"Наші лідери роблять все, щоб не перетворитись на "другу Білорусь" — посол Молдови в Україні

"Наші лідери роблять все, щоб не перетворитись на "другу Білорусь" — посол Молдови в Україні

"Наші лідери роблять все, щоб не перетворитись на "другу Білорусь" — посол Молдови в Україні
Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Молдова в Україні Валеріу Ківерь, фото: Facebook / Valeriu.chiveri

Якою є політична та енергетична ситуація в Молдові? Чи готується країна до можливого вторгнення з боку Російської Федерації? Як влада оцінює антиурядові демонстрації та можливість державного перевороту? Якою є позиція Молдови та молдован щодо війни в Україні? Про це Українському радіо розповів Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Молдова в Україні Валеріу Ківерь.

Про ситуацію в Молдові та ставлення до війни в Україні

Молдова з перших днів війни стоїть поруч з Україною. Ми добрі сусіди, котрі мали у минулому спільні цілі. Але у нас нині набагато більше спільного щодо майбутнього — лише декілька місяців тому ми отримали статус кандидата до ЄС.

Ми маємо глибокий та динамічний політичний діалог між нашими країнами. Президентка Майя Санду відвідувала Київ у червні. Буквально декілька тижнів тому, 2 листопада, наші президенти говорили телефоном, обговорюючи розвиток подій в Україні та Молдові. Оскільки усе, що відбувається в Україні, впливає також і на Молдову.

Ситуація у Молдові стабільна, але з великим ризиком дестабілізації. Це стосується не лише економічної чи енергетичної кризи. Мова йде про намагання певних олігархів вплинути на ситуацію, дестабілізувати її. Є ризик втручання російських сил: спроба змінити уряд і зробити молдовське суспільство проросійськими. Один мій друг сказав, що ситуація у нашій країні така ж, як і в Україні, але без бомбардування.

Переважна більшість тих молдован, хто підтримує сьогоднішній уряд та прагнення президентки Санду проводити реформи та боротися з корупцією, також підтримують європейські прагнення держави. Зважаючи на нашу європейську інтеграцію, ми демократична країна. Звісно, є люди, котрі не погодяться з офіційною позицією влади, і ми повинні поважати цю позицію. Загалом молдовани дуже близькі до українців у їх прагненнях. На початку війни ми прихистили багато українських переселенців. Це знак великої солідарності з вашою країною. Ця емпатія від щирого серця і зараз продовжує існувати у нашому ставленні до України.

Читайте також: "Ілюзії щодо Росії перетворюються на зброю проти нас" — генеральна секретарка Латвійської трансатлантичної організації

Про антиурядові демонстрації та партію "Шор"

Є люди, які не задоволені економічною ситуацією в країні. Тож потенційні протести можуть відбуватися. Це розуміють всі. Але влада проводить демократичні реформи й поважає право людей висловлювати думки — критикувати уряд та брати участь у протестах. Зрозуміло, це має робитися у рамках демократичних правил та національних інтересів. Це одна сторона медалі.

З іншого боку, я можу сказати, що є свідчення, що люди на цих протестах отримували за це гроші від корупційних олігархів, зокрема Ілана Шора. Є свідчення, що ці протести були також змотивовані російськими розвідувальними групами, щоб дестабілізувати ситуацію у країні, яка зараз дуже чутлива через глибоку економічну кризу і високі ціни на енергоресурси. Ми маємо визнати це.

Про підготовку спецслужбами Росії державного перевороту в Молдові

Є певні розслідування, що підтверджують це. Президент та прем’єр країни вже відреагували на таку інформацію.

Наші лідери та влада роблять усе, щоб Молдова не перетворилася на "другу Білорусь", щоб зберегла стабільність і євроатлантичний курс та проводила реформи у важливих сферах соціального життя. Звісно, громадяни розуміють, хто є хто у ці важкі часи. Оскільки ми демократичне суспільство, деякі дивляться на ситуацію по-іншому. Але більшість розуміє, що таке війна і хто її розпочав проти України. Та й не лише проти України, але проти усього вільного світу.

Читайте також: "Найближчі пів року зміни вектора не передбачаємо". Чого чекати Україні від політики нової премʼєрки Італії

Про проросійські медіа в Молдові

Російська пропаганда сильна і створює багато проблем. У червні 2022 року уряд та парламент Молдови ухвалили законодавчі акти, які не дозволяють телевізійним каналам РФ мовити на території нашої держави. Не всім, а тим, що несуть активні проросійські меседжі. Це зроблено, щоб створити певний баланс. Всі російські політичні програми заборонені у Молдові. Ми віримо, що це допоможе зупинити російську пропаганду, або хоча б мінімізувати її.

Про енергетичну політику Молдови та залежність від російського газу

До останнього часу ми були надзвичайно залежні від російського газу. Це впливало й на населення Молдови. І тут важливо зазначити нашу з вами співпрацю у сфері енергетики. Зокрема, тристоронню зустріч міністрів закордонних справ та міністрів енергетики Молдови, України та Румунії. Вона відбулася 15 вересня. Ми домовилися поглибити співпрацю в енергетиці. Але тоді ми ще не очікували, що РФ вдарить по критичній інфраструктурі України. Це створило багато проблем не лише в Україні, але й у Молдові. З затримкою, але ми працюємо над диверсифікацією енергоресурсів. Єдина можливість зараз — це Румунія. Але якщо говорити про газ, то частина наших ресурсів зберігається в Україні, бо у вас є технічні можливості для цього. Наша кооперація в енергетиці розвивається. Ми сподіваємося, що це допоможе нам у ці важкі часи.

"Наші лідери роблять все, щоб Молдова не перетворилася на "другу Білорусь" — Валеріу Ківерь
Президент України Володимир Зеленський та Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Молдова в Україні Валеріу Ківерь, фото: Facebook / Valeriu.chiveri

Про біженців з України

Початок війни був для нас надзвичайно складним. За перші дні після 24 лютого ми отримали понад 300 тисяч біженців з України. Це фактично збільшило населення країни на 10%. Зараз близько 60 тисяч українців все ще у Молдові, ми забезпечуємо їх усім необхідним. Багато з них живуть у молдовських сім’ях, адже ми маємо історичні та сімейні зв’язки між країнами. Діти ходять до дитсадків, шкіл. Звісно, прийде час, і цим українцям треба буде повертатися додому. Не тому, що ми не хочемо їм допомогти, а тому, що хочемо миру в Україні.

Читайте також: "Складно було слухати їхні історії" — як Грузія приймає українських біженців

Про ситуацію в Придністров’ї

Російська агресія серйозно вплинула на безпеку усього регіону. Ситуація у Придністров’ї хвилює нас протягом останніх 30 років. З ескалацією в Україні вона стала ще складнішою. Згідно з офіційною інформацією, ми не бачимо очевидних загроз з цієї частини країни, але можуть статися провокації. Важливо, щоб ми з вами працювали разом. Наші служби внутрішньої розвідки мають контактувати з українськими колегами. Наша позиція — президента та уряду — чітка: мирне врегулювання конфлікту.

Про підготовку Молдови до ймовірного вторгнення РФ

Молдова — нейтральна країна. Це правда. Це згідно з нашою конституцією. Хоча це не означає, що ми не готуємо себе до захисту у випадку вторгнення Російської Федерації — наш уряд з президентом та партнерами працюють над цим.

Молдовани з українцями від початку. Ми віримо, що Україна виграє у цій нечесній війні Росії проти вашої країни. Україна буде мирною та багатою країною, яка дасть впевненість у майбутньому для усіх українців, де б вони не були.

Читайте також

"Йти на своїх братів?" Як через мобілізацію кримські татари знову опинилися у місцях депортації

"Ми оголосили терористичним російський режим — нинішній, не майбутній" — член парламенту Естонії

Росія — держава-терорист. Чому Україна просить світ надати РФ такий статус і що він змінить

"Росія не може накласти вето на правду" — Саманта Павер про війну та програми допомоги українцям

На початок