"У міжнародному праві є принцип: агресор сплачує" — віцепрезидент Європейської комісії

"У міжнародному праві є принцип: агресор сплачує" — віцепрезидент Європейської комісії

"У міжнародному праві є принцип: агресор сплачує" — віцепрезидент Європейської комісії
Валдіс Домбровскіс, віцепрезидент Європейської комісії. Фото: Valdis Dombrovskis / Twitter

Європейський союз планує у 2023-му виділити 18 млрд євро на відбудову України, а ще в цьому році Європарламент може визнати Росію державою-спонсором тероризму. Про це, а також про допомогу Україні з можливими блекаутами та про репарації РФ — Валдіс Домбровскіс, віцепрезидент Європейської комісії, в інтерв’ю Суспільному.

В травні лідери ЄС домовились надати Україні дев’ять мільярдів євро на повоєнну відбудову. Надійшли 6 мільярдів. На наступний рік ЄС запланував надати Україні 18 млрд євро. Чи можна до кінця року чекати на 3 млрд, що лишилися з першого пакету?

Ми надамо 2,5 мільярди євро 22 листопада та ще 0,5 мільярда євро в грудні. Наступного року пропонуємо зі сторони Єврокомісії 18 мільярдів євро. Ми це називаємо "макрофінансова допомога+". Вона для того, щоб забезпечити стабільне та передбачуване фінансування України.

Щодо 3 мільярдів, про які ви зазначили: ми запросили більший пакет допомоги на наступний рік, беручи до уваги ті 3 мільярди. Ми організовуємо роботу так, щоб перший транш Україна отримала вже у січні. Це є одним із запитів і української сторони, бо на початку року очікується складна фінансова ситуація — надходження від оподаткування будуть низькі, тому ця допомога буде важлива саме в цей час.

Тож мається на увазі що ці 18 млрд містять ті 3, що обіцяли раніше?

Ми можемо подивитися на це і так. Але з технічного боку, те що ми пропонуємо є саме "макрофінансовою допомогою+" розміром у 18 мільярдів євро. Виділення коштів відбувається, пам’ятаючи про ті 3 мільярди.

9 листопада видання Bloomberg повідомило, що Угорщина блокує цей пакет допомоги на 18 млрд євро. Можете це прокоментувати?

Перше, що має бути сказано: у ЄС є широка підтримка України та бажання надавати допомогу, й розуміння того, що це треба робити швидко. Щодо Угорщини, це не питання принципу, вони також підтримують ідею допомагати Україні. Це питання стосується саме технічної складової, того, як гроші будуть залучені. Ми працюємо з Угорщиною, щоб розв'язати цю проблему, але наша задача — фіналізувати рішення про виділення 18 млрд у першій половині грудня. Потім ми маємо завершити роботу над Меморандумом взаєморозуміння з Україною, що також має відбутися цього року. Тоді зможемо розпочати фінансування уже в січні наступного року.

Читайте також: "Через дві хвилини після початку зустрічі ми почули сирену і спустилися до підвалу" — представник ЄС Петер Вагнер

Як ЄС може допомогти Україні з можливими блекаутами?

Це питання складається з двох пунктів. Перше, це військова допомога, а саме системи ППО, щоб закрити українське небо. А друге — як допомогти Україні ремонтувати пошкоджені об’єкти інфраструктури, надавати гроші на це. Українська енергосистема вже об’єднана з європейською, тож ми зробимо все можливе, щоб допомогти з енергопостачанням Україні.

Ви говорили, що саме Росія має заплатити за руйнування в Україні. Як це має виглядати?

У міжнародному праві є принцип: агресор сплачує. Є резолюція Генасамблеї ООН щодо репарацій Україні через шкоду, яку їй було нанесено. Але ми не знаємо коли Росія захоче заплатити за це добровільно. Тому шукаємо, як ми зможемо використати заморожені активи та конфісковане майно РФ і направити ці гроші Україні.

Як допоможе визнання Росії державою-спонсором тероризму у залученні коштів на відбудову України?

Декілька країн уже визнали Росію терористичною державою, тому ми чекаємо на це рішення Європарламенту. Взагалі, конфіскація заморожених активів та майна є дуже складним юридичним процесом і наразі наші юристи виявляють різні можливості, як більш ефективно та швидко конфіскувати ті активи та використати їх для відбудови України. І звісно, рішення про те, що Росія має заплатити репарації Україні та визнання РФ терористичною країною може допомогти у правових питаннях.

Чи можна говорити про якісь терміни в цьому питанні?

Це довготривалий процес, тому що конфіскації проходять через кримінальні кодекси кожної держави ЄС, де ці активи зберігалися. Ми думаємо над тим, як це прискорити, але зазвичай пов’язуємо гроші з цих конфіскованих активів з більш довгими потребами України у відбудові.

Читайте також

"Я не думаю, що Путін буде в Гаазі, живим він туди не добереться" — заступник міністра оборони Чехії

"Ілюзії щодо Росії перетворюються на зброю проти нас" — генеральна секретарка Латвійської трансатлантичної організації

"Ми оголосили терористичним російський режим — нинішній, не майбутній" — член парламенту Естонії

Росія — держава-терорист. Чому Україна просить світ надати РФ такий статус і що він змінить

На початок