Створення безпольотної зони в Україні та надсилання літаків НАТО, щоб забезпечити її означає пряму участь Альянсу у війні, тоді як зараз обговорюється передача країнами-членами літаків українцям, щоб вони могли ними користуватися.
Про це на пресконференції напередодні чергового "Рамштайну" заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг, повідомляє кореспондентка Суспільного.
"Нам потрібно розрізняти два підходи. Одна річ – це те, що ми багато обговорювали минулого року, питання про те, чи має НАТО створити заборонену для польотів зону в Україні та надіслати літаки НАТО, щоб забезпечити її. Тоді це було б прямою участю НАТО. Це зовсім інше, ніж те, що зараз обговорюється, а саме — можливість для країн-членів НАТО поставити літаки українцям, щоб вони могли ними користуватися", — сказав він.
Генсек НАТО також зазначив, що окрім обговорення постачання нових типів озброєння, партнери України мають зосередитися на тому, щоб узгоджена раніше зброя "працювала належним чином".
"Мусимо переконатися, що системи ППО працюють, артилерія має боєприпаси, запасні частини, технічне обслуговування, логістичну та іншу підтримку. Це все величезне логістичне завдання, що потребує щоденних дій. Найнагальніше — забезпечити, щоб усі системи, які були доставлені, працювали, як належить", — зазначив Столтенберг.
Чи отримає Україна західні винищувачі
У червні 2022 року конгресмен-ветеран ВПС США, республіканець від штату Іллінойс Адам Кінзінгер запропонував навчати українських пілотів-винищувачів та екіпажів на американських бойових літаках F-16 та F-16.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що союзники України почали працювати над питанням постачання Силам оборони винищувачів F-16 Fighting Falcon.
При цьому 21 січня посол США при ОБСЄ Майкл Карпентер заявив, що очікує на широку підтримку у Сполучених Штатах можливого рішення союзників про передачу Україні винищувачів F-16.
25 січня міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що Україна висловлює бажання отримувати західні винищувачі.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Німеччина не передасть Україні свою бойову авіацію.
26 січня голова Комітету національної оборони і Збройних сил Національної асамблеї Франції Томас Гасіллуд заявив, що його країна не виключає відправки винищувачів в Україну, але за умови, що це не призведе до ескалації у війні, не підриватиме національної чи європейської безпеки, а відповідна зброя буде корисною для українців.
За словами речника Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната, для безпеки повітряного простору Україні, крім систем ППО, потрібно щонайменше п'ять бригад, а в кожній бригаді по три ескадрильї винищувачів. Одна ескадрилья — це 12 літаків.
30 січня президент Франції Еммануель Макрон заявив, що не виключає постачання військових літаків в Україну, однак зазначив, що це не має призвести до ескалації або послабити французьку армію.
8 лютого під час візиту президента України Володимир Зеленського до Британії, прем'єр-міністр Сполученого королівства Ріші Сунак доручив міністрові оборони Бену Воллесу вивчити питання про те, які літаки країна могла б надати Україні. Згодом речник британського прем'єра уточнив, що уряд ухвалюватиме рішення про винищувачі для України обережно і обдумано, і не надсилатиме літаки, якщо існує ризик для безпеки Британії.
Читайте також
Винищувачі для України: Польща хоче одноголосного рішення західних партнерів на Мюнхенській конференції
Кулеба назвав пріоритети України на Мюнхенській безпековій конференції
Сунак доручив перевірити, які бойові літаки Британія може передати Україні
"Це процес, що розвивається": Блінкен відповів на питання про винищувачі для України
"F-16 — як півзахисник у футболі. Вміє все потроху і робить це добре" — британський льотчик
Словаччина зробить все можливе, щоб передати Україні свої МіГ-29 – прем'єр