Росія вивезла з України зерна та олії на понад 600 мільйонів доларів — KSE Агроцентр

Росія вивезла з України зерна та олії на понад 600 мільйонів доларів — KSE Агроцентр

Росія вивезла з України зерна та олії на понад 600 мільйонів доларів — KSE Агроцентр
Фото: УНІАН

Російська Федерація викрала та вивезла з України зернових і олійних культур на 613 мільйонів доларів США. Загальні збитки у галузі сільського господарства оцінюються у 27,6 мільярда доларів.

Про це повідомляє Центр досліджень продовольства та землекористування KSE Institute.

Зазначається, що до найбільших непрямих втрат призводить морська блокада українських портів (11,9 мільярда доларів) та зниження виробництва, (9,6 мільярда доларів).

Серед збитків, які становлять $4,3 млрд найбільшою категорією є збитки через незібрані озимі культури ($1,4 млрд) та знищена техніка ($926 млн).

Крім того, експерт KSE Institute Роман Нейтер наголосив, що станом на зараз втрачено зерносховищ сукупною місткістю в 4 мільйони тонн. Ще частина — знаходяться в окупованих регіонах і до них немає повного доступу.

Читайте також: У Стамбулі завершилась чотиристороння зустріч щодо експорту зерна — Міноборони Туреччини

В Агроцентрі прогнозують, що Україна може втратити до 10% свого ВВП, якщо експорт зерна не буде відновлений до рівня 2021.

"Якщо зерно не експортуватиметься, ми побачимо серйозні зміни в структурі нашого агровиробництва та аграрного сектору загалом. Виробники переорієнтуються на інші культури. Виробництво соняшнику, пшениці, кукурудзи та ячменю впаде до задоволення лише внутрішнього попиту, в рази меншого за попит на світовому ринку", — зазначила керівниця KSE Марія Богонос.

Що відомо

  • Україна, яка до війни постачала 10% від світового експорту пшениці, а також вирощувала достатньо продовольства, щоб нагодувати 400 мільйонів людей у світі, обмежила вивезення своєї продукції за кордон.
  • Це пов’язано з втратою 25% посівних площ, а також блокуванням Росією українських портів, через які реалізовувалося 90% зерна на експорт. Відтак, близько 23 мільйонів тонн залишилось у надлишку. В ЄС вже назвали такі дії Росії воєнним злочином.
  • Водночас влада РФ стверджує, що Росія не блокує порти, а "з розв'язанням продовольчих проблем може допомогти зняття санкцій". У США та Великій Британії цю пропозицію від Росії відкинули.
  • Попри те, що Україна розробляє сухопутні експортні маршрути, зокрема через Польщу та Румунію, їх ефективність не така висока, як транспортування морем. Тому Туреччина почала обговорювати з Україною та РФ створення "зернового коридору" у Чорному морі.
  • Водночас в українському МЗС наголошують, що для функціонування морського маршруту мають бути “дієві гарантії безпеки”, оскільки там не виключають ймовірності, що РФ використає “коридор” для нападу на Одесу. Президент Володимир Зеленський також заявив, що лише завершення війни гарантуватиме надійність постачання продовольства морем.
  • Туреччина докладає зусиль для відкриття коридорів для вивезення зерна з України, і в регіоні вже є близько 20 кораблів, які готові виконувати цю місію, заявив за результатами саміту НАТО в Мадриді заявив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.
  • Журналісти "Схем" встановили, що Росія вивозить крадене українське зерно з Криму до Туреччини. У супровідних документах на зерно, яке великими партіями імпортує Туреччина, походження товару зазначене як "Крим, Росія". Зерно вантажиться в порту "Авліта" (Севастополь), куди його звозять з тимчасово окупованих територій, зокрема Херсонської та Запорізької областей.

Читайте також

Посол України в Туреччині розповів, за яким механізмом повертатимуть вкрадене РФ зерно

Україна не отримала гарантії безпеки для вивезення зерна — Кубраков

Переговори про розблокування українського зерна йдуть по лінії військових — Пєсков

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок