Переговори про розблокування українського зерна йдуть по лінії військових — Пєсков

Переговори про розблокування українського зерна йдуть по лінії військових — Пєсков

Переговори про розблокування українського зерна йдуть по лінії військових — Пєсков

У Стамбулі 13 липня відбудеться зустріч військових делегацій Росії, Туреччини, України та представників ООН щодо експорту зерна морським шляхом з українських портів на міжнародні ринки.

Про це повідомив прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков, передає ТАСС.

За його словами, Кремль не коментує переговори щодо експорту українського зерна, оскільки вони йдуть по лінії військових.

"Робота ведеться, вона ведеться по лінії військових, і інформація надаватиметься звідти за необхідності", — сказав Пєсков.

Глава МЗС Дмитро Кулеба в інтерв'ю іспанському виданню El Pais заявив, що Україна готова експортувати зернові на міжнародний ринок і переговори про розблокування вивезення перебувають на фінальній стадії.

"Ми за два кроки від домовленості з Росією. Необхідно розв'язати питання безпеки, пов’язані з позицією Росії. Якщо вони справді захочуть, то скоро почнеться експорт зерна. Якщо вони використають це, щоб продовжувати грати у свої "Голодні ігри", вони продовжуватимуть наполягати на важливості переговорів", — сказав Кулеба.

Міністр пояснив, що Росія може змінити свою позицію щодо блокади зерна, щоб показати країнам Африки та Азії, що хоче позбавити їх від нестачі їжі.

"Але правда і в тому, що Росія не зацікавлена, щоб Україна експортувала, тому що вони знають, що якщо ми будемо експортувати, то отримаємо дохід від міжнародних ринків, і це зробить нас сильнішими", — сказав він.

Нагадаємо, міністр інфраструктури Олександр Кубраков заявив, що Україна веде переговори з ООН про вивезення зерна з українських портів, однак поки що не отримала гарантій безпеки для вивезення зерна з портів.

Що відомо

  • Україна, яка до війни постачала 10% від світового експорту пшениці, а також вирощувала достатньо продовольства, щоб нагодувати 400 мільйонів людей у світі, обмежила вивезення своєї продукції за кордон.
  • Це пов’язано з втратою 25% посівних площ, а також блокуванням Росією українських портів, через які реалізовувалося 90% зерна на експорт. Відтак, близько 23 мільйонів тонн залишилось у надлишку. В ЄС вже назвали такі дії Росії воєнним злочином.
  • Водночас влада РФ стверджує, що Росія не блокує порти, а "з розв'язанням продовольчих проблем може допомогти зняття санкцій". У США та Великій Британії цю пропозицію від Росії відкинули.
  • Попри те, що Україна розробляє сухопутні експортні маршрути, зокрема через Польщу та Румунію, їх ефективність не така висока, як транспортування морем. Тому Туреччина почала обговорювати з Україною та РФ створення "зернового коридору" у Чорному морі.
  • Водночас в українському МЗС наголошують, що для функціонування морського маршруту мають бути “дієві гарантії безпеки”, оскільки там не виключають ймовірності, що РФ використає “коридор” для нападу на Одесу. Президент Володимир Зеленський також заявив, що лише завершення війни гарантуватиме надійність постачання продовольства морем.
  • Туреччина докладає зусиль для відкриття коридорів для вивезення зерна з України, і в регіоні вже є близько 20 кораблів, які готові виконувати цю місію, заявив за результатами саміту НАТО в Мадриді заявив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.
  • Журналісти "Схем" встановили, що Росія вивозить крадене українське зерно з Криму до Туреччини. У супровідних документах на зерно, яке великими партіями імпортує Туреччина, походження товару зазначене як "Крим, Росія". Зерно вантажиться в порту "Авліта" (Севастополь), куди його звозять з тимчасово окупованих територій, зокрема Херсонської та Запорізької областей.

Читайте також

Посол України в Туреччині розповів, за яким механізмом повертатимуть вкрадене РФ зерно

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок