У кожному обласному центрі є хоча б мобільна лабораторія: як проводять ДНК-експертизи під час війни

У кожному обласному центрі є хоча б мобільна лабораторія: як проводять ДНК-експертизи під час війни

Ексклюзивно
Ексгумація Ізюм
. Ексгумація тіл вбитих російськими військами у Ізюмі, Харківська область, вересень 2022 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне

Скільки вже зробили ДНК-експертиз, чи завершилася ідентифікація тіл загиблих у Бучі та Ізюмі, як працюють ДНК-лабораторії та чи можливо не встановити ДНК-профіль людини — Суспільному розповіли експерти-криміналісти Міністерства внутрішніх справ України.

Сергій Кримчук, директор державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС

Скільки ваш центр провів експертиз?

Від початку повномасштабної війни виконано близько 19 тисяч експертиз. Це 81% від призначених експертиз з кримінальних проваджень, пов'язаних з воєнними злочинами, із загибеллю солдатів ЗСУ.

У кожному обласному центрі у нас є лабораторія, де родичі загиблих можуть здати біологічний матеріал для подальшого виділення з нього ДНК-профілю. Загалом по Україні є 12 повнопрофільних лабораторій.

Є певна кількість експертиз, які не завершені. Складність у тому, що зазвичай це проблемні об'єкти. Деградований кістковий матеріал, об'єкти, що були обвуглені або мали гнилісні зміни. Саме через складність роботи з такими об'єктами ми маємо невеликий залишок невиконаних експертиз. Але випадків невиділеного ДНК-профілю з таких об'єктів немає. Ми по декілька разів повторюємо роботу і до того часу, поки не встановимо ДНК-профіль, її не зупиняємо.

Лабораторія державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС
Лабораторія державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС. Фото: Влада Прізова / Суспільне

Чи завершилася ідентифікація тіл з Ізюма та Бучі?

Десь на 90% вони вже ідентифіковані, експертизи завершені, повернуті ініціаторам, які їх призначали.

Ви ідентифікували тіла військових з "Азовсталі"?

Так, до нас надходили об'єкти з тіл наших воїнів, які захищали Маріуполь і стояли на сторожі "Азовсталі". Було призначено близько 800 судових молекулярно-генетичних експертиз. Залишилися невиконаними 10-15 з них — дуже складний деградований об'єкт і матеріал, тому нам доводиться звертатися до слідчих, щоб вони відібрали нові біологічні матеріали дослідження. Ми намагаємося виділити ДНК-профіль, щоб він був придатний для подальшої ідентифікації, тому один і той же об'єкт досліджуємо по декілька разів.

ДНК-експертизи лабораторія МВС
Працівник лабораторії державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС. Фото: Влада Прізова / Суспільне

Експертиза може тривати від місяця до пів року. Чому такі розбіжності в термінах?

Якщо треба виділити ДНК-профіль у родичів загиблих або в родичів безвісти зниклих, чи з об'єктів, якими загиблі користувалися в побуті, цей термін може тривати від двох годин до дня. Якщо матеріал надходить деградований, складний, виникають збільшені строки виконання.

По тих матеріалах, які надходили з наших захисників "Азовсталі", по одному і тому ж об'єкту ми проводили до 10 експертиз. Поверталися знову до судово-медичних експертів, просили в них новий матеріал.

Азовсталь — історія оборони

Чи є випадки, коли встановити ДНК-профіль неможливо?

Немає такого, щоб не змогли виділити. Але у нас є необхідність у розширенні ДНК-лабораторій. Маємо доручення міністра внутрішніх справ щодо відкриття до кінця року ще трьох повнопрофільних ДНК-лабораторій у Дніпрі, Одесі, Кропивницькому. На такі дослідження є великі потреби у витратних матеріалах. Кримінальні поліції Польщі та Німеччини надали нам їх для проведення ДНК-досліджень до кінця року.

ДНК-експертизи лабораторія МВС
Працівники лабораторії державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС. Фото: Влада Прізова / Суспільне

Ігор Малиш, начальник відділу криміналістичного забезпечення головного слідчого управління Національної поліції України

На сьогодні слідчі національної поліції України ідентифікували понад три тисячі тіл. Неідентифікованими залишаються понад 2800 тіл загиблих (з середини 2022 року, коли зʼявились лабораторії. Ідеться і про цивільних і про військових — ред. ). Нацполіцією використовується вісім мобільних ДНК-лабораторій. Вони працюють у Київській, Харківській областях, а також використовувалися під час надзвичайних подій в Кременчуці, Вінниці та під час падіння вертольота з керівництвом МВС у Броварах.

Читайте також

На початок