У Нагірному Карабаху чергове загострення, є загиблі

У Нагірному Карабаху чергове загострення, є загиблі

У Нагірному Карабаху чергове загострення, є загиблі
Наслідки стрілянини у Нагірному Карабаху, 5 березня 2023 року. Фото: facebook.com/ArtsakhInformation

У Нагірному Карабаху сталося бойове зіткнення між азербайджанськими військовими та силами невизнаної республіки, внаслідок якого з обох боків загинули люди.

Про це повідомило Міноборони Азербайджану, назвавши дії супротивника "черговою вірменською провокацією".

У відомстві стверджують, що отримали оперативну інформацію про перевезення ґрунтовою дорогою Ханкенді-Халфалі-Туршсу військового спорядження, боєприпасів та особового складу з Республіки Вірменія на територію Азербайджану, де тимчасово дислокований російський миротворчий контингент. Після цього вранці 5 березня азербайджанські військові спробували зупинити та перевірити автомобілі, після чого "з протилежного боку" відкрили вогонь.

"Унаслідок перестрілки є загиблі та поранені з обох боків", — йдеться у повідомленні.

У міністерстві нагадали командуванню російського миротворчого контингенту, що здійснення перевезень військового та іншого призначення іншими маршрутами категорично неприпустимо.

Своєю чергою, армія оборони невизнаного Нагірного Карабаху заявила, що внаслідок нападу диверсійної групи Збройних сил Азербайджану в районі під назвою "Хайпалу" є загиблий та поранений серед співробітників паспортно-візового відділу Міністерства внутрішніх справ Нагірного Карабаху, повідомляє Ехо Кавказу.

"Уранці 5 березня диверсійна група Збройних сил Азербайджану обстріляла чергову машину паспортно-візового відділу поліції Нагірного Карабаху", — повідомила поліція регіону.

Тим часом командування російських миротворчих сил, дислокованих у Нагірному Карабаху, напередодні повідомило про порушення режиму припинення вогню в Мартунінському та Шушинському районах, пише видання. Окрім того, представники влади Нагірного Карабаху заявляють, що 2 березня та в ніч з 2-го на 3-е березня підрозділи Збройних сил Азербайджану, дислокованих на підконтрольних Баку територіях в Аскеранському, Мартакертському та Мартунському районах, порушували режим припинення вогню із застосуванням стрілецької зброї.

23 січня Високий представник Європейського Союзу Жозеп Боррель повідомив, що ЄС засновує цивільну місію у Вірменії для сприяння нормалізації вірменсько-азербайджанських відносин на тлі конфлікту у Нагірному Карабасі.

Що відомо про Нагірний Карабах

Нагірний Карабах — регіон на півдні Кавказу, де проживає близько 130 тисяч жителів, зокрема вірмен та азербайджанців. Більша його частина контролювалася самопроголошеною Нагірно-Карабаською республікою, яку не визнає жодна держава-член ООН. Ця республіка має "дипломатичні відносини" лише з країнами, які входять до співдружності невизнаних держав, зокрема Абхазією, Південною Осетією та Придністров'ям. З юридичної точки зору Нагірний Карабах є територією Азербайджану.

Чому виник конфлікт в Нагірному Карабаху

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через цей регіон розпочався у 1988 році. Тоді внаслідок цього, за різними даними, загинуло понад 30 000 осіб. Режим припинення вогню встановили лише у травні 1994 року.

Попри те, що перемир'я між сторонами було досягнуто, його періодично порушували. Конфлікт навколо Нагірного Карабаху вважається замороженим, утім перше велике порушення сталось у 2016 році.

Читайте також: Бої за Нагірний Карабах: сотні загиблих, тисячі поранених. Що стоїть за конфліктом

Друга ескалація конфлікту відбулася у вересні 2020. Тоді країни звинуватили одна одну в початку військових дій. Вже 10 листопада Азербайджан та Вірменія погодилися підписали мирну угоду. Договір підписали за посередництва Росії. На тлі цього в Єревані розпочалися протести. Люди вимагали, щоб Пашинян пішов у відставку.

У травні 2022 року у вірменському Єревані знову відбулися акції протесту на тлі квітневої заяви прем’єр-міністра Нікол Пашиняна про можливість підписання з Азербайджаном мирної угоди щодо статусу Нагірного Карабаху.

2 серпня Азербайджан виступив з вимогою звільнити Лачинський коридор, що з'єднує Вірменію з невизнаною Нагірно-Карабаською Республікою. У Вірменії відповіли відмовою. На цьому тлі розпочалася ескалація конфлікту на лінії зіткнення. Міністерства оборони країн повідомили про втрати з обох сторін.

Читайте також

“Нас вбивають з неба”. Репортаж з Вірменії, яка воює за Нагірний Карабах

На початок