Командувач Повітряних Сил ЗСУ закликав колег із НАТО створити "авіаційну коаліцію"

Командувач Повітряних Сил ЗСУ закликав колег із НАТО створити "авіаційну коаліцію"

Літак МіГ-29
МіГ-29 на озброєнні Словаччини. Фото: AP

Створити авіаційну коаліцію закликав колег із НАТО командувач Повітряних Сил ЗСУ генерал-лейтенант Микола Олещук під час участі в онлайн-форматі в симпозіумі командувачів повітряних сил країн-членів НАТО. Про це повідомляє пресслужба Повітряних Сил.

Олещук коротко проінформував колег про актуальну обстановку на основних напрямках бойових дій та наголосив на необхідності нарощування протиповітряної оборони України, як її наземної складової, так і повітряної.

“Звертаюсь до вас із проханням, наростити зусилля щодо надання Повітряним Силам України сучасних багатоцільових винищувачів четвертого покоління, які здатні ефективно захистити нашу державу від повітряних терористичних атак росії, а також здійснювати потужну авіаційну підтримку наземним військам, для звільнення та деокупації українських територій”, — сказав Олещук.

За словами Командувача Повітряних Сил ЗСУ, лише спільні, узгоджені дії партнерів можуть посприяти у якнайшвидшому отриманні Україною західних багатоцільових літаків. Наявним прикладом досягнення цієї мети є танкова коаліція.

“Хотів би отримати вашу підтримку та закликаю створити авіаційну коаліцію під гаслом “Перемога на землі — кується в небі!” — додав Олещук.

Що відомо про надання Україні винищувачів

У червні 2022 року конгресмен-ветеран ВПС США, республіканець від штату Іллінойс Адам Кінзінгер запропонував навчати українських пілотів-винищувачів та екіпажів на американських бойових літаках F-15 та F-16. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що союзники України почали працювати над питанням постачання Силам оборони винищувачів F-16 Fighting Falcon.

25 січня 2023-го міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що Україна хоче отримувати західні винищувачі. За його словами, захистити небо зараз — пріоритет номер один.

За словами речника Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната, для безпеки повітряного простору Україні, крім систем ППО, потрібно щонайменше п'ять бригад, а в кожній бригаді по три ескадрильї винищувачів. Одна ескадрилья — це 12 літаків.

27 січня міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Німеччина не передасть Україні свою бойову авіацію. 30 січня прем'єр Польщі Моравецький заявив, що країна може передати Україні винищувачі F-16 у координації з НАТО. Президент Франції Макрон пізніше також заявив, що не виключає передачу українським військам винищувачів за умови, що це не послабить французьку армію, а Україна не атакуватиме російську територію.

8 лютого під час візиту президента України Володимир Зеленського до Британії, прем'єр-міністр Сполученого королівства Ріші Сунак доручив міністрові оборони Бену Воллесу вивчити питання про те, які літаки країна могла б надати Україні. Згодом речник британського прем'єра уточнив, що уряд ухвалюватиме рішення про винищувачі для України обережно та обдумано, і не надсилатиме літаки, якщо існує ризик для безпеки Британії.

У лютому видання Financial Times із посиланням на джерела повідомило, що Сполучені Штати можуть передати Україні сучасні винищувачі F-16 або дати дозвіл на їхній реекспорт.

24 лютого виконувач обов’язків міністра оборони Данії Троелс Лунд Поулсен заявив, що Данія не виключає, що може передати Україні винищувачі, але наразі очікує рішення партнерів.

Читайте також

Кілька країн готові передати Україні літаки МіГ-29 — речник прем'єра Польщі

У США прибули перші українські пілоти для оцінки здатності опанувати F-16 — CNN

Чи може НАТО надати Україні літаки для захисту неба. Пояснює Столтенберг

На початок