
Починаючи з вечора 25 квітня та протягом всієї ночі на 26 квітня російські війська обстрілювали прикордоння Чернігівщини. Під вогонь потрапили Городнянська, Новгород-Сіверська та Семенівська громади.
Про це повідомляє оперативне командування "Північ" на своїй сторінці у Facebook.
Зокрема, з 23:15 до 23:20 військові зафіксували п'ять приходів, ймовірно з міномета 120 мм калібру, в районі села Сеньківка Городнянської громади.
З 00:00 до 00:05 — також п'ять приходів, ймовірно з міномета 120 мм калібру, в район села Галаганівка, що на Семенівщині.
З 00:02 до 00:13 — п'ять приходів, ймовірно з САУ, в районі села Грем’яч Новогород-Сіверської громади.
З 00:05 до 00:20 — вісім приходів, ймовірно з міномета 120 мм калібру, в районі села Буда-Вороб'ївська на Новгород-Сіверщині.
З 00:55 до 01:13 військові зафіксували три приходи, ймовірно з міномета 120 мм калібру, в районі села Миколаївка Семенівської громади.
А вранці 26 квітня, з 04:35 до 04:45, було ще шість приходів, ймовірно з РСЗВ, в районі села Леонівка Семенівської громади.
У всіх випадках про втрати серед місцевого населення інформація не надходила.
Шмигаль назвав головні кроки у боротьбі проти "російського ядерного терору"
Першим кроком на шляху боротьби з російським ядерним терором має стати демілітаризація Запорізької атомної електростанції та санкції проти всієї атомної галузі РФ. Про це заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Він нагадав, що 37 років тому Україна та світ зіштовхнулися з однією з найбільших техногенних катастроф — аварією на Чорнобильській АЕС.
Шмигаль зазначив, що замовчування й брехня радянської влади про трагедію призвели "до жахливих наслідків, які вийшли далеко за межі сучасної України". Загалом постраждало майже 5 мільйонів людей.
"Сьогодні варварські атаки Росії поблизу атомних об’єктів України, окупація Запорізької АЕС та перетворення її на військову базу ставлять світ під загрозу нової катастрофи, чиї масштаби можуть перевищити аварію на ЧАЕС", — зазначив глава уряду.
За його словами, кожна цивілізована країна має пам'ятати події та наслідки 26 квітня 1986 року, аби "рішуче боротися з російським ядерним терором сьогодення".
"І першим кроком на цьому шляху має стати демілітаризація Запорізької атомної станції та санкції проти всієї атомної галузі РФ", — заявив Шмигаль.
За добу армія РФ втратила 640 військових — Генштаб
Станом на ранок 26 квітня загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 188 410 військовослужбовців. Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.
За добу російське військо втратило 640 солдатів.
З техніки росіяни втратили:
- танків ‒ 3692 (+4) од,
- бойових броньованих машин ‒ 7162 (+11) од,
- артилерійських систем – 2877 (+14) од,
- РСЗВ – 539 (+0) од,
- засоби ППО ‒ 292 (+1) од,
- літаків – 308 (+0) од,
- гелікоптерів – 294 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 2440 (+3),
- крилаті ракети ‒ 911 (+0),
- кораблі /катери ‒ 18 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 5792 (+8) од,
- спеціальна техніка ‒ 352 (+7).
Дані уточнюються.
Нацгвардія Норвегії тренуватиме українських військових
Норвезькі інструктори з Національної гвардії розпочали навчання ста військовослужбовців Збройних Сил України з військової медицини, вогневої підготовки та командного лідерства. Про це повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.
Ця підготовка збільшить перевагу України над Росією у випадку, якщо справа дійде до відправки добре вмотивованих та підготовлених військових на поле бою.
Курс є першим з кількох, де українські військові отримають якісну професійну підготовку в Норвегії протягом чотирьох інтенсивних тижнів.
Полковник Єнс, який набирав інструкторів та підготував все необхідне для навчання, заявив, що українські солдати матимуть можливість зустрітися з професійними та кваліфікованими інструкторами з Нацгвардії та Збройних Сил Норвегії, які забезпечать їм якісну підготовку.
"У місці навчання вже готові місця для проживання та поселення. Кухня орієнтована на українські страви, а на тренувальному полі створене відповідне бойове середовище - окопи та опорні пункти”, — розповів полковник Єнс.
Міністр оборони Королівства Норвегії Бйорн Арільд Грам, зазначив, що країна підтримуватиме підготовку та навчання українських військових як у Норвегії, так і в інших країнах.
"Така підтримка ставатиме все важливішою, оскільки Україна використовує все більше західних матеріалів. Це також продовжить і збільшить перевагу України над Росією, коли справа дійде до відправки добре вмотивованих і добре підготовлених військових на поле бою", — сказав він.
Війська РФ 75 разів вдарили по Херсонщині, Херсон обстріляли 11 разів
За минулу добу російські війська 75 разів вдарили по Херсонщині з важкої артилерії, безпілотників та авіації. Херсон обстріляли 11 разів, повідомив керівник ОВА Олександр Прокудін.
"Російські військові поцілили у житлові квартали населених пунктів області; будівлі церкви та магазинів Білозерської селищної громади Херсонського району. Через російську агресію 1 людина дістала поранення", — написав він у Телеграм.
Прокудін також повідомив, що з деокупованої території області евакуйовано 118 осіб.
Сили оборони відбили 39 атак на трьох напрямках. Найгарячіші точки — Бахмут і Мар'їнка — Генштаб
Основні зусилля російське військо зосереджує на веденні наступів на Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках. Підрозділи Сил оборони протягом минулої доби відбили 39 атак росіян на цих ділянках фронту. Найзапекліші бої тривають за Бахмут та Мар’їнку.
Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.
На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань не виявлено.
На Сіверському та Слобожанському напрямках Росія зберігає військову присутність у прикордонних з Україною районах Брянської, Курської та Бєлгородської областей. Протягом доби росіяни з артилерії та мінометів обстріляли населені пункти Леонівка Чернігівської області; Середина-Буда, Кореньок, Стукалівка, Іскрисківщина, Новоіванівка, Волфине, Павлівка, Костянтинівка та Басівка Сумської області, а також Уди, Ветеринарне, Зелене, Нескучне, Стрілеча, Огірцеве, Гатище та Амбарне на Харківщині.
На Куп’янському напрямку артилерійських та мінометних обстрілів росіян зазнали Тополі, Кам’янка, Красне Перше, Фиголівка, Новомлинськ, Дворічна, Лиман Перший, Куп’янськ та Кислівка Харківської області.
На Лиманському напрямку війська РФ не наступали. Артилерійських обстрілів зазнали Новоселівське, Невське, Діброва, Білогорівка Луганської області та Торське, Ямпіль, Сіверськ, Верхньокам’янське, Спірне та Переїзне Донецької області.
На Бахмутському напрямку росіяни продовжують наступати. Тривають важкі бої за місто Бахмут. Протягом доби війська РФ вели безуспішні наступи у напрямку населених пунктів Богданівка, Хромове та Кліщіївка. Від ворожих обстрілів постраждали Васюківка, Оріхово-Василівка, Маркове, Григорівка, Бахмут, Іванівське, Часів Яр, Біла Гора, Північне та Нью-Йорк Донецької області.
На Авдіївському напрямку російські війська наступали неподалік Сєверного та Первомайського Донецької області, успіху не мали. Обстріляли населені пункти неподалік лінії зіткнення, Зокрема, це — Новобахмутівка, Новокалинове, Авдіївка, Ласточкине, Степове, Тоненьке, Водяне, Нетайлове, Первомайське, Карлівка та Невельське Донецької області.
На Мар’їнському напрямку протягом минулої доби Сили оборони відбили численні атаки росіян в районі Мар’їнки. Російських обстрілів зазнали Георгіївка, Мар’їнка, Побєда, Новомихайлівка та Парасковіївка Донецької області.
На Шахтарському напрямку росіяни не наступали. Обстріляли населені пункти Вугледар, Єгорівка, Павлівка, Пречистівка, Новоукраїнка, Золота Нива, Новомайорське, Шахтарське, Нескучне та Велика Новосілка Донецької області.
На Запорізькому та Херсонському напрямках війська РФ продовжують оборонятися. Водночас протягом доби, росіяни обстріляли понад 40 населених пунктів. Серед них – Малинівка, Мала Токмачка, Новоандріївка, Малі Щербаки, Плавні Запорізької області та Козацьке, Одрадокам’янка, Ольгівка, Львове, Кізомис, а також Херсон.
Внаслідок влучання двох керованих авіаційних бомб по населеному пункту Кізомис, пошкоджено понад 10 житлових будинків мирних громадян. 2 — повністю зруйновані. також руйнувань зазнала місцева церква та інша цивільна інфраструктура.
Авіація Сил оборони за минулу добу завдала 6 ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки військ РФ, а також удару по зенітно-ракетному комплексу. Також збили 2 ворожі розвідувальні безпілотники типу “Зала” та “Орлан-10”,
Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом минулої доби уразили зенітно-ракетний комплекс, 4 райони зосередження особового складу та радіолокаційну станцію росіян.
Війська РФ завдали 16 ракетних та авіаударів по Україні — Генштаб
Як повідомили у Генштабі ЗСУ, протягом минулої доби росіяни завдали три ракетні удари, з яких 2 ракети із ЗРК С-300 поцілили у центр міста Куп’янськ Харківської області. Є загиблі та поранені серед цивільного населення, зруйновано будівлю краєзнавчого музею, поруч з яким немає жодного військового об’єкта, та пошкоджено іншу цивільну інфраструктуру.
Також війська РФ завдали 13 авіаційних ударів та здійснили 49 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях Сил оборони та критичній інфраструктурі населених пунктів.
Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.
Постпред України в ООН: Мова йде не про виключення Росії з Радбезу ООН, а про усунення
Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" заявив постійний представник України при ООН Сергій Кислиця.
"Мова не йде про виключення (Росії з Радбезу ООН - ред). Для того, щоб виключити хтось має бути спочатку членом цієї структури. Ми стоїмо на тому, що РФ знаходиться і посідає місце, яке до сьогоднішнього дня, в т.ч. і відповідно до статуту ООН, належить СРСР. Тому мова йде не про виключення, а про усунення РФ із Радбезу. Позиція уряду України, президента, міністра закордонних справ добре відома. Ми вважаємо, що РФ перебуває в Радбезі ООН незаконно", — наголосив дипломат.
Він додав, що станом на сьогодні чотири постійні члени ООН не готові до усунення РФ.
"Ні, вони не готові, щоб в практичній площині розглядати питання про усунення РФ з Радбезу. Хоча нещодавно відбулася революція в позиції тих же США. Два тижні тому в інтерв’ю одному агентству постпред США заявила, що, цитую, “РФ не мала би бути в Радбезі ООН в принципі”. Але тут же, через кому, вона сказала, що РФ є постійним членом Радбезу, і з цим ми не можемо нічого зробити. Але робота триває. І рано чи пізно, зокрема, за підсумками цієї війни і після перемоги України та наших союзників, це питання може постати вже і в практичній площині", — зазначив Сергій Кислиця.
Внаслідок обстрілу військовими РФ Берислава Херсонської області поранена одна людина
На Херсонщині останніми днями інтенсивність атак російських військ велика. Внаслідок обстрілу Берислава — поранена одна людина. Про це в телемарафоні "Єдині новини" повідомив перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський.
За його словами окрім Берислава під щільними обстрілами перебували також Херсонський та Білозерський райони. Безпекова ситуація в області залишається складною.
Також Соболевський розповів, що в деяких населених пунктах області відбудовувати по старих схемах немає чого. Там знищена інфраструктура, нема навчальних закладів, амбулаторій, адмінбудівель, більшість приватних будівель знищені або суттєво пошкоджені.
Росія може скасувати мораторій на розміщення ядерної зброї — представник МЗС РФ
Про це повідомляє СNN з посиланням на заяву керівника відділу нерозповсюдження ядерної зброї МЗС Росії Володимира Єрмакова.
В інтервʼю російським ЗМІ 25 квітня Єрмаков сказав, що Росія виконуватиме мораторій залежно від дальності розміщення американських ракет, їхніх характеристик і здатності досягати Азійсько-Тихоокеанського регіону.
"Зокрема, готовність РФ продовжувати дотримуватись одностороннього мораторію на розміщення ракет середнього та малого радіуса дії наземного базування в окремих регіонах принципово залежатиме від конкретних параметрів дальності американських ракет. Але навіть зараз ми можемо з упевненістю сказати, що дестабілізаційні військові програми США і їхніх союзників роблять наш мораторій все більш і більш крихким, як в Азійсько-Тихоокеанському регіоні, так і в Європі", – сказав Володимир Єрмаков.
Сполучені Штати у 2019 році вийшли з договору з Росією про ліквідацію ракет середнього та малого радіуса дії.