Країни ЄС погодилися скоротити споживання газу

Країни ЄС погодилися скоротити споживання газу

Країни ЄС погодилися скоротити споживання газу
Зібрання міністрів енергетики під час погодження плану скорочення споживання газу. Фото: EU2022_CZ

Країни-члени Європейського Союзу 26 липня офіційно погодилися на добровільне скорочення попиту на природний газ на 15% у порівнянні з їхнім середнім споживанням за останні п’ять років. Скорочення попиту діятиме впродовж року, і Єврокомісія перегляне це рішення у травні 2023 року.

У заяві, яку опублікували на сайті Ради Європи зазначається, що мета скорочення попиту на газ полягає у його заощадженні напередодні зими, "щоб підготуватися до можливих збоїв у постачанні газу з Росії, яка постійно використовує енергоносії як зброю".

Рішення Ради ЄС передбачає, що в разі серйозної загрози для стабільності постачання обмеження споживання стане обов'язковим. Водночас лише самі країни загальним рішенням зможуть запустити цей механізм.

Читайте також: Росія ніколи не буде надійним партнером. Як світ реагує на скорочення постачання газу в ЄС

Винятком із правила будуть ті країни, виробництво електрики яких залежить від газу. Також це стосується країн, які не мають спільних газопроводів з іншими членами ЄС.

Таким чином, держави-члени погодилися скоротити попит на газ на 15% у порівнянні з середнім споживанням за останні п'ять років, у період з 1 серпня 2022 року по 31 березня 2023 року, за допомогою заходів на свій вибір.

Також країни ЄС зможуть не зменшувати попит на газ, якщо вони перевищили показники заповнення сховищ газом, або якщо вони залежать від газу як сировини для критично важливих галузей промисловості, або якщо споживання газу цими країнами зросло принаймні на 8% за останній рік у порівнянні із середнім показником за останні п'ять років.

Що відомо

  • 20 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн закликала країни ЄС зменшити споживання газу на 15% та запасати ним сховища у разі повного скасування постачання його з РФ.
  • Російський газ відновив надходження через найбільший трубопровід між Росією та Німеччиною “Північний потік-1” в четвер, 21 липня після 10-денного перебою.
  • Коаліційний уряд Німеччини шукає альтернативу російським енергоносіям. Німеччина намагається забезпечити постачання з інших країн, зокрема, з Катару — одного з найбільших у світі експортерів скрапленого газу.
  • Міністр енергетики Німеччини Роберт Хабек заявив, що Німеччина та інші країни ЄС не можуть покладатися на зобов'язання "Газпрому" і мають бути готовими на випадок, якщо Росія знову вирішить перекрити постачання газу "Північним потоком". Він констатував, що Росія використовує газ як інструмент шантажу.
  • 22 липня Reuters повідомило, що турбіна для російського газогону "Північний потік-1", яку Канада повернула під тиском Німеччини попри санкції, через відсутність погодження з боку Росії застрягла на пів дороги на німецькій території.
  • 25 липня російський газовий монополіст "Газпром" заявив, що зупинить експлуатацію турбіни Siemens на компресійній станції "Портова", яка забезпечує прокачування газу "Північним потоком-1", задля ремонту.

Читайте також

Росія організувала "газовий шантаж", щоб тиснути на ЄС — Подоляк

Німеччина недооцінила свою залежність від російських енергоносіїв — Die Welt

Без російського палива на українських АЕС. Як працюватимуть реактори

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок