"Підтримка України — єдиний спосіб збереження миру та безпеки на європейському континенті" ― посол Швеції

"Підтримка України — єдиний спосіб збереження миру та безпеки на європейському континенті" ― посол Швеції

"Підтримка України — єдиний спосіб збереження миру та безпеки на європейському континенті" ― посол Швеції
Надзвичайний і Повноважний Посол Швеції в Україні Тобіас Тиберг під час брифінгу щодо повернення захисників України з російського полону у Києві, 22 вересня 2022 р. Фото: УНІАН / Віктор Ковальчук

Швеція заявила, що надаcть Україні новий — дев'ятий, пакет військової допомоги вартістю у понад 3 млрд крон (майже 300 млн доларів). Про це, а також про визнання Росії державою-терористом та приєднання Швеції до НАТО розповів Українському радіо Надзвичайний і Повноважний Посол Швеції в Україні Тобіас Тиберг.

Чи будуть включені у майбутні пакети допомоги сучасні засоби ППО?

Так, останній пакет передбачає елементи протиракетної оборони. А також всюдиходи, зимову форму та намети. Шведський уряд також направив Україні гуманітарного обладнання на 70 млн доларів. Головна мета цього пакету — допомогти Україні пережити зиму.

Чи відчувають шведи, що війна, якщо її вчасно не спинити, може поширитися на інші країни Європи?

Історично нам пощастило. Ми не страждали під час Другої світової війни, нам вдалося перебувати осторонь під час Холодної війни, протягом сотень років територіальна цілісність Швеції не ставилась під сумнів. Шведи розуміють: історія для нас була дуже поблажливою. Але водночас розуміють і те, що нічого просто так не стається.

"Швеція, як і будь-яка європейська країна, повинна зробити все можливе, для того, щоб зберегти мир і безпеку на європейському континенті. Єдиний спосіб виконати цю місію ― підтримка України. Мені здається, це чудово розуміють і представники політичного класу Швеції, і населення".

Чи можуть українські біженці продовжити перебування у Швеції?

Кількість українських біженців у Швеції виявилась меншою, ніж розраховували наші урядовці. Підтримка з боку шведського уряду для біженців відповідає директивам ЄС і до цього процесу долучилося громадянське суспільство. Окрім державних, працює багато волонтерських структур.

Яка реакція шведської влади на те, що Парламентська асамблея НАТО визнала Росію державою-терористом?

У Швеції немає сумнівів, що Росія постійно порушує гуманітарне право і правила ведення війни. І Швеція одностайно підтримує рішення України розпочати спеціальний трибунал зі звинувачення Росії в акті агресії. Єдине застереження полягає в тому, чи існує у шведському праві таке поняття, як країна-терорист — тут можуть бути певні складнощі. Але ми підтримуємо те, що Росія має бути покарана за всі злочини, які вона здійснила під час своєї воєнної кампанії. І за той великий злочин, який називається "агресія".

Генасамблея ООН ухвалила проєкт резолюції про стягнення репарацій з Росії. Це більш політичне рішення, бо немає самого механізму стягнення?

Всі ми є свідками того, які страшні злочини здійснила Росія на території України. А щодо юридичних проблем, справді вони існують. Треба, щоб кожна країна, яка могла б щось зробити, діяла відповідно до переконань, що Росія винна. Шведський уряд зараз пильно стежить за тим, як експерти вивчають юридичні аспекти щодо того, як заарештувати заморожені кошти РФ, аби спрямувати їх на відбудову України.

Чи можна після зустрічі Джо Байдена та Сі Цзіньпіня в Індонезії вважати, що ризик ядерної загрози минув?

Шведський уряд підтримує рішення країн "Великої двадцятки" та впевнений, що в питанні можливого використання ядерної зброї, Росія перебуває в абсолютній ізоляції. Ми засуджуємо сам можливий намір використання такої зброї.

У якому стані зараз процес приєднання Швеції до НАТО?

Він уже на фінальній стадії. Усі країни-члени повинні ратифікувати угоду між НАТО і Швецією. Існує єдина проблема з Туреччиною, але ми також по суті на фінальній стадії реалізації документа, який дав би можливість Туреччині не заперечувати проти приєднання Швеції.

Чи мають Швеція та Фінляндія напередодні свого вступу до НАТО острах щодо можливих дій РФ?

Швеція тривалий час не демонструвала готовності та бажання вступити в НАТО. Це не було нашою політичною лінією. Потім Росія здійснила найбільший воєнний злочин з часів Другої світової війни, і буквально за ніч ситуація з безпекою для Швеції змінилась.

Зі зрозумілих причин Швеція дійшла висновку, що наші найкращі безпекові гарантії можуть бути тільки від партнерів з Північноатлантичного альянсу. Слід визнати, що ризик не в тому, щоб бути членом НАТО, а навпаки ― в тому, щоб не бути ним.

Читати також

Трибунал для Путіна, уроки Югославії та чому правосуддя після війни — це гра в довгу — юрист Марк Елліс

"У міжнародному праві є принцип: агресор сплачує" — віцепрезидент Європейської комісії

"Наші лідери роблять все, щоб не перетворитись на "другу Білорусь" — посол Молдови в Україні

"Я не думаю, що Путін буде в Гаазі, живим він туди не добереться" — заступник міністра оборони Чехії

На початок