Блокування Росією експорту мільйонів тонн українського зерна є воєнним злочином. Про це заявив Верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель, який прибув на зустріч міністрів закордонних справ країн ЄС у Люксембурзі. Про це інформують кореспонденти Суспільного.
"Блокування Росією експорту мільйонів тонн українського зерна є воєнним злочином. Ми закликаємо Росію деблокувати порти… Неймовірно, неможливо уявити, що мільйони тонн пшениці залишаються заблокованими в Україні, а в решті світу люди страждають від голоду. Це справжній воєнний злочин, тому я не можу уявити, що це триватиме набагато довше", — сказав Боррель.
Відповідаючи на запитання, чи зможуть Молдова та Україна розпочати переговори про вступ до ЄС до кінця 2023 року, Борель відповів, що не знає.
"Я не знаю цього. Усі завжди хочуть знати про майбутні події", — сказав політик.
За словами Борреля, наслідки війни стають дуже і дуже небезпечними не лише для України, а й для всього світу.
“Ця війна породжує зростання цін і дефіцит енергії та продуктів харчування. Організація Об'єднаних Націй намагається деблокувати експорт з України. І я хочу додати, що не європейські санкції створюють цю кризу. Наші санкції не спрямовані на їжу, не спрямовані на добрива. Усі, хто хоче купувати російську їжу та добрива, можу це зробити”, — сказав Боррель.
Що відомо
- Очільник МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив, що Анкара вважає реалістичним план створення "зернового коридору" у Чорному морі. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив, що ситуація з українським зерном не має жодного відношення до продовольчої кризи, але заявив про готовність РФ супроводжувати та забезпечувати безпеку суден, які виходіть з українських портів та йдуть до проток Босфор і Дарданелли.
- 25 травня заступник очільника МЗС РФ Андрій Руденко заявив, що розв'язання продовольчої проблеми вимагає комплексного підходу. Йдеться, зокрема, про зняття санкційних обмежень, які були накладені на російський експорт та фінансові транзакції.
- Президент Російської Федерації Володимир Путін заявив, що зерно можна вивозити й через підконтрольні Росії порти на Азовському морі (Бердянськ, Маріуполь), через Дунай та Румунію, Польщу або Угорщину, а також і через підконтрольні Україні порти, зокрема через Одесу. Путін також заявив, що РФ "не мінували підходів до порту", що розмінування має займатись Україна і тоді Росія "гарантує мирний прохід".
- Представник Держдепартаменту США Нед Прайс заявив, що США не погоджуються на пропозиції Росії про скасування санкцій в обмін на розблокування доступу до українських портів.
- До повномасштабного вторгнення РФ Україна постачала 10% світового експорту пшениці, понад 15–20% ячменю, понад 50% соняшникової олії.
- Через війну в Україні у світі зросли ціни на зерно. Бойові дії вже призвели до непрямого тиску на ціни на зерно у світі. РФ продовжує блокувати українські порти, це призводить до нестачі постачання і до подальшого зростання цін на багато основних продуктів.
- До Росії з тимчасово окупованих територій України вивезли вже близько 400 тисяч тонн зернових, а росіяни погрожують фермерам забрати ще як мінімум 70% майбутнього врожаю. За даними української розвідки, значна частина вивезених з України зернових перебуває на суховантажних суднах під російським прапором в акваторії Середземного моря. Найбільш вірогідна країна призначення вантажу — Сирія.
- Україна запропонувала створити Організацію країн-експортерів зерна, яка б допомогла запобігти голоду у світі, а також захищала б інтереси своїх членів у питанні імпорту зернової продукції.
Війна. Усі останні новини
Читайте також
Вторгнення Росії в Україну, день 117. Текстовий онлайн
Russia invades Ukraine — live updates from Suspilne 3.0
Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!